РубрикиБез рубрики

«Українське питання»: від Нью-Йорка до Парижа

Кінець вересня — початок жовтня були надзвичайно важливими для України. Саме в ці дні відбувся комплекс політико-дипломатичних акцій, результати яких мали велике значення для розв’язання конфлікту на Донбасі і припинення російської агресії проти України. Маються на увазі виступи президентів Б. Обами, В. Путіна і П. Порошенка 28—29 вересня в рамках загальної дискусії на 70-й сесії Генеральної Асамблеї ООН і зустріч «нормандської четвірки» в Парижі 2 жовтня.

Загальні дебати
на Генасамблеї ООН

Для України було надзвичайно важливим, що скаже президент Сполучених Штатів Америки перед усім світом на найвищому міжнародному форумі про українсько-російську конфронтацію і ситуацію на Донбасі. Було також важливо знати, що Б. Обама не купиться на маневри Кремля відсунути «українське питання» у тінь шляхом висунення ініціативи про створення взамін існуючій нової антитерористичної коаліції у складі США, РФ та ще 60 країн для боротьби з терористами ІДІЛ.

Виступ президента США Б. Обами. Президент США виступав майже 40 хвилин, хоча за регламентом главам держав та урядів на сесії Генасамблеї ООН відводиться не більше 15 хвилин. Прикметно, що промова Барака Обами дев’ять разів переривалася оплесками. У своєму красномовному за формою і глибокому за змістом виступі президент США торкнувся багатьох аспектів сучасного міжнародного життя та політики Сполучених Штатів щодо них, однак у рамках цієї статті нас цікавить те, що він сказав про конфлікт між Росією та Україною. На наш погляд, сказав коротко, але ємко і саме те, що ми очікували від глави великої держави світу — нашого стратегічного партнера. Дозволимо собі навести цитату з його виступу, де йдеться про українсько-російський конфлікт:

«… Візьмемо анексію Росією Криму та агресію на сході України, яка за цим сталася... Ми усвідомлюємо глибоку і складну історію відносин між Росією і Україною. Але ми не можемо залишатися осторонь, коли обурливим чином порушуються суверенітет і територіальна цілісність країни. Якщо у випадку з Україною це залишиться для Росії без наслідків, це зможе статися з будь-якою з країн, представники яких тут сьогодні зібралися. Ось на чому запроваджено санкції, які США і наші європейські партнери ввели щодо Росії... Санкції призвели до втечі капіталів, спаду економіки, падіння курсу рубля, еміграції дедалі більшого числа освічених росі-ян. Народ України зараз більш, ніж коли-небудь, зацікавлений у тому, щоб приєднатися до Європи, а не до Росії... Ми продовжуємо наполягати на тому, що ця криза має бути розв’язана так, щоб суверенна і демократична Україна могла сама визначати своє майбутнє і контролювати свою територію».

Ці слова підтримки українського народу і засудження російської агресії проти України почув увесь світ, за що ми маємо бути вдячні Бараку Хусейну Обамі. Звісно, підтримка України з боку Б. Обами була не єдиною. Крім президента США, Україну у своїх виступах під час загальних дебатів також підтримали керівники багатьох інших держав: Канади, Австралії, Великої Британії, Франції, Німеччини, Австрії, Італії, Іспанії, Нідерландів, Ізраїлю, Румунії, Болгарії, Грузії, Польщі, Латвії, Литви, Естонії, Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії та інших.

Виступ президента РФ В. Путіна. Якщо президенти США й України у своїх промовах у загальних дебатах на сесії Генасамблеї ООН говорили спонтанно, то президент РФ В. Путін свою доповідь практично прочитав, хоча в російських ЗМІ зазначалося, що він її сам писав упродовж цілого місяця. Звісно, це не має великого значення, важливо те, що сказав В. Путін. Як відомо, основна частина його виступу була присвячена драматичній ситуації на Близькому Сході протягом останніх років, у чому він звинуватив Захід: «Вы хоть понимаете теперь, чего вы натворили?». Нам теж хотілося б знати: чи розуміє В. Путін, що він натворив у Грузії, Придністров’ї, Криму, на Донбасі і що збирається натворити в Сирії?

Але повернемося до того, що сказав В. Путін про «український конфлікт». Передусім він звинуватив країни Заходу в тому, що вони нібито «поставили пострадянські країни перед хибним вибором: бути їм із Заходом чи зі Сходом?». На думку В. Путіна, «така конфронта-ційна логіка повинна була обернутися серйозною геополітичною кризою, що і сталося на Україні, де використовували невдоволення значної частини населення чинною владою і ззовні спровокували збройний переворот. У підсумку спалахнула громадянська війна». У цьому пасажі В. Путіна, на жаль, ми не бачимо «ніякого просвітління», ніяких змін у давно знайомих нам блюзнірських сентенціях і постулатах.

На переконання В. Путіна, «зупинити кровопролиття, знайти вихід з глухого кута можна тільки при повному сумлінному виконанні Мінських угод від 12 лютого поточного року». (А хто ж їх постійно порушував і порушує, якщо не бойовики і терористи, підтримувані Москвою?! — О.В.). І далі: «погрозами, силою зброї цілісність України не забезпечити. А потрібно це зробити. Потрібне реальне врахування інтересів і прав людей на Донбасі, повага до їх вибору, узгодження з ними, як це і передбачено Мінськими домовленостями, ключових елементів політичного устрою держави. У цьому запорука того, що Україна буде розвиватися як цивілізована держава, як найважливіша сполучна ланка в будівництві спільного простору безпеки та економічного співробітництва як у Європі, так і в Євразії». Оце і все, що сказав  В. Путін про «український конфлікт».

Те, що В. Путін так багато говорив про ситуацію на Близькому Сході і так мало про військовий конфлікт на Донбасі, який і виник саме через агресивні дії Росії, свідчить лише про те, що президент РФ хотів ухилитись від серйозного обговорення невигідної для нього «української проблеми», намагаючись затьмарити її близькосхідними проблемами. Але це йому не вдалося зробити. Обмінювати Україну на Сирію ніхто не збирається. Про пряму причетність Росії до розпалювання та підтримання військового конфлікту на Донбасі було сказано не тільки президентом США Б. Обамою, а й лідерами інших провідних держав і, звичайно, насамперед президентом України П. Порошенком.

Виступ Президента України П. Порошенка. Вже з першої хвилини своєї промови 29 вересня на загальних дебатах Генасамблеї ООН Президент П. Порошенко почав говорити про російську агресію проти України. Президент України нагадав присутнім, що у лютому 2014-го «Росія провела відкриту і нічим не спровоковану агресію проти нашої держави, окупувавши й анексувавши Крим» і подякував делегаціям більшості держав-членів ООН, які 27 березня минулого року підтримали резолюцію Генеральної асамблеї ООН під назвою «Територіальна цілісність України», що засудила російську анексію Криму. Проте, як зазначив П. Порошенко, після цього осуду з боку міжнародного співтовариства «Росія не тільки не повернулася в рамки цивілізованого міжнародно-правового поля, а й почала нову бездумну військову авантюру — цього разу на Донбасі».

Глава Української держави підкреслив, що на Донбасі, як стверджує ро-сійська пропаганда, відбувається не громадянська війна і не внутрішній конфлікт, а російсько-українська війна з метою «змусити український народ відмовитись від свого суверенного вибору щодо побудови вільної, демократичної і процвітаючої європейської держави». П. Порошенко нагадав усьому світові, що ро-сійська агресія триває вже більше 20 місяців через фінансування терористів і найманців на Донбасі, постачання їм зброї та військової техніки, а також шляхом прямої інтервенції регулярних військових частин Збройних сил РФ. При цьому наголосив, що на окупованих територіях Донбасу «зосереджено російського озброєння і військової техніки в таких кількостях, про які армії більшості держав-членів ООН можуть тільки мріяти». П. Порошенко зазначив, що протягом останніх півтора року більш ніж 8 тисяч українців загинули від рук терористів та окупантів на Донбасі і більше 1,5 мільйона мешканців Донбасу були змушені покинути свої будинки й переїхати в інші, безпечні, регіони України.

У відповідь на заклик президента РФ створити широку міжнародну антитерористичну коаліцію для боротьби з ІДІЛ президент П. Порошенко запитав: «Як ви можете закликати до антитерористичної коаліції, якщо ви самі підтримуєте тероризм прямо біля ваших дверей?». Ці слова викликали оплески в залі. Завершуючи свій виступ, президент України сказав: «Ми хочемо, щоб долю українського народу вирішував сам народ України, а не Москва. Нам ненависна ідея про те, що треба просити дозволу Володимира Путіна, чи бути нам європейською нацією. Ми є європейською нацією і заплатили за це високу ціну».

Після екс-президента Грузії М. Саака-швілі, який з 2008-го по 2013-й з року в рік з трибуни Генеральної асамблеї ООН регулярно таврував і засуджував ро-сійський імперіалізм, П. Порошенко став другим президентом з колишніх республік СРСР, котрий з трибуни Генасамблеї перед усім світом гнівно засудив путінську Росію за її агресивні дії.

Двосторонні перемовини

Б. Обама — В. Путін. За словами постійного представника США при ООН Саманти Пауер, у відповідь на наполегливі прохання В. Путіна про зустріч Б. Обама погодився провести з ним двосторонні переговори на полях сесії Ген-асамблеї ООН, вважаючи, що втрачати можливість обговорити кризи в Україні і в Сирії було б «безвідповідально» з боку глави Білого дому.

Перша за останні два роки двостороння зустріч Б. Обами і В. Путіна тривала майже півтори години. Згідно з повідомленнями прес-секретаря Білого дому Джона Ернеста, президенти переважно обговорювали ситуацію на сході України. Б. Обама нагадав В. Путіну, що він має вивести російські війська з Донбасу і закрити 600-кілометрову ділянку кордону з Україною, допустивши до нього українських прикордонників. Б. Обама в черговий раз нагадав, що Москва повинна неухильно виконувати Мінські угоди, інакше санкції проти Росії будуть посилені. Глава Білого дому наголосив, що Кремль має сприяти проведенню виборів в окупованих районах Донбасу за українським законодавством і за умови погодження з офіційною владою України. Крім того, Б. Обама вимагав, щоб маріонетки Москви на окупованих територіях Донбасу відкрили необмежений доступ для представників ОБСЄ до всіх пунктів пропуску на лініях розмежування.

Після зустрічі з В. Путіним на прес-конференції у Білому домі Б. Обама заявив:

«Я ясно дав зрозуміти В. Путіну, що єдиний спосіб вирішення сирійської проблеми — це політичний перехідний механізм. Президент Башар Асад не може залишатися при владі в Сирії, оскільки його неможливо реабілітувати в очах сирійців».

За інформацією ж Кремля, більшу частину часу зустрічі президенти США і РФ обговорювали ситуацію навколо Сирії та ІДІЛ. Обидва лідери кардинально ро-зійшлися в оцінці ролі Б. Асада та сирійського уряду. Якщо Б. Обама наполягав на необхідності перехідного періоду від Б. Асада до нового керівництва, то В. Путін стверджував, що відмова від підтримки легітимного президента Сирії була б великою помилкою.

За деякими даними, В. Путін намагався вмовити Б. Обаму створити нову коаліцію проти ІДІЛ на чолі зі США та РФ. Але схоже, що Б. Обама на це не погодився. Втім, як видається, він не проти того, щоб Росія спробувала зробити свій внесок у боротьбу з ІДІЛ, оскільки знає, наскільки це складно, небезпечно і затратно. Свою перемогу над ІДІЛ В. Путін сподівається подати міжнародній спільноті як велике досягнення у знищенні «найбільшого світового зла», як його назвав Б. Обама. У разі успіху президент РФ розраховує на послаблення і навіть зняття санкцій, а також повернення у G-7.

У ході переговорів президентів США та РФ була досягнута домовленість про здійснення прямих контактів переговорів на рівні військових двох країн, щоб уникнути можливих зіткнень у ході потенційних військових операцій США і РФ в Сирії.

З іншого боку, сирійська авантюра може відволікти Москву від авантюри на українському Донбасі. До того ж бомбардування російською авіацією позицій поміркованої сирійської опозиції викличе незадоволення з боку таких опонентів Б. Асада, як Туреччина, Саудівська Аравія, ОАЕ, Катар та інші країни. Ер-Ріяд уже виступив з осудом бомбардувань російською авіацією дислокації підроз-ділів поміркованої сирійської опозиції. І досить ймовірно, що КСА не поспішатиме висувати якісь ініціативи в рамках ОПЕК для підвищення ціни на нафту. Крім цього, створення військово-повітряної бази РФ на території Сирії не викликає великого захоплення в Ізраїлю — давнього суперника Сирії.

На мій погляд, є кілька чинників, які спонукали В. Путіна направити свої війська в Сирію. Й один із таких чинників — спроба за допомогою сирійської авантюри послабити міжнародну ізоляцію і санкції. Вже сама півторагодинна зустріч В. Путіна з лідером наймогутнішої країни світу свідчить, що це йому певною мірою вдалося. Що не кажіть, а все ж Володимир Володимирович — розумний чоловік. І нам від цього не легше. Ми теж маємо бути бодай не дурнішими.

Після закінчення переговорів з Б. Обамою В. Путін поділився з російськими журналістами своїми враженнями. Перш за все, він звинуватив американську сторону в погіршенні дво-сторонніх російсько-американських відносин. Та все ж зустріч з Б. Обамою назвав «діловою, конструктивною і досить відвертою». Торкаючись участі США у врегулюванні «конфлікту в Україні», президент РФ зазначив, що «США стоять за спиною київської влади і перебувають у постійному контакті з європейцями». На мій погляд, це дуже добре, що американці стоять за нашою спиною. Принаймні у декого буде менше спокуси всадити у цю спину ножа… Як зауважив президент П. Порошенко, В. Путін, зазнавши краху в створенні «Новоросії» на Сході України, спробує створити «Новосирію» для того, щоб відновити свій вплив у великій політиці, повернувшись у неї «з чорного входу».

Б. Обама, Дж. Байден — П. Порошенко. Під час виступу в Колумбійському університеті в Нью-Йорку президент України П. Порошенко зазначив, що в рамках 70-ї сесії Генеральної асамблеї ООН він мав три коротких особистих зустрічі з президентом США Б. Обамою, під час яких обговорювалися питання «захисту миру, свободи й демократії на тлі російської агресії проти України».

Під час зустрічей з П. Порошенком Б. Обама говорив, що він продовжує підтримувати Україну і високо цінує ті зусилля, які докладає президент П. Порошенко для захисту суверенітету і територіальної цілісності України, впроваджуючи реформи і забезпечуючи мирне врегулювання створеного Росією конфлікту. Зважаючи на те, що в ході коротких зустрічей на полях Генасамблеї ООН було неможливо обговорити увесь комплекс українсько-американських стратегічних відносин, П. Порошенко і Б. Обама обмінялися взаємними запрошеннями відвідати Вашингтон і Київ з повноцінними офіційними візитами ще до кінця поточного року.

У Нью-Йорку П. Порошенко провів також зустріч з віце-президентом США Джозефом Байденом. Співрозмовники погодилися, що Росія має повністю виконати Мінські домовленості. Віце-президент США наголосив, що питання безпеки України жодним чином не пов’язане із ситуацією навколо Сирії. Джо Байден також повідомив, що вже цієї осені США надішлють в Україну радіолокаційні системи контрбатарейної боротьби Q36 — мобільні радіолокаційні станції, призначені для виявлення та відстеження пострілів артилерії і ракетних пусків та для забезпечення контрбатарейного вогню. Поставки американських радарів є частиною програми США на суму 118 млн дол. з надання військової техніки для Збройних сил України.

29 вересня П. Порошенко провів зустріч з представниками американських ділових кіл, організовану членами Ділової ради з міжнародного порозуміння BCIU. У ній взяли участь представники близько 30 компаній та фінансових установ США. Президент України привернув увагу американських бізнесменів до перспектив, які відкриваються в нашій державі.

У своєму виступі 28 вересня з трибуни Генасамблеї ООН, говорячи про ситуацію в Україні, президент Б. Обама, зокрема, сказав, що «в Америки зовсім небагато економічних інтересів в Україні». І це, звісно, погано. Українська влада має робити все можливе, щоб американський бізнес був потужно представлений у нашій країні, особливо в промисловості, енергетиці та сільському господарстві. Міцні українсько-американські економічні зв’язки є передумовою міцних політичних відносин між Вашингтоном і Києвом.

Головним підсумком участі української делегації у 70-й сесії Генасамблеї ООН П. Порошенко вважає створення світової коаліції на підтримку України. Зокрема, Україна має значні шанси 15 жовтня бути обраною непостійним членом Ради Безпеки ООН. П. Порошенко не виключив можливості своєї участі у засіданні Генасамблеї під час розгляду цього питання.

Олексій ВОЛОВИЧ.

Джерело: незалежний аналітичний центр геополітичних досліджень «Борисфен Інтел» (http://bintel.com.ua/uk/article/06-Ukrainian-issue-UN).

 

Переглядів: 588
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua