РубрикиКультура

Повернення «одеських парижан»

На Одесу чекає довгождана подія: за 95 років у рідне місто знову повертається колекція творів «одеських парижан» Якова Перемена (1881, Житомир — 1960, Тель-Авів). Нині значна частина її (86 експонатів) належить фонду «Український авангард» (Київ). Із 31 серпня по 28 вересня збірка буде представлена в Музеї сучасного мистецтва Одеси (МСМО). Парадокс у тім, що до цього часу власники колекції не в змозі ввезти її в Україну на постійній основі.

Про те, що цю виставку презентують в Одесі, досить голосно заявили ще 2011 року. Її з нетерпінням чекали мешканці міста, що вважають його унікальним культурним явищем світового рівня. Адже інтелігенція Одеси прагне розвивати як місцеві традиції, так і всотує найновіші тенденції європейського мистецтва. Попри статус «провінційного» міста (в координатах колишньої Російської імперії), одесити, однак, успішно брали участь у глобальному художньому процесі, перш за все лівого авангардного спрямування — «Салони Іздебського», діяльність братів Бурлюків, В. Кандинського, «Товариства незалежних», О. Естер, «бойчукістів»…

Якова Перемена, мецената і колекціонера, визначного діяча сіо-ністського руху, спіткала доля більшості емігрантів — його ім’я було призабуте, про існування колекції знали лише окремі фахівці, що несправедливо з огляду на його видатну роль у стимулюванні і збереженні творчої спадщини не ви-знаних свого часу митців, переважно з єврейським корінням, які входили в «Товариство незалежних». Більшість з них отримали освіту спершу в одеських училищах, а згодом — у школах Парижа: Георгій Бострем, Михайло Гершенфельд, Ісак Малик, Амшей Нюренберг, Сигізмунд Олесевич, Сандро Фазіні, Теофіл Фраєрман та інші. У 1919 році Перемен вивіз свою колекцію (230 творів мистецтва) на пароплаві «Руслан» у Палестину.

Й ось вона повернулася! Про перипетії цієї виставки розповідає один із її організаторів, директор Музею сучасного мистецтва Одеси Семен КАНТОР:

— Тільки-но виник наш музей (у квітні 2008 року), вже в травні Вадиму Мороховському (на той час голові правління банку «Південний». — В.К.) запропонували купити цю частину колекції, і я серед тих, хто відмовився (?!). Ми відмовилися з тієї причини, що розуміли відповідальність щодо збереження та експонування такої колекції. Для цього потрібна була окрема споруда і відповідний колектив співробітників. Ймовірно, можна було б знайти суму, яку запросили власники, але все інше виявилося непідйомним, адже ми тільки-но придбали такий бренд, як колекція Михайла Кнобеля, яка стала основою МСМО (який ще потрібно було створювати!)…

Збірка Якова Перемена — це, фактично, один із розділів, навіть філіалів Художнього музею. Зазначу, що там є роботи не лише членів «Товариства незалежних», але й таких класиків пів-денноросій-ської школи,

як Володимир Заузе, Микола Іванов, Вацлав Нааке, Мойсей Фефернкорн. Коли колекцію виставили на аукціоні «Sotheby`s», організатори, перш за все, звернулися до нас. Певний внесок у те, щоб колекцію Якова Перемена придбав фонд «Український авангард» (Адамовський і Ко), належить Вадиму Мороховському.

— Хто партнери Андрія Адамовського?

— Адамовський володіє однією з кращих в Україні колекцій мистецтва кінця ХІХ — початку ХХ ст. Він залучив ще двох колекціонерів: Олександра Суслєнського і Бориса Фуксмана. Їхні зібрання сьогодні, ймовірно, — перші три колекції в Україні, якщо не брати до уваги Віктора Пінчука, це дещо інше. Уже тоді, коли відбувалися торги на лондонському аукціоні, було зрозуміло, що серед перших виставок цієї колекції — наша!

— Де ще була показана ця колекція?

— Відразу ж після придбання на «Sotheby’s» колекцію Якова Перемена представили на виставці у Нью-Йорку з гарним висвітленням у пресі. Згодом був намір продемонструвати її у Лондоні й Парижі, але, з незрозумілих для нас причин, усе ж віддали перевагу Києву. У листопаді—грудні 2013 року зібрання експонували в Національному художньому музеї України. Були перемовини щодо презентації виставки в Одесі, але тодішні по-літичні події в столиці внесли свою корекцію.

— Перевага, надана Україні, цілком зрозуміла з огляду на українську прописку колекції!..

— Тут чарівність нашої країни! Ви знаєте, що це зібрання (третина всієї колекції Перемена) сьогодні не ввезене в Україну на постійних умовах? Згідно з існуючим законодавством її власники зобов’язані заплатити податок у 30% від ціни придбання, а це близько 600 тисяч доларів. Розумієте,

люди купили твори мистецтва, що раніше були вивезені з України, хочуть сюди їх ввезти, зберегти і демонструвати, а з них намагаються отримати податок! Цього я не розумію! Зрештою, вони — «громадяни світу», у них є нерухомість за кордоном, тому вони зберігають її там.

— Незважаючи на всі пов’язані з цією виставкою перипетії, невдовзі вона прибуде туди, де її витоки…

— У цьому ми завдячуємо покровительству посольства Ізраїлю. Враховуючи жорсткість нашого законодавства, Держава Ізраїль пішла назустріч новоспеченим власникам колекції і допомогла тимчасово ввезти ці картини в Україну. 28 вересня виставка закінчиться, і за кілька днів експонати залишать межі нашої держави. Задля справедливості, слід визнати, що свого часу Ізраїль також не створив «оранжерейних» умов для колекції Якова Перемена. Представникам сіоністського руху в Палестині вона була так само не потрібна, як і тут українським чиновникам.

— Наше законодавство у цій частині потребує переформатування. Ця виставка сенсаційна. І ще одне попутнє запитання: кого ви вважаєте піонерами відкриття колекції Якова Перемена?

— Це, передусім, дві особи: ізраїльський мистецтвознавець Леся Войскун, що видала у 2010 році найбільш повний альбом-каталог колекції Перемена, і наша Ольга Барковська, автор чудового біобібліографічного довідника про «Товариство незалежних». Кожна зі свого боку, вони «рили тунель», не знаючи, що коли-небудь зу-стрінуться. Це сталося у 2002 році. До них були охоронці пам’яті про зібрання Якова Перемена, насамперед відомий одеський краєзнавець і колекціонер Сергій Зенонович Лущик. На жаль, нині він тяжко хворий, однак присутності Ольги Барковської і Лесі Войскун ми чекаємо на відкритті, як і творців фонду — Андрія Адамовського, Олександра Суслєнського і Бориса Фуксмана. Фонд готує видання ще одного каталога зібрання, і сподіваємося, що встигне до відкриття експозиції.

— Хто взяв на себе фінансування такого недешевого заходу?

— Ми залучили до організації виставки кількох осіб. Перш за все, це наш засновник Вадим Мороховський, а також генеральний директор компанії «ТІС» Андрій Ставніцер (він же почесний консул Австрійської Республіки в Україні). У числі співорганізаторів також громадська організація «Центр розвитку». Хочу нагадати: відкриття відбудеться 31 серпня.

Розмовляв
Володимир КУДЛАЧ.

П.С. Під час минулорічної ви-ставки колекції Якова Перемена в Національному художньому музеї було заявлено, що її, крім Одеси, покажуть у європейських столицях, а також у США та Ізраїлі.

В.К.

 

 

Переглядів: 614
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua