РубрикиБез рубрики

Невідкладна декомунізація

31 березня уряд схвалив чотири законопроекти, розроблені Українським інститутом національної пам’яті, Центром до-сліджень визвольного руху спільно з громадськістю. Представляючи проекти, я назвав їх пакетом законів з «невідкладної декомунізації». Невідкладної, бо вони мали бути прийнятими ще після революції 1991-го. Тоді, може, нам не були б потрібні революції 2004 та 2013—2014 років. Але краще пізно, ніж ніколи.

Перший з них — найбільш актуальний, адже стосується річниці, яку відзначатимемо вже через місяць. Це законопроект «Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939—1945». Він є логічними продовженням нещодавно виданого указу президента, приуроченого тій же події.

Цей акт врешті поставить крапку у використанні в законодавчому полі сталінського пропагандистського терміну «Велика вітчизняна війна». Його прийняття означатиме, що врешті втратить чинність прийнятий у 2001-у закон «Про увічнення перемоги у Великій вітчизняній війні 1941—1945 років», списаний з аналогічного російського закону 1996 року. Саме він на сьогодні залишається останньою законодавчою зачіпкою утримання в суспільній свідомості радянських міфів про війну. Дуже важливо, що Україна саме зараз позбавляється міфів, адже вони стали зброєю в руках російської пропаганди, яка використовує їх для мобілізації терористів на боротьбу проти нашої держави.

Інший важливий закон — «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917—1991 років». Він врешті звільнить документи колишнього КҐБ з-під «опіки» сучасних спецслужб, зробить їх доступність незворотним фактом. Такого роду акти прийняті майже у всіх посткомуністичних країнах, які стали розвиненими демократичними державами, членами ЄС та НАТО. Зрештою, цей закон позбавить невластивих функцій Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки та Міністерство внутрішніх справ. Вони не повинні займатися збереженням історичних документів. І не мають зберігати як спадок матеріали про механізми роботи каральних органів.

Третій законопроект «Про засу-дження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» не лише дає правову оцінку режимів, винних у масових вбивствах на українських теренах, але й створює необхідні інструменти для подолання наслідків тоталітаризму сьогодні. Він покладе край існуванню комуністичних організацій в Україні, дасть можливість провести перейменування вулиць, присвячених людям, винним у репресіях та масових злочинах, та демонтаж пам’ятників, які досі спотворюють наші ландшафти.

І, нарешті, останній, але, може, найважливіший для мене особисто закон «Про правовий статус та вшанування пам’яті учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті». Цей закон — наша данина пам’яті всім, хто боровся за незалежність у минулому столітті. Українська держава нарешті має визнати людей, завдяки яким стало можливим її існування. Це надзвичайно важливо саме сьогодні, коли ми знову піднялися в боротьбі, відстоюючи нашу незалежність. Вояки, які зі зброєю в руках захищають Україну, мають бачити, що держава пам’ятає і шанує їх попередників. І тим самим гарантує таку ж пошану для нового покоління борців. Адже тільки там, де пам’ятають загиблих, будуть ті, хто захищатиме живих.

Це справді історичні закони, і не лише тому, що вони торкаються минулого, а тому, що вони змінюватимуть майбутнє.

Сьогодні ми маємо унікальний шанс провести символічну лінію між непростим минулим і майбутнім для нашої країни. Революційні зміни відбулися. Чи вони стануть фундаментальними — залежить від готовності провести системні реформи, в тому числі — зміни гуманітарної політики та декомунізацію. Тож перезавантаження країни тільки починається.

Володимир В’ЯТРОВИЧ,
історик, голова Українського інституту національної пам’яті.

 

Переглядів: 597
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua