РубрикиПам’ять

Знов під загрозою терору

У сімдесяті роковини депортації кримськотатарського народу нинішні послідовники антилюдської сталін-ської політики заборонили проводити в окупованому Криму жалобні мітинги і всіляко перешкоджали тим десяткам тисяч людей, які, попри заборону, все ж ушанували пам’ять жертв депортації.

Минулої неділі кримські татари змогли зібратися тільки на околиці Сімферополя, бо центр міста, де вони традиційно щороку проводили мітинг-реквієм, був заблокований сотнями бійців ОМОНу, запруджений автозаками. Але й там, на околиці, окупанти Криму не дали корінному народові півострова вшанувати пам’ять предків – над учасниками мітингу кружляли військові  вертольоти, заглушуючи промовців і, мабуть, намагаючись залякати непокірних. Але не злякали. Учасники мітингу ухвалили резолюцію, в якій вимагають змінити статус півострова на національно-територіальну автономію, а Курултай і Меджліс визнати представницькими органами корінного народу. Окрім того у резолюції міститься вимога негайно припинити щодо кримських татар утиски та репресії.

Напередодні 70-х роковин депортації кримських татар, коли вже було відомо про заборону самопроголошеної влади пів-острова проводити масові акції, Міністерство закордонних справ України зробило заяву, у якій, зокрема, йдеться:

«Депортація кримських татар 18 травня 1944 року, здійснена партійно-державним керівництвом СРСР, стала найтрагічнішою сторінкою в літописі історії кримськотатарського народу. Поки кримські татари гинули на фронті, їхніх жінок, дітей, немічних літніх людей у товарних вагонах вивозили до Сибіру, Уралу, Середньої Азії. Майже 200 тисяч кримських татар опинились у вигнанні без  документів, в умовах комендант-ського режиму, позбавлені права на пересування навіть з метою пошуку загублених при виселенні членів родин.

При переселенні та у важких умовах спецпоселень і протягом перших років заслання загинуло, за різними підрахунками, до 46 відсотків всього населення.

Назва народу – кримські татари – фактично була заборонена.

Це був справжній геноцид, вчинений Сталіним проти кримських татар. Українці, як ніхто інший, розуміють біль кримських татар та інших національностей, які були репресовані в Криму.

Повернення кримських татар до Криму набуло масового характеру починаючи з 1987 року. На початку 1990-х кримські татари стали третьою за чисельністю етнічною групою Криму...

Унаслідок анексії АР Крим Російською Федерацією процес репатріації та суспільної інтеграції колишніх депортованих кримських татар фактично перервався. Над багатостраждальним народом знову нависла загроза насильства та терору. Кремль та самопроголошена кримська влада з кожним днем збільшують тиск на представників кримськотатарського народу, зростає число злочинів проти його представників.

Ми закликаємо міжнародне співтовариство покласти край російській агресії проти України, підтримати кримських татар, які опинилися у вкрай скрутному становищі в окупованому Криму.

Крим був, є і буде невід’ємною складовою України, так само, як кримськотатарський народ – органічною частиною україн-ського народу».

У своїй промові, виголошеній у Києві та приуроченій до

70-ліття трагічної дати, єврокомісар з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле, зокрема, підкреслив:

«У ті часи пройти через війну та депортації було трагедією для кримських татар. І якою трагедією та соромом є те, що зараз, у ХХІ столітті, коли кримські татари остаточно повернулися на свої землі, їх переслідують, залякують, нав’язують свій вибір та змушують приймати громадянство іншої держави...

Європейський Союз займає тверду позицію у відстоюванні суверенітету і територіальної цілісності України, у підтримці довгоочікуваного процесу реформ. Підтримка кримських татар є і залишатиметься невіддільною частиною зобов’язань Євросоюзу щодо України».

Переглядів: 804
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua