РубрикиІсторія

Походи козацьких ватаг на Кучубей у ХVІІ столітті

Протягом тривалого періоду, коли Хаджибей перебував у занепаді, його відвідували не тільки невеликі загони козаків, якими керували маловідомі ватажки. Іноді через терени Хаджибея проходили і  помітніші постаті української історії на чолі досить значних козацьких відділів. Особливо з кінця ХVІІ століття. Опубліковані документи надають нам лише уривчасті свідчення про «військовий промисел» таких ватаг під Хаджибеєм, який здебільшого фігурував у тогочасних документах під назвою «Кучубей».

Яскравим прикладом таких подій є лист гетьмана І. Самойловича з Батурина російському царю від 5 травня 1676 року. В ньому, зокрема, йшлося про те, що гетьман сумлінно виконує царський «наказ …, щоб для взяття язиків та … свіжих і достовірних  відомостей про задуми ворожі, охочих та добрих людей з полків своїх на той бік Дніпра надсилати», і повідомляє, що за наказом гетьмана полтавський полковник біля урочища Кучубей розбив татар. Шістьох полонених татар разом з двадцятьма козаками, що були під Кучубеєм, гетьман І. Самойлович відправив до Москви. Перших — для надання свідчень «про поведінку та задуми свої бусурманські», других — для нагороди [1, c. 637, 638].

Серед керівників таких загонів уже в листах гетьмана І. Мазепи згадується  Іван Ковальчук. Так, згідно з листом до Москви від 19 жовтня 1689 року, І. Ковальчук за наказом І. Мазепи вирушив до приморського шляху Очаків — Аккерман, де влаштував засідку «в урочищі Кучубея» [3, c. 361]. В засідку І. Ковальчука того разу потрапили кілька десятків татар, що прямували з Криму до Аккермана на чолі з «Мадбедше-беєм, слугою ханським». Частину татар було вбито, «а інші на кращих конях… поранені повтікали». Взятого у тому бою татарського «язика» І. Ковальчук привіз до І. Мазепи в Батурин.

У березні наступного року гетьман І. Мазепа, повертаючись з походу проти турків і татар на Правобережжя, надіслав «кілька ватаг польових, щоб для промислу військового над неприятельськими бусурманами та для здобуття їхніх поганських «язиків», йшли вони в різні місця під неприятельські бусурманські оселі» [2, c. 57]. Серед надісланих тоді ватаг був і загін Івана Ковальчука у складі 70 козаків. Бій  відбувся «за турецьким містом Очаковом на урочищі Пересип». Козацький ватажок обрав для нового нападу добре знайомий спосіб — заступити дорогу між Очаковом та Аккерманом. Але цього разу він зробив це на Пересипу. «Ватага» І. Ковальчука зустрі-ла кілька десятків татар, «що з Криму на Білгородчину (тобто в околиці Аккермана) їхали». В бою були здобуті цінні документи, а також «живими узято кілька десятків людей». Транспортування цих полонених до Батурина затягнулося через погодні умови. Напевно, саме тому 5 квітня 1690 року вдалося доправити до гетьманської столиці лише дев’ятьох із здобутих татарських «язиків» [3, c. 387, 388]. Отримана інформація була корисною як для І. Мазепи, так і для уряду Московської держави.

Наступного року, в кінці березня — на початку травня, відомий фастівський полковник С. Палій, успішно розбивши «бусурманів» на Пересипу [4, c. 16], у своїй «реляції» від 11 квітня  гетьману І. Мазепі повідомляв, що кримці їхали «з Маджар з війни от цісаря християнського з ясиром, тобто з цесарцями, волохами та мултянами». Схопивши татарських «язиків», Палій дізнався, що у Крим повертається невелике військо татар з обозом. Тоді, напавши на них, козаки хороброго українського полковника розгромили значну частину війська, взяли татарських «язиків», а інших «погнали шляхом до Очаківського перевозу». Козаки в цьому бою забрали велику здобич. «А ще більше над здобиччю, — писав С. Палій, — ясиру — невільників християнських: цесарців, мултян та волохів декілька десятків на волю відпустили».

Цікаво, що Запорізька Січ активних дій проти «бусурманів» не чинила. Проте татарам й туркам продовжували пості-йно дошкуляти невеликі козацькі загони. Документи свідчать, що на Січ у зазначений період час від часу приходили з Півдня «ватаги» козаків. Деякі з них ходили по сіль чи ловили рибу, яку потім продавали на Запоріжжі, а інші професій-но займалися «військовим промислом». За період у майже  200 років, поки Качубей чи Хаджибей залишався вкрай «небезпечним місцем» для татар та турків, біля нього безперечно побували тисячі козаків.

Керівники тогочасних козацьких «ватаг», зокрема І. Ковальчук та С. Палій, своїми військовими здобутками засвідчили, що попри страшні наслідки «Руїни», яка вирувала в Україні протягом 1663—1687 років, не зник лицарський дух серед українського козацтва.

В. ПАЛАМАРЧУК.
Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова.

 

Література та джерела

1. Акты, относящиеся к истории Южной и Западной России, собранные и изданные Археографической комиссией: В 15 т. / Под ред. Н. Костомарова.— СПб.: Тип. П.А. Кулиша, 1879.— Т. 12.— 437 с.

2. Гончарук Т.Г. Газетними стежками.— Одеса: Астропринт, 2012.— 204 с.

3. Листи Івана Мазепи. 1687—1691 / упоряд. та авт. передм. В. Станіславський; відп. ред. В.А. Смолій.— К.: Інститут історії України НАНУ, 2002 .— Т. 1.— 480 с.

4. Гончарук Т.Г., Бачинська О.А., Гуцалюк С.Б., Кіров В.І., Мисечко А.І., Новікова Л.В., Полторак В.М. Одеса козацька. Наукові нариси.— 2-е вид. змінене та допов.— Одеса: Фенікс, 2008.— 240 с.

Переглядів: 1134
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua