РубрикиБез рубрики

Овідіопольська ескадра

У безцінному надбанні нашого краю — Воронцовському фонді Наукової бібліотеки Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова — мою увагу привернуло видання 1800 року «Собрание морских журналов или ежедневных записок, содержащих в себе плавания флотов, эскадр и судов Российских, начиная с 1797 года…» за авторства віце-адмірала Олександра Шишкова.

Зокрема, у цій книзі містяться матеріали, яких зовсім нема у нещодавно опублікованому узагальненому виданні «Овідіопольський район. Енциклопедичний до­відник» (2011 рік, автори — С.С. Аргатюк, В.В. Левчук, І.Т. Русєв, І.В. Сапожников), стосовно військових навчань 1797 року офіцерів та матросів Чорноморського гребного флоту в акваторії моря від ріки Дністер до Дніпровських лиманів під орудою тодішнього командира флоту контр-адмірала П.В. Пустошкіна, проведених відповідно до наказу імператорського двору.

Нагадаємо, що невдовзі після завершення російсько-турецької війни 1787—1791 років, а саме в 1794-у, головну базу гребного флоту було перенесено до Хаджибею (Одеси), а сама ріка Дністер була тоді прикордонною з Туреччиною. У цих навчаннях були також задіяні військові судна, які базувалися тоді і в порту сусіднього Миколаєва. Загальну уяву щодо чисельності морських сил дають такі цифри: бригантини — 3, лансони — 6, бомбардирські човни — 3, канонерські човни — 24. Усе озброєння військових суден складалося із 95 гармат та 1356 залучених військово­службовців.

Для нас особливо цікава не тільки згадка про сам факт проведення військових навчань в літню пору неподалік Одеси, але й пряме посилання на існування у складі морських сил Овідіопольської ескадри, яка, як наведено в тексті книги, «існувала й раніше і складалася з одного катера та семи лансонів, за переважною більшістю застарілих».

Під час навчань було прийнято рішення щодо переформатування цієї ескадри, причому за базовий рівень оснащення було визнано канонерські човни, яких саме до Овідіопольської ескадри було надано п’ятнадцять. У складі Чорноморського гребного флоту вони становили окремий підрозділ.

2 липня 1797 року, після спорядження канонерських човнів в Одесі всім необхідним, під орудою бригадира ескадри І.Т. Овцина, який супроводжував військові човни на бригантині «Мокей», їх доправили до місця постійного базування, тобто в Овідіополь. У той же час основна частина гребного флоту під наглядом контр-адмірала П.В. Пустошкіна, залишаючись на одеському рейді, «навчалась за часом гарматній та рушничній екзерциції, а також діям зі снастями та вітрилами».

Основу тогочасної військової могутності Овідіопольської ескадри, як зазначається в книжці, складали: бомбардирський катер «Грім» (на озброєнні — 1 гармата, чисе­ль­­ність екіпажу — 35 осіб), лансони «Лаврентій» (1 гармата, 28 осіб), «Марко» (1 гармата, 30 осіб), «Сава» (1 гармата, 29 осіб), «Сидір» (1 гармата, 26 осіб), «Євдоким» (1 гармата, 25 осіб), «Андронік» (1 гармата, 26 осіб), «Ірина» (1 гармата, 29 осіб) — усьо­го 8 гармат та 220 осіб військових моряків.

Наостанок хотілося б добрим словом згадати про командира Овідіопольської ескадри — Івана Тихоновича Овцина. То був хоробрий моряк, учасник знаменитої Чесменської битви 1770 року з турецьким флотом. Щоправда, потім, під час стихії, він потрапив до турків у полон, де пробув майже два роки. В історичній літературі Овцин згадується як людина, що стояла біля витоків Чорноморського флоту, — у статусі капітана Херсонського, а потім Миколаївського портів. У січні 1798-го йому було присвоєно військове звання контр-адмірал.

Але незабаром трапилось справжнє лихо. Два військові фрегати Чорноморського флоту «Цар Костянтин» (командир — контр-адмірал І.Т. Овцин) та «Федір Стратилат» 11 жовтня 1798 року потрапили в жахливий шторм на Чорному морі. Обидва судна разом з екіпажами у боротьбі зі стихією потонули поблизу гирла Дунаю, неподалік від острова Зміїний. У тій страшній трагедії загинули сам контр-адмірал І.Т. Овцин, обидва командири човнів, 29 морських офіцерів та 626 осіб команди. Море навіки забрало відважних...

Антон ГРИСЬКОВ,
директор Одеського музею морського флоту.

Переглядів: 600
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua