РубрикиКультура

Народ мій завжди буде!

«Народ мій є! Народ мій завжди  буде!..» Цими крилатими словами Василя Симоненка хочу передати своє захоплення від відвідин одеської ЗОШ №57 ім. Героя Радянського Союзу О.М. Орлікова. У час, коли в нашому славному місті йде черговий виток русифікації, колектив цієї школи показав зразок патріотичного виховання, творчого підходу до викладання української мови та літератури, справжньої закоханості в педагогічну справу. Низько вклоняюся всім причетним до проведення семінару «Використання інтерактивних технологій навчання як засіб розвитку творчого потенціалу школярів на уроках української мови і літератури та в позакласній роботі».

Семінар проходив 27 листопада, напередодні вшанування жертв голодоморів в Україні. Запрошених на нього вчителів Приморського району привітала директор школи Людмила Анатоліївна Кривова (до речі, вона ж проводила відкрите заняття в 10-у класі). З її точки зору, семінар — це не лише змога продемонструвати новітні методи роботи, які використовують викладачі 57-ї, а й обмінятися досвідом.

Потім слово надали школярам, які продемонстрували прекрасне володіння українською мовою, на-тхненно виконуючи вірші та уривки з творів українських класиків. У проспекті, розданому кожному учасникові заходу, виступ учнів названо вправою «Очікування», тобто визначено мету запровадження інтерактивних технологій навчання.

Заняття проводилися в 6-А класі, 9-А (із залученням фрагменту виховного заходу в 7-Б ) та 10-у класах.

У 6-у класі темою заняття було оповідання Володимира Винниченка «Федько-халамидник». При розгляді стосунків головного героя з другорядними використовувалися інтерактивні прийоми: «чиста дошка», «віночок», «робота в парах», «рольова гра», «стільчик дружби», «сюжетний зошит». Урок провела вчителька Людмила Олексіївна Фурсова, а з-поміж учнів найкраще себе проявили Анастасія Міщенко, Кирило Ноєв, Олег Паламарчук і Віталій Панасюк.

У 9-у класі розглядалася п’єса Івана Котляревського «Наталка-Полтавка». Тема: «Наталка, як уособлення кращих рис української жінки, яка відстоює людську гідність, бореться за своє щастя». Тут застосовувалися такі інтерактивні прийоми: як «рольова гра — драматизація», «незакінчене речення», «дискусійна сітка», «фольклорний калейдоскоп», «літературне коло» та інші. Провела урок вчителька Раїса Семенівна Кобзар. Серед найактивніших учнів — Тетяна Дика, Олена Назарчук, Лідія Нефедова, Ярослава Тарасюк та Влад Туманов.

Десятикласники розглядали тему: «Роль Івана Франка в розвитку драматургії і театру», а конкретно — соціально-психологічну драму «Украдене щастя». Крім уже названих, використовувалися інтерактивні прийоми «незакінчене речення», «неперервна шкала думок», «дерево рішень», «шість мислячих капелюхів». Вела урок, як уже за-значалося, Людмила Анатоліївна Кривова. Серед учнів варто відзначити Олексія Запоточного, Карину Котець і Сінгха Карамджіта.

Учасникам семінару було представлено два фрагменти позакласних заходів «Слово — диво одвічне» та «Молюсь на тебе, Україно!». Останній особливо вразив присутніх — не лише темою, а й майстерністю виконання, високою духовністю. Діти в оригінальних костюмах виголошували монологи, співали, молилися за свою Україну. Своїм натхненням вони і всіх нас переконували, щоб ми не забували молитися за нашу державу, яка сьогодні знову в небезпеці.

Під час цієї виховної години діти відобразили основні моменти історії України. У своїх монологах вони зверталися до наших споконвічних ворогів: «За що ти мене вбиваєш?», «За що ти мене ненавидиш?», «За що?» і ніби від імені України, нагнітали запитання до «старшого брата»: «Що я тобі поганого зробила?» А кожен з присут-ніх подумки продовжував цей ряд запитань: чи не за нашу землю? чи не за нашу доброту і щирість?

чи тільки за те, що ми народилися в Україні і хочемо називатися українцями? Були в дитячих монологах згадки про Крути і про Голодомор, про нинішній гіркий час, коли під Донецьком і Луганськом гинуть за Україну кращі з кращих її синів. Тож недарма запитують школярі: за що калічаться і платять життям їхні батьки і брати? Запитують разом з усією Україною.

Низький уклін моїм колегам зі школи №57 за виховання у дітей патріотизму на підсвідомому рівні. Я щиро порадів за успіхи всіх, названих вище педагогів, а до цього списку імен хочу додати ще одне. Це вчителька англійської мови Алла Леонідівна Адесова — своєрідний внутрішній двигун цієї святої патрі-отичної справи виховання любові до України та прагнення допомогти кожному усвідомити право українців на власну державу і право кожного жити заможно й бути вільним у цій державі.

Україні дуже багата, але має проблеми з правлячою верхівкою. Тому школа нині в тяжкому фінансовому стані. А тим часом у нас багато мільйонерів і мільярдерів, яких називають олігархами. Виникає питання: звідки вони взяли ці мільйони-мільярди? На купівлю узбережжя Чорного моря, лісових масивів, дорогих будинків десь у Великій Британії в них гроші є, а допомогти навчальному закладові в ремонті чи придбати для виступу школярів костюми — катма. Вони добре розуміють, що школа — це не лише фундамент освіти, це й фундамент нації. А національно свідомого українця вони бояться. Адже свідомі-стю зденаціоналізованого «хохла» легше маніпулювати.

Побувавши на цьому семінарі, я ще більше впевнився в думці: поки є такі вчителі, які вміють навчати дітей любити свою Україну, служити їй, своєму народові, не зможуть середню освіту в Одесі перевести в російське русло. Честь і хвала вам, дорогі мої колеги! Спасибі за радість спілкування з вашими вихованцями!

Михайло ПЕРЕГІНЧУК,
вчитель української мови та літератури ЗОШ №39 м. Одеси.

Переглядів: 1606
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua