РубрикиБез рубрики

Не повторилося б те, що було

Десь з місяць тому зайшли ми зі своїм товаришем у магазин «Книга», що в центрі Іллічівська. В магазині є куток, де виставлені видання українською мовою. Є там книги Василя Шкляра, Марії Матіос, Ірени Роздобудько, але більшість — авторства таких українців, а я б сказав — малоросів, як Толочко, Бузина (покійний), Медведчук — російською мовою.

Матіос, Роздобудько і Шкляр у нас є, а книги малоросів ми й не збиралися купувати. Підійшли до продавчині й запитали, чому у них нема книг таких авторів, як Джеймс Мейс або Роберт Конквекст. І тут наша продавчиня «завелася», взялася кричати, що нинішня влада довела нас до голоду (хоча сама нівроку товстенька). Я почав їй говорити, що доти, доки вона голосуватиме за ворожі для України сили, покращення життя у нас не відбудеться. Та ж своє: за Януковича, мовляв, жилося набагато краще. Янукович довів Україну до війни, кажемо їй. «А зачем вы воюете?» Ого! Про що далі дискутувати, кого переконувати?! Справжній тобі осередок «контрреволюції».

Дуже тяжкі часи переживає наша Україна. Окрім російської армії на фронті, у нас є ще й величезна і сильна п’ята колона всередині країни, а надія на західні держави стає непевною (Олланд он уже був у Москві). Я боюся, щоб історія не повторилася, як у двадцяті роки минулого століття. Країни Антанти спочатку допомагали «білим», потім кілька держав визнали Україну, а коли побачили, що перемагає червона Росія, то Україну (як тепер кажуть) злили. Треба нам всім молитися, щоб Господь Бог послав нам національного лідера, який вивів би наш народ з полону.

А тепер, після недавніх роковин Голодомору-геноциду, хочу переповісти дещо з розповіді моєї покійної матері. Був 1921 рік, січень, 21-е число. По селу біжить мамина шкільна подруга і плаче, зупиняється майже біля кожного двору і кричить: «Люди, Ленін помер!» Ця жінка, Ганна Губенко, була з бідної сім’ї, і їй доводилося весь час працювати у наймах. Після революції біднякам дали наділи землі і в них з’явилася надія на краще життя. Коли ж на початку тридцятих землю у людей забрали і зігнали всіх у колгоспи, почався голод. На той час сім’я тітки Ганни складалася із семи осіб. Батько, мати і п’ятеро дітей. У 1932 році вони покинули свою хату і з дітьми виїхали на Північний Кавказ. Восени 1945-го баба Ганна повернулася в рідне село з двома дочками-підлітками. Її чоловік і троє синів померли від голоду на Ставропіллі.

А ще згадую розповідь матері про те, як у тридцятому році (розкуркулення) комсомольці взяли під руки дядька, який не пускав їх до свого двору, повели до кладовища (біля кладовища був ряд силосних ям) і кинули в одну з них. Потім здалеку кидали туди каміння і голосно сміялися — розважалися. А в цей час з його двору вивозили возами добро. На одному з возів сиділа комсомолка в червоній косинці і голосно співала: «Мы смело в бой пойдем…». У сорок п’ятому ця жінка працювала вихователькою в дитячих яслах, де був і я. Якось вона вела нас, переростків 6—8 літ, у строю, і ми співали: «Раз, два, три, ми — більшовики, не боїмося ми буржуїв, підем на штики». Мабуть, пам’ять у мене все-таки добра, якщо все це пам’ятаю. А як таке забути?

Микола ЛАБУНСЬКИЙ.
м. Іллічівськ.

Переглядів: 443
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua