РубрикиЗдоров’я

Легко попередити, важко лікувати

Протидія гепатитам, на які страждають переважно люди працездатного віку, можлива лише за умови консолідованих зусиль: і держави, і громади, і безпосередньо лікаря з пацієнтом. Коли кожен чітко розуміє частину своєї відповідальності перед викликами хвороби. На цьому наголосила Валентина Мозгова (на знімку), завідуюча гепатологічним кабінетом обласної клінічної інфекційної лікарні під час брифінгу в Одеському кризовому медіа-центрі. Захід був присвячений Всесвітньому дню боротьби з гепатитами.

За даними Українського центру з контролю та моніторингу захворювань МОЗ, у 2014 році у нашій країні кількість лабораторно підтверджених хворих на гострі вірусні гепатити А, В, С склала 13463 особи, з них на хронічний вірусний гепатит В, С — 7160 (без урахування даних АР Крим та міста Севастополя). Кількість носіїв вірусу гепатитів сягнула 3,5 мільйона осіб. Стосовно нашої області, то ними інфіковано майже 150 тисяч осіб.

Цифри, як то кажуть, умовно наближені, оскільки в державі відсутні точні достовірні статичні дані щодо кількості хворих на гепатит, а це свідчить про низький рівень обі-знаності суспільства про хворобу і про страх людей звертатися до профільних лікувальних закладів. Відсутність належного обліку таких хворих унеможливлює їх контроль та моніторинг для забезпечення необхідним лікуванням. Це все тісно взаємопов’язане.

Сьогодні, за оцінками ВООЗ, Україна має досить непогані показники щодо боротьби з гепатитами: з 2013 року впроваджується Державна цільова програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016-го, за час впровадження якої вдалося досягти організації надання медичної допомоги хворим на хронічні вірусні гепатити В і С, створити комісії з включення хворих до програми, забезпечити їх курсом лікування. Також розширено діагностичні методології, що стосуються вибору схеми лікування та прогнозу його ефективності. Ініційовано процедуру позачергового перегляду національних стандартів лікування, які відповідатимуть світовим.

Окрім того, триває робота щодо реєстрації в Україні препаратів, які входитимуть до нових схем лікування, ведуться консультації з фарм-компаніями щодо зниження вартості таких препаратів.

Наразі наша держава, на превеликий жаль, в умовах обмеженого фінансування може забезпечити лише 20% покриття вартості лікування хворих, які цього потребують. Проте не варто забувати і про місцеві бюджети, особливо що стосується імунопрофілактики гепатиту. Важливою є і допомога, яка надається окремим категоріям хворих коштами Глобального фонду, Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, іншими неурядовими організаціями. Це стосується й Одещини, яка сповна користується благодійною допомогою.

Валентина Мозгова наголосила, що протидія гепатитам вимагає неабиякої відповідальності пацієнта, а також широкого інформування населення щодо небезпеки за-хворювання.

Люди мусять пам’ятати, що покращення санітарії та імунопрофілактика гепатитів А і В є найефективнішим способом боротьби із хворобами; гепатит С можна попередити через дотримання безпечного способу життя. Ризик бути інфікованим під час переливання крові у медичному закладі вкрай низький, але існує загроза інфікування під час, наприклад, ендоскопічних досліджень. Тому пацієнт не повинен соромитися запитати про методи знезараження інструментарію та чи відповідають дії медичних працівників цим методам. Не потрібно забувати про неконтрольо-вані з точки зору санепіднагляду заклади з татуювання та пірсингу, манікюру та педикюру, яких у країні дуже велика кількість, а заходи із знезараження та захисту інструментів проводять далеко не всі.

Зрозуміло, сказала Валентина Мозгова, що люди і самі можуть контролювати, де робити манікюр чи до якого йти стоматолога. Важливим чинником у поширенні гепатиту С є людина, яка не знає про свій статус щодо цього захворювання — інфікована вона чи ні. Тому вкрай важливим є тестування на вірусні гепатити В і С. Доки людина не знає про свій статус, вона перебуває у групі ризику.

Основне лікування від гепатиту — вакцинація. Від гепатиту А вона не потрібна, від В — усі діти її отримують згідно з календарем щеплень. Від гепатиту С поки що вакцини нема, щоправда, вона перебуває на стадії клінічних випробувань.

Зараз, завдяки новим методам лікування, практично зник такий вид передачі інфекції — від матерів до немовлят. Усі хворі на гепатит діти нашої області отримують лікування і вакцини безкоштовно.

Необхідно зважати на певні симптоми, які можуть свідчити про інфікування вірусами гепатиту: слабкість, швидка й постійна стомлюваність, сонливість, важкість у правому підребер’ї. Може з’явитися жовтушність шкіри. Особливо уважними слід бути людям, які перебували чи перебувають у контакті з хворим на гепатит.

Консультація лікаря, а також суворе дотримання всіх його рекомендацій — це вкрай важлива потреба для кожного, хто вже має певні проблеми чи хоче від них уберегтися. Вчасно не виявлена, як і не пролікована, хвороба створює ризик перерости у хронічне захворювання, обернутися цирозом печінки. На цьому наполягає до-свідчена лікарка Валентина Мозгова.

Загалом, Всесвітньому дню боротьби з гепатитами в нашій області було приурочено кілька важливих заходів. Так, у Будинку медпрацівника відбулося засідання «круглого столу», організоване Одеським міським центром здоров’я, під час якого медики ділилися досвідом протидії хворобі, зокрема щодо організації профілактичної роботи серед трудових колективів обласного центру. Результатом такої роботи стала поінформованість людей про гепатити та про елементарні дії, які здатні уберегти від тяжких захворювань.

Учасники одеської «школи волонтерів» (на знімку) впродовж трьох тижнів на пляжах і в оздоровчих закладах області проводили профілактичні акції з протидії за-хворюванням, під час яких людям було роздано кілька тисяч агіток, засобів індивідуального захисту, проведено сотні бесід і роздано майже п’ять тисяч запрошень пройти безоплатне тестування на гепатити і ВІЛ-інфекцію.

За попередніми підсумками, безоплатною послугою скористалися майже 700 осіб. Виявлено два випадки гепатитів. Ці пацієнти взяті на диспансерний облік за місцем проживання.

Акції проходили за консультативної підтримки «Клініки, дружньої до молоді» Одеської міської студентської поліклініки №21.

Підготувала Яна СТАСІНА.

Переглядів: 626
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua