РубрикиБез рубрики

Екологія звуку

— Синку, не ходив би ти на дискотеки! Там така гучна музика, що оглухнути можна.
— Дякую, мамо, я вже поснідав...
Сучасний анекдот.

Світло й звук — основні носії інформації про навколишній світ. На первісному, міфологічному щаблі пізнання й осягнення, їх взаємодія синкретична. Спочатку було слово — первозвук, випорсаний із мовчання, це, власне, вібрація, зрештою — рух енергії, яка водночас — і світло, бо світло — то рух матерії.

В індуїській космогонії все суще виникло зі звуку (сada). Отож не випадково музика була істотним чинником за всіх часів і цивілізацій. На підґрунті музичних закономірностей творилася архітектоніка Всесвіту (гармонія сфер), врегульовувалася структура соціуму. Музика також була цілющим терапевтичним засобом (Авіценна, «Книга зцілення» чи «Звід науки про музику»).

Долучення музичних закономірностей до загального процесу всистематизування знань і логічного осмислення світу спільно з математичним апаратом первісно, хоча б — від шумерсько-вавилонських спостерігачів Чумацького шляху, а в європейській традиції — від Піфагора й аж до Кеплера, значною мірою обумовило характер поступу космології. Й обумовило не лише специфікою музичного мистецтва соціологічно, психоло-гічно, естетично, але й внутрішніми закономірностями музичних структур, що впливають із самої природи звуку. Тому Піфагор і робив припущення, що істину варто шукати в поєднанні музичних тонів і математичних символів.

Ідея світової гармонії в космології античності формувалася саме через музику як ідея «музики сфер» і була поєднана з акустичними пізнаннями та висновками Піфагора й піфагорійців про числову природу музичних звуків і музичних інтервалів та пропорції між ними. Космос уявляється вгармонізованим, музично вібруючим тілом. Коріння даної музичної концепції сягають глибин орфічної традиції.

О, Всеквітуючий! Бо ж ти
кіфарою своєю звучною
Ладнаєш всесвітню вісь,
то до верхньої струни здіймаючись,
то спускаючись до нижньої струни,
то ладом дорійським
Підносиш небесну вісь, — і все, що
у світі сущого...
Ладнаєш, зграйність вливши
до всесвітньої долі
для смертних...

(Орфічний гімн Аполлону)

Іпостасі Аполлона — Бог світла, гармонії, проводир муз, провісник майбуття, спокутувальник, зцілитель. Усі вони купчаться довкола музики. Навіть епітет вмузичнений — Влучноразячий (Аполлон зде-більшого зображений з луком або кіфарою), бо лук — то перший струнний інструмент, попередник ліри, арфи, ситара, кіфари, гітари...

Музичній освіті, загалом — характеру музики завжди надавалося виняткового значення з огля-ду щодо її впливу на суспільну свідомість. Так, у давньокитайській традиції рунтація музичної системи вважалася перед-вістям лиха.

Припильнував характер музики у своїй ідеальній державі й Платон. Він пам’ятав випадок, коли Піфагор вговтав розлютованого юнака, запропонувавши флейтисту змінити вакхічний фригійський лад на врівноважений — дорійський. А що ми можемо запропонувати сучасному флейтисту? В умовах тотального й агресивного поширення музичного (антимузичного) ширвжитку, що множиться засобами масової комунікації. Гнітюче гримотіння — в потягу, кав’ярні, велелюдних місцях — є актом наруги над особистістю і принизливою формою убозтва. А такі відверто агресивні форми, як «рок», «поп», «реп» й інші — не що інше, як наркоманія. У вир цієї бездумної ейфорії (в болгарській мові така музика називається немисліма, тобто музика, що не потребує мислення) занурюється передусім молодь, і беручи до уваги характер поширення подібної музики, існує серйозна загроза інтелектуального, психічного, а отже, й біологічного деградування наступних поколінь. Бо експериментально встановлено: музика впливає не лише на людський організм, але й на тварин і навіть на рослинний світ.

Уже на початку ХХ століття ця проблема насторожила багатьох діячів культури. Ігор Стравинський, Артюр Онеггер, Борис Асаф’єв ви-словлювали стурбованість щодо широкомасштабної звукової інтервенції. Леопольд Стоковський — чи не найавторитетніший музикант ХХ століття — композитор, диригент, освітянин, що пильнував за музичною культурою молоді, зауважив: «У наш час людину оточує така кількість звуків... Нам загрожує втрата здатності реагувати на справжню музику... Телевізор можна хоча б вимкнути, з огидного фільму — піти. Але не вистрибнути ж із літака...»

Заходиш до кафе поспілкуватися з приятелем за келешком, а спілкування неможливе через гуркіт динаміків. Така музика роз’єднувальна, відсахує людей одне від одного, відчужує від культури, одсторонює від природи. Бо вже не чуємо плескоту хвиль, шелестіння листя, співу птахів... Їх заглушують транзисторні приймачі прихильників «активного дозвілля».

Брак естетичної культури призводить до войовничих форм дикунства. І це не може не позначатися на формуванні юних особистостей, а зрештою — і на генофонді нації.

Телебачення, дискоклуби, дискотеки, шоу-палаци зорієнтовані в основному на низькопробні смаки, нездоровий інтерес до порнографії, сексуальних збочень. Бо там до-мінують інтереси бізнесу. Отож цілий культурний шар залишається поза впливом міністерства культури і туризму. І по суті є спекулятивним товаром спритників від культури. А музика ж найсильніше з-поміж усіх мистецтв впливає на психіку людини, її емоційний стан, на її здоров’я.

* * *

Під час грози ми милуємося витонченим візерунком блискавки, але жахаємося... грому. Світло і звук. Звук світла. І світло звуку. Доки грім не вдарить, чоловік не перехреститься. Цей грім уже давно гримкотить довкола нас.

Анатолій ШЕВЧЕНКО.
Переклад з російської Володимира НЕВМИТОГО.

Переглядів: 618
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua