РубрикиБез рубрики

Не май сто рублів...

Миттєво з глибин пам’яті спливає банальне, вульгарне закінчення цього вислову: «...а май сто друзів». На жаль, таку спотворену форму набуло чудове, стародавнє українське прислів’я в лексиконі багатьох сучасних українців.

У байці «Соловей, Жайворонок та Дрізд» видатного  українського філософа  і письменника Григорія Сковороди знаходимо чисту, оригінальну кінцівку цього ви-слову: «..., а май одного друга».

Один вельми відомий балтянин запропонував мені іншу, на його погляд, дуже влучну сучасну версію: «Будеш мати сто рублів — будеш мати й сто друзів». Ця версія перегукується з біблійною притчею Соломона (14.20): «У багатого друзі численні, а бідний зненави-джений навіть ближнім своїм».

У Стародавньому Римі у період розквіту та початку занепаду були поширені вислови: Ubi amici, ibi opes (Де друзі, там і багатство), Ubi opes, ibi amici (Де багатство, там і друзі).

У п’єсі Шекспіра «Тімон Афінський» однойменний герой каже: «У друзях моє багатство». Але цей ідеальний, оптимістичний погляд Тімон різко змінює після того, як численні друзі покинули його у скрутну годину.

«Поки ти будеш щасливий, доти в тебе буде багато друзів, коли ж для тебе настануть похмурі дні, ти залишишся один» (Овідій).

Багато хто з нас під словом «друг» розуміє людину, яка може щось для нас зробити корисне (часто навіть усупереч моральним принципам та законам) — «корисний знайомий». Високе, чисте, благородне слово «друг» стає синонімом слів «блат», спільник сумнівних, корупційних та, навіть, незаконних справ. Відбувається стрімке знецінення (девальвація) слова «друг» з підміною самого поняття «друг».

Давньогрецький філософ Платон (V—IV ст. до н.е.) згадує вже для нього старовинне прислів’я: Amicus alter ego est (Друг — це моє друге «я»).

Цицерон, видатний римський оратор, у трактаті «Про дружбу» дає таку дефініцію поняття «дружба»: «Дружба — це згода у всіх справах божих та людських у поєднанні з доброзичливістю та прив’язаністю» (VІ.20). Маючи на увазі друга, Цицерон пише: «Що може бути солодшим, ніж мати людину, з якою ти можеш говорити, як з самим собою» (VI.22).

Наймудріші голови стародавніх часів, розмірковуючи над поняттям «друг», дійшли висновку, що справжніх друзів не може бути багато.

«Вірний друг — надійний захист: хто знайшов його, знайшов скарб. Вірному другу немає ціни» (Біблія. Сирах 6.14, 15).

«Друг усім — нікому не друг» (Аристотель).

Amicus verus — rara avis (Вірний друг — рідкісний птах).

Вірний друг зазвичай зустрічається рідше, ніж біла ворона (перефразований вислів Ювенала, 7 сатира, 202 рядок).

«Той, хто вважає, що має багато друзів, той не має справжніх друзів».

Прагматичні американці кажуть: «Ось тобі монетка — подзвони всім своїм друзям».

«Якщо справжнє кохання зустрічається рідко, то справжня дружба зустрічається ще рідше» (Ф. де Ла-рошфуко).

Однак деякі люди з несталими поглядами на життя, яких не дуже турбують совість та мораль, сприймають висновок стародавніх мудреців «справжніх друзів не може бути багато» у тому сенсі, що чим більше друзів, тим краще.

Людину, яка має чи хоче мати сто друзів, я хочу запитати: «На підставі чого вона вважає знайомих друзями? Які в неї вимоги до ймовірних друзів?» Деякі люди відчувають потребу в друзях, «щоб наданням взаємних послуг отримати від іншого те, чого самі досягнути не  можуть, та у свою чергу поводитись з ними так само» (Цицерон, «Про дружбу», VIII.26). Такі люди «визначають дружбу рівністю наданих послуг. Це означає занадто точно та дріб’язково розраховувати дружбу, щоб зрівнявся рахунок отриманого та наданого і дотримуватися старого правила — не давати більше, ніж отримав сам» (XVI.58). «Така дружба низького та далеко не благородного походження» (ІХ.29). У цьому ж трактаті «Про дружбу» Цицерон сформулював закони справжньої дружби:  дружба можлива тільки між чесними людьми; дружба — між рівними; не вимагати від друга того, що йде усупереч з совістю, усупереч з присягою, усупереч з інтересами держави, та й самому не робити такого, підкоряючись проханням друга; дружба дана людям природою як помічниця у добрих справах, а не як посібниця у вадах та злодіяннях; поступливості та лестощам, як посібникам людських вад, не має бути місця у дружбі, бо вони допомагають людині котитися у прірву; це не дружба, коли один не хоче чути правду, а другий готовий йому підлещувати.

Ще біблійний мудрець цар Соломон попереджував про шкоду лестощів у дружбі: «Людина, що другові своєму підлещує, на стопах його пастку ставить» (Притчі Соломонові, 29.5)

У римлян слово «дружба» (amicitia) походить від слова «любов» amor. Цим вони обґрунтували рідкісність справжньої дружби.

Перефразовуючи О. Купріна, скажу: «Дружба, як і любов, має свої висоти, котрі підкоряються лише одиницям з мільйона».

Бажаю, щоб кожен з нас мав вірного друга і щоб дружба допомагала нам ставати кращими та досконалішими. Майте вірного друга і самі будьте вірним другом.

Юрій ШЕЛУДЧЕНКО,
член Асоціації незалежних Волинських письменників ім. Павла Чубинського.|
м. Балта.

Переглядів: 1278
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua