РубрикиБез рубрики

Обережно, лісові кровопивці!

У зв’язку з потеплінням у лісі, у заростях уздовж доріг, ярів, чагарників пробудилися і почали своє «полювання» кліщі. Деякі з них можуть бути переносниками небезпечних захворювань людини: енцефаліту, кліщового бореліозу (хвороба Лайма), висипного тифу та інших.

Кліщ — це дрібна членистонога комаха, яка належить до класу павукоподібних. У світі налічується величезна кількість їх видів, і мешкають вони в абсолютно різних місцях.

Хочу зараз поговорити про лісового кліща, який живе в наших лісах, чагарниках, лісосмугах. Ця комаха має вісім лапок і приплюснуте черевце, пофарбоване в коричневий або чорний колір, іноді з червоним обрамленням по периметру. Розмір — 3—4 мм, основну частину займає тільце, а меншу — голова з хоботком, яким він і впивається в шкіру.

Лісовий кліщ ховається у нижніх частинах чагарників, у траві, любить вологі темні місця в листяному та сосновому лісах, густому підліску. Кліщі підстерігають здобич, сидячи на листі нижніх гілок кущів, на кінчиках травинок, на висоті до півметра, і чекаючи терпляче, коли поруч пройде його жертва. Лапки кровопивці мають кігтики і присоски, що дозволяє йому на-дійно вчепитися в свою жертву. Недаремно існує приказка: причепився, як кліщ.

Добравшись до зручного місця на шкірі, кліщ проколює її своїм хоботком, виділяючи при цьому слину, що містить знеболюючу речовину й особливий склеювальний фермент, який відразу ж твердне. Завдяки йому і крихітним зубчикам, спрямованим назад, кліщ на-дійно прикріплюється до шкіри і починає смоктати кров з підшкірних кровоносних судин, а «донор» при цьому нічого не відчуває. От тоді-то і відбувається зараження небезпечними захворюваннями (якщо кліщ інфікований). Самці присмоктуються на нетривалий час, щоб поповнити запас поживних речовин для свого організму, а ось самки можуть смоктати кров до 10 днів. Сама при цьому самка розбухає до розміру пучка мізинця і набуває брудно-сірого кольору. Потім вона відкладає яйця — десь 1,5— 2,5 тисячі. Лісові кліщі малорухливі і за все своє життя навряд чи проповзають десяток метрів.

Найнебезпечніше в укусі кліща те, що він часто, як уже мовилося, є переносником хвороб людини: енцефаліту, кліщового бореліозу (хвороба Лайма). Енцефаліт дуже складно діагностувати, тому що в легкій формі він може маскуватися під інші вірусні захворювання. Але не варто так панічно боятися укусів кліща — кусають вони дуже багато людей, а хворіють одиниці.

Мої рекомендації прості. Збираючись до лісу, слід одягнути сорочку або гольф з довгими рукавами, а штани заправити в шкарпетки чи гольфи. Можна використовувати спеціальні засоби для відлякування кліщів, які продаються сьогодні в Україні. Після прогулянки необ-хідно зняти одяг і ретельно оглянути тіло. Одяг, на всякий випадок, випрати. Якщо ж ви побачили на своєму тілі укус кліща або він вже присмоктався до вас, терміново треба звернутися до медичних установ, де завдяки використанню спеціальних пристосувань його видалять.

Можна і самому cпробувати спекатися кровопивці. По-перше, найзручніше видаляти кліща, що присмоктався, зігнутим пінцетом або хірургічним затискачем. За їх відсутності може підійде і звичайний пінцет. Кліща потрібно вхопити якомога ближче до хоботка. Потім його акуратно потягувати і при цьому обертати навколо осі в ліву сторону. Через кілька оборотів дістанете комаху разом з хоботком. Другий спосіб. Можна накинути на кліща петлю з міцної нитки, стягнувши її максимально близько до місця його впивання у шкіру. Потім витягувати паразита, обережно рухаючи кінцями нитки вліво-вправо.

В обох варіантах різкі рухи можуть призвести до того, що черевце кліща відірветься, а головка залишиться в шкірі. У такому випадку слід витягти її розпеченою на вогні голкою, як звичайну скалку. Не варто використовувати олію, жирні креми тощо — вони закупорюють дихальні отвори кліща і провокують його до додаткового викиду токсинів у кров людини. Після видалення кліща місце на шкірі, де він присмоктався, потрібно обробити спиртом або йодом.

Щодо домашніх тварин, які часто разом з людьми ходять до лісу на прогулянки. Можна сказати одне: бережіть своїх менших друзів. Бо кліщ особливо небезпечний для собак: може стати збудником смертельного захворювання піроплазмозу (бабезіозу). А ось кішки піро-плазмозом не хворіють.

Михайло ЛЕВИЦЬКИЙ,
майстер лісу Троїцького лісництва ДП «Ширяївське лісове господарство».
Любашівський район.

 

Переглядів: 559
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua