РубрикиБез рубрики

Скільки в Одесі коштує померти

Ще славнозвісний персонаж роману «12 стільців» Іполит Матвійович Вороб’янинов, на прізвисько Кіса, зауважив тенденцію двох найпопулярніших професій у місті N — цирульник та гробар. Перукарень та похоронних контор там було стільки, що бідному Кісі здавалося, ніби жителі міста народжуються лиш для того, аби поголитися, підстригтися, освіжити голову «вежеталем» (рідина на кшталт фіалкової води зі спиртом, призначена для зволоження волосся) й одразу ж померти. Хоча насправді у повітовому містечку N люди народжувалися, голилися та помирали нечасто.

Такий сценарій сьогодні популярний у кожному місті України: купа перукарень та ритуальних контор (а в останні роки ще й аптеки додалися) на жменьку людей.

В Одесі людей хоча й не жменька, проте пропозиція перевищує попит. Особливо це помітно на вітринах та сіті-лайтах із рекламою різноманітних цирулень — «Вікторій», «Катюш», «Оленок» і т.д. Біля мосту, як їхати на селище Котовського, одна така перукарня змінює назву кілька разів на рік. Хоча оригінальністю ніколи не відрізняється: назва завжди прив’язана до імені якоїсь людини. Якщо рік тому переважали жіночі імена, то в 2013-у — винятково чоловічі (певно, тепер там господарює жінка-власник).

Із похоронними процесіями справи трохи інакші: вони не дуже афішують свої послуги на рекламних вивісках, зате завжди без запрошення з’являються там, де от-от людина на той світ переставиться. Не церемонячись, «ангели смерті» (так простий народ охрестив пра­цівників похоронних бюро, але аж ніяк не за їхні «білі крильця» та ангельські личка, а за оперативність — приїздять скоріше, ніж карета швидкої допомоги та міліція) просто спекулюють на людському горі, впарюючи розгубленим вдовам, вдівцям, сиротам чи іншим оплакувальникам купу непотрібних послуг для мерців: нафарбувати обличчя за останніми тенденціями високої моди, оббити труну червоним сукном або ж навіть встановити в ній кондиціонер. З кожним роком перелік подібних ненормальностей лише збільшується, а між ритуальними фірмами-конкурентами, згідно з даними Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, розігрується війна не на жарт.

«Клієнтів приваблюють не більш якісними послугами, а банальним поширенням неправдивої інформації про конкурентів. Часто деякі фірми просто крадуть в інших їхні логотипи та продукцію. В 2011 році ми зафіксували шість таких випадків, торік — 15, а за перший квартал цього року вже є дев’ять порушень», — зауважив на прес-конференції Юрій Кравець, голова Одеського обласного територіального відділення АМКУ. За такі порушення передбачено штрафні санкції від 5 до 10% виручки за минулий рік. Пом’якшити покарання може вчасне каяття. «Якщо порушення усунуть ще до прийняття рішення, сплачувати доведеться до 5%. Але оплату стягувати може лише прокуратура, ми маємо право тільки зафіксувати порушення», — зауважив посадовець.

Ще один вид порушення — непомірно завищені ціни на послуги ритуальних агенцій. Від цифр у прейскуранті не те що в очах попливе — мрець воскресне! За словами Юрія Кравця, з метою контролю цін рішенням виконавчого ко­мітету Одеської міської ради від 13.12.2012 року визначено мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг та тарифи на них. Найдешевша послуга — збе­рігання праху в спеціальній урні крематорію. За добу доведеться платити по одній гривні, з врахуванням ПДВ. Але якщо уявити, що недолуга рідня забуде про прах десь на рік, а заповзятливі працівники крематорію не поспішать нагадати, — це вже 365 грн (+ 1 грн у високосний рік). Найдорожча послуга — копання могили. Виявляється, на ціну впливає не лише розмір ями, а й спосіб копання, а також пора року. Так, узимку вмирати дорожче, ніж влітку (як не дивно, але, виходячи з переліку послуг від мерії, — одесити навесні і восени не помирають, принаймні тарифи на ці пори року не вказані). Копання могили вручну взимку завдовжки до метра обійдеться у 495 грн 47 коп.; до 1,5 метра — 1194,01 грн.; понад 1,5 метра — 1674,70 грн. Механізований спосіб у будь-який сезон коштує дешевше. Взимку могила завдовжки понад 1,5 метра потягне на 792 грн 53 коп. Влітку подібні послуги коштують значно дешевше. «Ручна» могила завдовжки до метра — 251 грн 41 коп.; до 1,5 метра — 742,81 грн; більше 1,5 метра — 1002,85 грн. Копання могили механізованим способом влітку — 526 грн 14 коп.

У переліку ритуальних послуг також є монтаж і демонтаж намогильних споруд при організації підпоховання у вже існуючу могилу. Так-так, і таке теж є. Не зважаючи на те, що в багатьох релігіях подібні дії вважаються гріхом, оскверненням праху мертвих і так далі, Одеса по­дібним не нехтує. А виходячи з усе­зростаючої смертності і відсутності при цьому вільних місць на міських кладовищах, така послуга скоро взагалі вважатиметься нормою. Монтаж намогильної гранітної споруди при організації підпоховання обійдеться в 924 грн 20 коп.; намогильної мозаїчної споруди — 334 грн 70 коп. Демонтаж намогильної гранітної споруди коштує 321 грн 30 коп.; мозаїчної — 169 грн 50 коп.

Найдешевше, за кошторисом мерії, бути кремованим. Вся процедура літнього спалювання обі­йдеться в 1009 грн 16 коп. (кремація тіла померлого — 840 грн; поховання урни з прахом померлого в землю — 79 грн 60 коп. (взимку дорожче — 156 грн 82 коп.); збері­гання урни з прахом у крематорії 1 — гривня на добу; замощення урни з прахом померлого в колумбарну нішу — 88 грн 56 коп.). Така лояльність до цін на такий вид послуги говорить багато про що: в Одесі на мерцях землю економлять.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Переглядів: 754
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua