РубрикиБез рубрики

Роман Коваль підкорив Одесу,

презентуючи свою нову книгу про буковинця Петра Болбочана, видатного полководця,
який за півтора місяця звільнив усю східну Україну, а потім і весь Крим від більшовицької наволочі

У виданні йдеться про переможні походи полковника Петра Болбочана на Київ, Полтаву, Харків, Запоріжжя, Мелітополь, форсування Сиваша, визволення Криму від російських окупантів, тріумфальну зустріч запорожців у Сімферополі, про вигнання російських окупантів з Донбасу. Відчуваєте, яка сучасна і животрепетна тема книги?

Тож і не дивно, що стільки одеситів прийшло на презентацію, організовану молодими «рухівцями». Співдоповідачем був Сергій Боган, сам автор унікальної книги про отаманів Одещини.

Роман Коваль, який уже не перший рік приїздить до Одеси, щоразу ворохобить оспалих і зневірених громадян, пробуджує у них козацькі гени, козацьку завзятість і снагу, скеровуючи вогонь з Холодного Яру не лише на Одесу, а й на Київ, і на Львів, і на Донбас, свою батьківщину.

Від Романа Коваля віє Свободою.

Від нього шириться аура на всю величезну залу.

Мій сусіда у залі, п’ятий, певне, ряд, здивовано торкає мого ліктя:

— Олексо, ти чуєш його енергетику?

— Ти мене питаєш? Я знаю його вже добрий десяток років. Відчуваю цю енергетику за триста-чотириста кілометрів!

— Як це так? — дивується сусіда.

— А отак, що переді мною на полиці стоять його книги, які я періодично або коли підступає печаль і туга від того, що робиться терористами у нашому Донбасі, беру і, як Біблію, відкриваю, де прийдеться, і читаю. Читаю, бо енергетика Романова випромінюється з кожної сторінки… Бо ж він пише про боротьбу, про наші перемоги, про наші звитяги. Тому він є витязем нашої літератури…

Це ми говоримо, поки Роман підписує свої книги… Черга таки величенька вишикувалася до гостя. Нас тішить, що серед них багато молодих одеситів. Хоча ми і не дивуємося, бо ж бачили нещодавно парад вишиванок, коли пів-Дерибасівської залило море студентів й учнів — радісних, усміхнених, повних молодечої наснаги.

Це все знає і Роман Коваль, радіє, що така молодь наросла у нас. За честь мають сфотографуватися з ним і юнаки, і дівчата, тож іще одна черга стає.

Бог дав йому натрапити на золоту жилу нашої історії — на пе-ріод боротьби України за незалежність у 1917—1925 роках. І він розкопує і розкопує, визбирує усі подробиці, усі спогади про кожного отамана, раритетні, унікальні фото — і все це подає «на-гора».

Користуюсь цим терміном шахтарським, бо ж Роман родом з Донбасу, як і я, як ще сотні людей, які присвятили себе Україні. Питання про те, хто ж там, на Донбасі, зараз розбійникує, — для нас не стоїть, ми знаємо, що 1933 року на місце виморених голодом селян, у їхні хати з Росії завезли тисячі переселенців. Саме їх і підтримує нині Путін…

За даними херсонського журналіста Олега Зайченка, із РРФСР до Дніпропетровської області привезли 125 ешелонів. З центрально-чорноземного регіону Росії до Харківської області — 188 ешелонів. З Івановської до Донецької — 147 ешелонів.

Переселяли колгоспами. Переселяли з кіньми, коровами, вівцями, сільськогосподарським інвентарем. Переселяли російських учителів. Переселяли сім’ями, з людьми похилого віку і дітьми. Переселяли в порожні, вимерлі від голоду українські села.

За його словами, зрозуміло, чому нащадки переселенців проводять референдуми про приєднання до історичної батьківщини, будують барикади і стріляють в українських солдатів.

Але ж переважаюча кількість донеччан — все ж таки наші, українські козаки, тисячі переселених із Західної України вже після Другої світової. Я їздив по селах, з радістю чув нашу мову.

Три роки тому мене було за-прошено до Єнакиєвого, на ювілей літературної студії. І, їдучи туди, я написав короткого вірша, де втілив свою давню мрію — показав якийсь містичний зв’язок Єнакиєва і Києва не тільки в фонетичному ракурсі, а й в історичному, психологічному. Серед тих, кому я присвятив вірша, є і Роман Коваль.

Ми, донецькі…
Василеві Стусу, Олексі Тихому,
Миколі Руденку,
Володимиру Сосюрі,
Іванові Дзюбі, Роману Ковалю,
 Леоніду Талалаю,
Костянтину Ситнику,
Василю Бикову,
Василю Чубенку, Юрію Доценку,
Антону Бобирю,
Станіславу Жуковському.

Я не київський — єна-київський,
Чи й Ма-київський степовик,
А точніше — я Різни-київський:
З Різниківки мій рід і лик!
Ми, донецькі, неупокорені —
Рід козацький жив-кий,
            стрім-кий!
Бо куди не крути, а в корені
Проявляється Київ, кий!

19 грудня 2011 р.
Поїзд на Єнакиєве.

Кий — молот, жезл, посох, палиця, князівська ознака, символ влади.

Село Різниківка у Сіверському (Ямському) районі — батьківщина мого батька Сергія.

Постать Коваля нагадує і коваля, і отамана, і гетьмана — впевнений, спокійний, якось природно переконаний у незборимості нації, у її величі… Він ще й газету видає — «Незборима нація». До речі, статті і нариси з цієї газети про борців за свободу України, саме тих, кого особисто знає Роман Коваль, увійшли до книги «Сто облич», яку теж представляв автор поруч із добрим десятком інших неоціненних книг.

Роман Коваль розповідає, як Болбочан підкорив колись Донбас, як його тріумфально зустрічав Сімферополь, а ми радіємо, що гість наш підкорив Одесу.

Олекса РІЗНИКІВ,
письменник.

 

 

Переглядів: 491
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua