РубрикиОпитування

Інфіковані пропагандою

Із 14 по 24 лютого Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки з метою оцінки результативності російської пропаганди. Методом особистого інтерв’ю було опитано 2013 респондентів, що мешкають у 108 населених пунктах усіх областей України (крім АР Крим). У Донецькій і Луганській областях дослідження проводилося як на територіях, підконтрольних Україні, так і на непідконтрольних.

Інформаційна війна, яку веде Росія проти України, допомогла Москві здійснити анексію Криму, забезпечити підтримку цих дій своїм населенням і спровокувати війну на Донбасі. Інформаційна війна є такою ж важливою частиною боротьби за цілісність і незалежність України, як військові дії.

Не відомо, що є ефективнішим у цій боротьбі. Не виключено, зазначають автори дослідження, що спрямування частини ресурсів у боротьбу з російською пропагандою може виявитися більш ефективним для збереження життів наших військовослужбовців, ніж прямі видатки на озброєння. Ефективна протидія російській пропаганді на Донбасі може знизити приплив нових ополченців до лав сепаратистів, а також позбавити агресора можливості втягнути в протистояння населення інших східних і південних областей України.

Якби ж, зазначають у КМІС, Україна змогла навчитися розвінчувати міфи, в які вірить населення Росії, а відтак знижувати підтримку дій Путіна населенням РФ, то це серйозно ускладнило б можливості Кремля щодо ескалації військових дій.

У рамках дослідження українцям ставили питання про Майдан, США, Крим та АТО. За результатами опитування був виведений індекс результативності російської пропаганди (РРП). «Індекс досягає максимального значення 100, якщо людина повністю згодна з усіма п’ятьма твердженнями російської пропаганди і дорівнює мінімальному значенню 0, якщо він не згоден ні з одним. Індекс для тієї чи іншої групи опитаних дорівнює максимальному значенню 100, якщо всі респонденти згодні з усіма п’ятьма судженнями, та дорівнює мінімальному значенню 0, якщо жоден з опитаних не згоден з жодним із суджень», — пояснили свої розрахунки в інституті соціології.

Згідно з результатами соцопитування, середнє значення індексу РРП по Україні дорівнює 26. Найнижчий рівень сприйняття російської пропаганди — в Західному ре-гіоні (індекс РРП =12) і в Центральному (19). Набагато вище значення цього індексу в Південному регіоні (32). У Східному регіоні значення індексу вчетверо вище, ніж у Західному, та становить 48 пунктів. При цьому особливе занепокоєння со-ціологів викликає рівень схильності до закордонної пропаганди в Харківській та Одеській областях. «Крім Луганської та Донецької областей, які очевидно є проблемними, найбільше занепокоєння ви-кликають Харківська (індекс 50) та Одеська (індекс 42) області. Як нам видається, дуже серйозна контрпропагандистська робота повинна бути зосереджена саме на Харківській та Одеській областях», — попереджають у КМІС.

«Ядром пропаганди є квазілогічний ланцюжок: Майдан був організований американцями разом з націоналістами — в результаті Майдану до влади прийшли націоналісти, що загрожують російськомовному населенню України, — Крим та Схід України були в небезпеці — Крим вдалося захистити, включивши його до складу Росії, а Схід повстав і хоче незалежності і гарантій безпеки, — націоналісти, що незаконно прийшли до влади, почали війну зі своїм народом», — наголошується у дослідженні.

Взявши за основу ставлення українських респондентів до означених пропагандистських лозунгів судки-агресора (а в них, за даними російського агентства «Левада-центр», вірить більше 80% населення РФ), тобто тих тез, які показали свою ефективність у самій Росії та на окупованих територіях України, соціологи КМІСУ запропонували алгоритм визначення дієвості російської пропаганди на громадян нашої країни загалом та мешканців конкретних областей зокрема.

«Істотних відмінностей за статтю і віком нема: жінки (РРП = 28) трохи більше схильні до впливу російської пропаганди, ніж чоловіки (25); люди старше 70 років (РРП = 29) дещо більше схильні до впливу ніж у середньому по Україні (26).

Освіта теж не має суттєвого впливу: особи з вищою освітою (РРП = 24) лише трохи менше підпадають під вплив пропаганди, ніж у середньому по країні», — свідчать дані опитування.

Про те, наскільки наша Одещина залежна від російської пропаганди, яскраво засвідчує таблиця, складена соціологами КМІСу за результатами опитування.

 

Переглядів: 1200
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua