РубрикиБез рубрики

Лікар сказав: у морг ще рано

У тих, хто уважно стежив за дводенним візитом віце-президента США Джозефа Байдена в Україну, виникло стійке враження, що до керівників нашої держави приїхав терапевт з районної лікарні. Він оглянув колективного пацієнта, виміряв тиск, температуру, але міг обійтися і без цього. Пухлина, швидше за все, злоякісна, прощупується добре. Необхідний онколог, бажана термінова госпіталізація. Але от біда, у хворого нема грошей і відсутня страховка.

Смертельна хвороба
не страшна тому, хто тоне

Залишати пацієнта без допомоги, звісно, не можна. Лікар щось порадив, щось прописав, дав скерування на обстеження, пообіцяв прислати спеціаліста, а на прощання сказав: «Це була хороша поїздка, під час якої я мав честь виступити у Верховній Раді — законодавчому органі України. Я зустрівся зі спікером Ради Гройсманом, президентом Порошенком і прем’єр-міністром Яценюком. Я приїхав туди, щоб взнати цих людей. І я вважаю, що, працюючи разом, вони можуть створити по-справжньому вільну єдину демо-кратичну Україну».

Це сказано після повернення на батьківщину. А виступаючи в українському парламенті 8 грудня, Джозеф Байден серед патетичних фраз та оптимістичних прогнозів все ж змушений був згадати про грізний діагноз. Ракову пухлину. «Ви не можете знайти жодної демократії у світі, де корупція так процвітає», — сказав віце-президент США, звертаючись до парламентарів. І додав, що мало створювати органи для боротьби з цим явищем і приймати проти корупції закони. Треба, щоб органи та закони діяли.

Щоб закони (не тільки антикорупційні, а всі) в Україні діяли, треба просто їх дотримуватися. І до-тримуватися, починаючи з Основного Закону, згідно з яким Україна є парламентсько-президентською, а не президентською республікою. Байден відповідно до Конституції України згадує про зустрічі з керівництвом нашої держави. На першому місці — спікер парламенту, на другому — президент, на тре-тьому — призначений Верховною Радою глава уряду. Але така згадка — на публіку.

На практиці ж питання внутрішньої політики України Байдену довелося обговорювати з президентом Порошенком. А серед питань і такі, що до компетенції Петра Олексійовича ніяк не входять. Наприклад, склад уряду і кандидатури на посаду прем’єр-міністра. Віце-президент США з-за океану летів, певна річ, не для того, щоб вирішувати, який прем’єр або який міністр для нашої країни підходить най-краще. І єдине, що Байден міг порадити, вкладається у рамки твер-дження «коней на переправі не мі-няють».

З берега війни на берег миру українцям переправлятися ще довго. Добре б, не потонути раніше, ніж здолаємо корупцію. У такій ситуації трійку Гройсман, Порошенко, Яценюк, за всіх їхніх достоїнств і недоліків, бажано зберегти. І безперервним тиском суспільства змусити бороться з раковою пухлиною разом з народом. А не бездоказово твердити, що президент або уряд очолюють корупційні схеми. Враховуючи, що викривачі нерідко самі замішані у збагаченні за рахунок держави, а нападками й уявними викриттями розчищають собі шлях до тієї ж державної годівниці.

Не варто грати
у старій виставі

Прислухається Верховна Рада до поради Байдена (щодо збереження Яценюка на посаді прем’єр-міністра) чи ні, стане зрозуміло найближчим часом. Якщо запанують емоції і парламент за результатами звіту Кабінету Міністрів винесе нинішньому главі уряду вотум недовіри, небеса, природно, не впадуть. Але негативних наслідків цього акту для країни буде так багато, і вони так швидко настануть, що борцям за підвищення зарплат і пенсій, зниження тарифів на природний газ та послаблення податкового тиску на підприємців варто задуматися.

Основна небезпека, до речі, виходить не з можливої відставки Яценюка, а від неможливості призначити на посаду прем’єра наступника. Будь-якого. За повного безладу у Верховній Раді, за фактичного розпаду правлячої коалі-ції досягти консолідованого голосування за кандидатуру нового прем’єра нездатний і сам Господь Бог.

Це означає, що мінімум півроку (а в разі розпуску парламенту — довше) прем’єр-міністр (ймовірно, той же Яценюк) і міністри будуть працювати у статусі виконуючих обов’язки. Такий статус не дозволяє главі уряду підписувати низку зобов’язуючих міждержавних і міжнародних угод.

У тому числі подібний статус прем’єра не дозволяє підписувати угод з Міжнародним валютним фондом, без співпраці з яким Україна поки що не спроможна обслуговувати зовнішні борги. А якщо їх не обслуговувати, не повертати вчасно отримані кредити, країна перетвориться в економічну чорну діру. Туди не прийде ніякий інвестор, у борг їй ніхто не дасть ні копійки.

Зважаючи на те, що нашій державі доводиться вести війну з Росією, переозброюючи, а фактично відтворюючи, армію, зважаючи на те, що на ці цілі йде левова частка бюджету, єдиним виходом із ситуації буде друкування гривні. Як наслідок — девальвація національної валюти і гіперінфляція. Високі тарифи для населення при цьому реально зростуть у рази, а на пенсії із зарплатами не можна буде прожити і тижня. Армія, яку і так погано забезпечують, виявиться при цьому в жалюгідному становищі. Її не врятує ніякий ентузіазм, і за економічною катастрофою наступить військова поразка.

Нещодавно один із кремлівських ідеологів, відповідаючи на запитання журналіста, яку користь приносить Росії перемир’я на Донбасі, сказав, що день без війни руйнує українську владу в Києві успішніше, ніж сотня «градів». І треба тільки дочекатися, коли президент України, як у 2005-у, відправить українського прем’єр-міністра у відставку. Тільки-но це станеться, вважайте, вся Україна — наша.

На таку заяву хотілося б відпо-вісти: не дочекаєтеся. Але у Верховній Раді чимало тих, хто, незважаючи на поради Джозефа Байдена, готовий розіграти сценарій десятирічної давності. Ненависть до чинного прем’єр-міністра серед слуг народу і серед самого народу зашкалює.

А сподіватися можна тільки на те, що у частини народних обранців ще збереглася здатність мислити.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 453
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua