РубрикиБез рубрики

Індивідуальна дієтологія

Людина живе не для того, щоб їсти, але їсть для того, щоб жити, — казали ще в давнину. Однак їжа може бути як предметом задоволення, так і причиною розвитку багатьох складних захворювань. Про оптимізацію харчування як основу здоров’я розповіла на брифінгу 30 березня лікар-дієтолог Одеської обласної клінічної лікарні Лілія Полякова.

Харчування — обов’язкова умова існування людини, що визначає тривалість та якість життя. Зараз 80% смертей обумовлюють чотири групи захворювань: серцево-судинні, онкологічні, цукровий діабет та хронічні респіраторні. На першому місці — серцево-судинна патологія.

Всесвітня організація здоров’я щороку коригує норми харчування. Зважаючи на екологічну та техногенну ситуацію, наказом МОЗ України змінено підхід до харчування. Відтепер скасовані всі 15 спеціальних дієт за різними видам захворювань. У міністерстві за-пропонували новий підхід, який залежить від індексу маси тіла, що розраховується за формулою I = m : (h х h). Тобто індекс маси тіла (I) дорівнює масі в кілограмах (m), поділеній на квадрат росту в метрах (h): Індекс 20—25 вважається нормою, понад 30 — уже гіпертрофія (ожиріння).

Зараз багато видів продуктів високоенергетичні, калорійні, рафіновані. Їх вживання призводить до змін вуглеводного обміну, імунної функції організму, пояснює Лілія Полякова.

Відповідно до нової концепції людина повинна отримувати повноцінне за хімічним складом харчування, незалежно від захворювання, на яке страждає. Регулюється тільки обсяг і технологія приготування їжі.

Як уже зазначалося, найвищі показники причин смертності — від серцево-судинної патології: інфаркти та інсульти. Цьому передують зміни ліпідного обміну, тобто високий рівень холестерину. Але залежно від зміни та коригування харчування і способу життя можна спробувати контролювати ці проблеми навіть без медичних препаратів. «Треба міняти спосіб життя і стиль харчування», — наголошує фахівець.

Безпосередньо втілювати нововведення в життя будуть сімейні лікарі. Адже дієтологія належить до профілактичної медицини. Сьогодні лікарі-дієтологи працюють лише у стаціонарах, тож саме сімейний лікар ще з моменту вагітності жінки повинен вносити в її свідомість принципи правильного харчування. А потім уже працювати з годуванням малюка від народження, контролювати його і під час відвідин дитячого садка, школи тощо. Лікарі сімейної медицини повинні доносити правильну інформацію до пацієнтів щодо харчування. Таким чином дієтологія буде індивідуалізованою.

Інна ЯКИМЕНКО.

 

Переглядів: 469
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua