РубрикиБез рубрики

Більше повноважень – більше й відповідальності

Набрав чинності Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Принагідно нагадаю, що територіальна громада — це спільнота мешканців, жителів населених пунктів чи добровільного об’єднання у громаду жителів кількох сіл, селища та міста, районів у містах, які наділені правом самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Територіальна громада (сіл, селищ, міст) об’єднана загальними інтересами власного життєзабезпечення, самостійного, в межах законів, вирішення питань місцевого значення як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Ніхто не заперечить, що діяти гуртом — у наших з вами традиціях, які ні за яких часів не зникали. Згадайте бодай толоку, коли сусіди чи односельці, як правило, у вихідний день сходяться і гуртом зводять хату. Або ті ж суботники, коли люди добровільно і безоплатно виконують певні роботи з благоустрою: висаджують дерева, прибирають звалище, розчищають ставок... Непоганий приклад традиційної дії заодно — сільські сходки (у містах — збори мешканців будинку чи під’їзду), на яких вирішуються насущні питання співжиття. На таких зібраннях ставлять на місце порушників спокою, приводять до тями недбайливих батьків чи нахаб, домовляються про умови співжиття.

Маємо місцеві приклади того, як силою голосу громади повертали у спільну власність лісок чи став, прибрані до рук жадібними підприємцями; коли слово більшості ставало вирішальним при призначенні на посаду того чи іншого місцевого чиновника.

А як воно буде далі, що зміниться?

Цими днями в Одесі пройшов семінар під назвою «Функціонування спроможних громад: обговорення Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», у роботі якого взяли участь голова обласної ради Михайло Шмушкович, керівництво Одеської міської ради, міські, селищні, сільські голови, представники засобів масової інформації, які висвітлюють питання місцевого самоврядування.

Модератором заходу був директор громадської організації «Інститут розвитку територій», радник Голови Верховної Ради України, експерт групи експертів Ради Європи з питань застосування Хартії місцевого самоврядування Юрій Ганущак.

Це спільний проект (організатори називають його «фахова майстерня») Асоціації міст України та Агенції США з міжнародного розвитку USAID.

Серед головних тем семінару — реформа адміністративно-територіального устрою, порядок об’єднання громад відповідно до умов нового законодавства, місцеві бюджети в умовах децентралізації, перспективний план формування територій області та інші.

Як влучно сказав один з учасників заходу, коментуючи суть навчання: «Підемо від маленького до значно більшого — держава дає зелене світло».

Коли жителі конкретної території готові до створення громади? Тоді, коли є спільні проблеми, що підштовхує до соціалізації кожного жителя.

Коли жителі території стають громадою фактично? Тоді, коли вони за Конституцією розу-міють, що їх об’єднує не лише спільне проживання на конкретній території, але й спільна власність, коли відчувають відповідальність і чинять відповідні спільні дії.

Навіщо створювати громаду? Щоб мати змогу вирішувати спільні проблеми.

На словах — ніби нічого складного, на ділі — болючих моментів та білих плям — предостатньо.

Наша держава — далеко не перша країна, де порушуються проблеми адміністративно-територіальної реформи. Хтось ішов до своєї мети не кваплячись, хтось домігся стрімких змін, але скрізь, де вже проведено таку реформу, назад вороття не було. Навіть при зміні політичних еліт.

Юрій Ганущак, звертаючись до присутніх, сказав, що саме від них, людей, які стоять найближче до громади, є її частиною, залежить міцність вибудуваної системи.

Про це ми говоримо далеко не вперше. Впродовж останніх років представники місцевої виконавчої влади та місцевого самоврядування неоднораз обговорювали перспективи адміністративно-територіальної реформи на Одещині, за основу якої мало б стати укрупнення громад, адже сьогодні в Україні багато сільських рад, на території яких мешкає від 50 до 500 жителів. Якщо вдаватися до деталей, то справа набагато складніша, ніж процес територіального об’єднання сіл, що можна зробити лише на папері. Йдеться про реформування інфраструктури (дороги, заклади освіти, медичного обслуговування, інших соціально-побутових послуг). На все потрібні гроші, але не менш важливою стане й місцева специфіка, яка дозволятиме об’єднувати капітали, інші ресурси за для спільної вигоди.

Саме про це говорив у своєму виступі голова облради Михайло Шмушкович. Це абсолютно нормально, сказав керівник, що не лише області в Україні відрізняються одна від одної, а навіть села на Одещині. Ось чому до процесу реформування необхідно підходити обережно, зважено, з повагою до людей та їхніх традицій і намірів. Діяти закликав силою переконання.

«Складним і відповідальним» назвав процес реформування, який передбачений законом «Про добровільне об’єднання територіальних громад» міський голова Одеси Геннадій Труханов. Згадуючи процес перейменування ЖЕКів у ДЕЗи, він побажав, щоб реформа не обмежилася лише зміною вивісок, що ми вже не раз проходили, але мала й глибший вплив на якість життя населення, щоб запущений у дію процес не став механічним, відписками, непродуманими діями заради звітності, адже за кожною реформою стоять живі люди, інтереси яких необхідно враховувати, бо заради їхнього благополуччя і проводяться реформи.

Геннадій Труханов також відзначив необхідність консолідації всіх керівників адміністративно-територіальних одиниць Одещини між собою та з органами центральної влади, що дозволить контролювати і переводити в практичну площину прийняття законів, які полегшують життя людей. «Сьогодні вперше за довгі роки центральною владою і місцевими органами самоврядування робляться практичні кроки щодо децентралізації», — підкреслив міський голова.

Юрій Ганущак нагадав присутнім, що після змін у Бюджетному кодексі суттєво виграли міста обласного значення (як і всі великі громади). Тобто їхнім дрібнішим «колегам» варто замислитися над об’єднанням та «переходом у вищу лігу» хоча б для отримання додаткових бонусів на покращення інфраструктури. Стосовно грошей. Наводили приклад Польщі, де не з’явилися олігархи, а от міста та села мають пристойний європейський вигляд. Там комунальну власність здають тільки в оренду. На перші п’ять років просто здають — за один злотий на місяць, поки орендар не зробить ремонт об’єкта. І лише потім, коли той налагодить бізнес, починає сплачувати встановлену й обумовлену орендну плату.

Це окремий пункт численних різнопланових змін, яких багато і які потребують господарського підходу, які крок за кроком мусять привести до стабілізації. І це робитимуть громади на місцях.

Теоретично громадам реально і самим заробити й на нову автобусну зупинку, й на дорогу, а може, й на власний автобус чи автопарк. Забракне власних грошей — доведеться об’єд-натися із сусідами, які також зацікавлені у со-ціальних благах. Як воно буде на практиці? За кожним кроком змін стоїть велика відповідальність кожного, хто береться за реформаторські дії. Більше повноважень — більше й відповідальності.

«Але хто починає першим — той виграє», — запевняв Юрій Ганущак. І нагадував про конкретні дати: обласні ради та облдержадміністрації мають затвердити перспективні плани до 1 червня, остаточні ж документи подати до 15 липня. Саме за цієї умови місцеві громади отримають додаткові кошти на свої потреби. Що стосується скорочення управлінських кадрів, то, на думку експерта, справжні фахівці будуть за-требувані за будь-якої влади та політичної ситуації.

Модератор звернув увагу учасників семінару на те, що добровільне об’єднання територіальних громад отримуватиме державну допомогу, в тому числі й фінансову, у вигляді субвенцій на формування інфраструктури. Він також ознайомив присутніх з нормативно-правовими засадами процесу формування спроможних територіальних громад.

Учасники заходу в ході дискусії ділилися власними думками щодо передбачуваних політичних та економічних наслідків об’єднання територіальних громад, наголошували на необхідності проведення детальних економічних розрахунків вигод, які отримають об’єднані громади. Говорили про необхідність проведення інвентаризації проблемних питань функціонування сільських громад та про напрацювання пакету законів щодо всебічної підтримки українського села та, зокрема, розширення повноважень громад у сфері земельних відносин.

Тепер справа за написанням перспективних планів формування територій громад, на що залишилося обмаль часу. Треба встигнути, тим більше що держава обіцяє здійснювати також інформаційно-просвітницьку, організаційну, методичну підтримку добровільного об’єднання територіальних громад. Працюватимуть, наскільки стало відомо, досвідчені консультанти.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

 

Переглядів: 617
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua