РубрикиКультура

Танець як «Крик» душі

На сцені Одеського національного академічного театру опери та балету за повного аншлагу відбулася світова прем’єра балету «Крик» за романом російського філософа, письменника і соціолога Олександра Зінов’єва «Іди на Голгофу».

Читаючи роман, важко собі уявити, яким чином можна через вишукані рухи, через балетні па розповісти жестами історію людини, яка не більше й не менше вирішила стати Богом, і не просто десь там, в Індії, де живі втілення Бога — справа звична, а в атеїстичному Радянському Союзі…

Балет на вічні теми — про кохання, віру, відданість, пошук істини — вдалося втілити міжнародній творчій команді артистів, музикантів, художників-постановників із Франції, Німеччини, Росії, Бельгії та України.

У постановці балету активну участь брала вдова автора, керівник Міжнародного науково-освітнього центру ім. О. Зінов’єва в МДУ ім. М. В. Ломоносова, почесний наставник університету м. Аугсбург (Німеччина) Ольга Зінов’єва. Сценографію та лібрето написала донькою автора Поліна Зіно-в’єва. Куратор проекту — головний балетмейстер Одеського національного театру опери та балету, заслужений артист Росії Юрій Васюченко. А в ролі хореографа-постановника вперше виступив провідний соліст Большого театру, заслужений артист РФ Андрій Меркур’єв, який також виконав роль головного героя.

Імпульсом для формулювання назви балету стали рядки з роману: «Крик душі. Міняю посаду Бога і вічність на одну хвилину звичайного людського щастя. Хто згоден на такий обмін? Мовчання…»

Коли розпочалося дійство, стали зрозумілими слова Юрія Васюченка про танцівника Андрія Меркур’єва: це один із артистів балету світового рівня, у якого задіяні не лише технічні навички, але й розум, це розумний танцівник…

Навіть людям, які не читали роману, було зрозуміло все, що відбувалося на сцені. Спектакль нікого не залишив байдужим.

На сцені — він, головний герой, вона — його Богиня, Антипод, а ще — друзі та подруги, люди, які показують радянську дійсність. Сірі кольори, люди-гвинтики однієї великої машини, які будують соціалізм. Величезна вдячність постановникам балету за відсутність декорацій, точний мінімалізм кольорової гами.

Спочатку героєві дуже спокійно та радісно серед друзів, але з кожним кроком він відчуває, що втрачає себе і намагається звільнитися від пут рабства.

Апофеоз першої дії балету — зустріч із Богинею (Марія Полюдова).

Наскільки вишукана хореографія, настільки переконлива акторська майстерність — історія кохання передана діапазоном різних відчуттів…

Антипод у виконанні заслуженого артиста Республіки Молдова Володимира Статного — дуже переконливий образ, антигерой, вічний опонент та внутрішній супротивник… Дуже чітко відслідковуються його паралелі з головним героєм і постійне напруження, що наростає.

Андрій Меркур’єв у головній ролі як ніхто відчував сутність своєї хореографії, був дуже виразним — його виважені, зрозумілі, активні рухи дуже точно передавали внутрішній стан героя. Особливе навантаження — на чоловічі руки, настільки живі… Вони вірили, молились, відкидали і кликали з величезною внутрішньою силою, передаючи танець тіла, що намагається знайти свою душу...

Балет «Крик» повторює заклик самого Зінов’єва — «Іди на Голгофу», адже у людини, яка хоче залишатися людиною, іншого шляху нема.

Після прем’єри Андрій Меркур’єв відповів на кілька запитань. Не обійшлося й без полі-тики.

— Яким чином на вашу постановку вплинуло напруження, яке існує зараз між нашими країнами? — поцікавилася в артиста.

— Так збіглося, що робота над постановкою розпочалася якраз у розпал конфлікту між Україною та Росією, і була навіть думка припинити її, але, дякувати Богу, ми вирішили продовжувати, тому що саме в такій обстановці важливо створювати нові проекти, які несуть людям добро, радість та мир. В Одеському театрі опери та балету до мене ставилися дуже люб’язно і з розумінням. Трупа допомагала у роботі, жодних складнощів у спільному проекті з українським колективом у нас не виникало. Творчість — це те, що нас об’єднує, дає нові прекрасні враження, змінює життя на краще, тому ми із задоволенням даруємо Одесі цей проект.

Для Андрія Меркур’єва як хореографа «Крик» — це перша постановка. Перша і тріумфальна.

Балет «Крик» залишиться в репертуарі Одеської опери, і фахівці пророкують йому довге та щасливе життя.

Приємно, що у своє 90-ліття балетна трупа театру відкрита до нового і зустріла його такою свіжою революційною і талановитою постановкою.

Ольга ФІЛІППОВА.

 

Переглядів: 590
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua