РубрикиБез рубрики

Сам собі міністр здоров’я

У добу програмування, нанотехнологій та адронного колайдера, обізнаності 3-річних дітей з iPad-ами та вміння спілкуватися кількома мовами більшість наших співвітчизників є безпорадними щодо збереження власного здоров’я та попередження дуже серйозних хвороб. Майже 700 тисяч українців щороку помирають від недуг, пов’язаних з неправильним способом життя, і третина з них — у працездатному віці

Знання — сила

80% смертей зумовлено хворобами серця, судин та злоякісними пухлинами. Низький рівень знань, погана просвітницька робота призвели до того, що в Україні за останні 25 років втричі збільшилася кількість людей із серцево-судинними захворюваннями і вдвічі — зросла смертність від них. У Європі все відбулося з точністю до навпаки. Причиною стало свідоме ставлення людей до свого здоров’я. Воістину «єдине благо — це знання, а єдине зло — це нехтування знаннями» (Діоген).

Знайте ваші
головні цифри

Радянський час подарував нам диспансеризацію, завданням якої було попередження захворювань. У дні медоглядів всі звільнялися від роботи та навчання. Сьогодні працедавцеві від нас потрібні лише «трудодні», і відповідальність за наше здоров’я цілковито лягає на нас самих.

«Якщо людина сама слідкує за своїм здоров’ям, важко знайти лікаря, який би знав, що корисніше для її здоров’я, ніж вона сама» (Сократ). Тому якщо ми не хочемо за­хворіти, то першим номером у переліку завдань, які маємо виконати, повинні бути базові медичні обстеження. Вони допомагають виявити захворювання на ранніх стаді­ях, коли їх легко можна вилікувати.

До таких обстежень належать:

Рівень холестерину. Починаючи з 35-літнього віку кожні 5 років важливо тримати показники холестерину під контролем. Якщо ви курите, хворієте на діабет чи у когось із членів вашої сім’ї були серцево-судинні захворювання, починайте перевіряти холестерин з 25-річного віку.

«Склероз, як і молодість, вдаряє в голову» (Е. Бистрицька), але погодьтеся, що удари молодості незрівнянно кращі.

Норма загального холестерину — не більше 5 ммоль/л.

Артеріальний тиск (АТ). В Україні кожен третій дорослий має підвищений АТ. Перевіряти свій тиск потрібно, як мінімум, кожні 2 роки. Високий тиск називають «мовчазним вбивцею», оскільки він, як правило, не супроводжується якимись симптомами, але може призвести до раптового інсульту або інфаркту.

Нормальний АТ не має перевищувати 140/90 мм рт. ст.

Цукор крові. Після 40 років робити аналіз крові на цукор потрібно кожні 3 роки. Якщо ви належите до групи ризику (надмірна вага, є родичі з діабетом), то контролювати цукор крові потрібно щорічно. Це дозволяє не запустити хворобу і не довести до ускладнень. В Україні кожен другий випадок цукрового діабету залишається нерозпізнаним. Беручи до уваги, що загальний ризик смерті серед людей з діабетом щонайменше вдвічі перевищує ризик смерті серед людей того ж віку, у яких нема діабету, варто одного ранку відкласти всі свої справи і таки зробити цей аналіз.

Норма глюкози складає 3,3—5,5 ммоль/л (незалежно від віку)

Індекс маси тіла. Оскільки «здорові люди — це хворі, які ще не знають про це» (Жюль Ромен), потрібно дізнатися, нормальна у вас вага чи надмірна. Для цього існує індекс маси тіла (ІМТ). Визначити його можна, поділивши масу тіла на ріст у квадраті. Ступінь ризику розвитку інсульту та інших захворювань при ІМТ = 30,0—34,9 є високим, при 35,0—39,0 — дуже високим, якщо більше 40 — вкрай високим.

Норма ІМТ коливається від 18,5 — 24,9 кг/м2.

Примітка: не визначається у спортсменів, вагітних та дітей.

Об’єм талії (ОТ). Для визначення нормальної маси тіла можна використовувати простіший показник — об’єм талії, яку вимірюють під нижнім краєм ребер над пупком. «Тіло — це вантаж, який ти несеш все життя: чим він важчий, тим коротша подорож» (А. Глазгоу). Тому варто потурбуватися, щоб дорога життя була довшою і легшою.

Нормальні показники у жінок — не більше 88 см, у чоловіків — не більше 100 см.

Робіть ваші
головні кроки

«Грам профілактики краще від фунта терапії» (Бенджа­мін Франк­лін).

Зміна способу життя на здоро­віший завжди принесе позитивний результат, бо:

Життя — це рух

Майже 70% людей будь-якого віку не займаються навіть фізкультурою. Гіподинамія атрофує м’язи та кістки, сприяє розпаду білків, вимиває кальцій з кісток, знижує опірність організму, нищить сексуальне життя. Пізніше утворюється «поганий» холестерин, сечова кислота, розвивається ожиріння. З часом прогресує атеросклероз мозкових та серцевих артерій, що приводить до інсульту та інфаркту. «Рух — пожива для життя» (Гіпократ).

Зробіть перший крок — ходіть. Мінімум 30 хвилин щодня. А ще краще — 10 тисяч кроків. Назустріч своєму здоров’ю та якісному життю.

Ми є те, що ми їмо

Не може людина, яка щоденно харчується сосисками, «шубою» з майонезом, чіпсами та сухариками (навіть найвідоміших брендів), п’є шипучі газовані напої (навіть най­знаменитіших торгових марок), бути здоровою. Навіть якщо сьогодні у неї нічого не болить і не відмовляють руки та ноги, це не означає, що так триватиме завжди.

Зробіть другий крок — відмовтеся від будь-яких штучних їжі та напоїв. Вживайте лише ті, які існують у природі. Всі інші — від лукавого.

Куріння вбиває

Коли дим проникне до останньої клітини, спустошить артерії, знищить легені, дуже захочеться жити.

Зробіть третій крок — взявши в руки чергову сигарету, одного дня зіжмакайте її та викиньте. І більше ніколи не повертайтеся до того, що вас вбиває.

Найпростіше і найскладніше — це взяти відповідальність за своє здоров’я. Але якими б ми зайнятими не були, пам’ятаймо, що у кожного з нас — лише одне серце та одне життя, і як ми його проживемо, великою мірою залежить від нас. Жоден лікар, жодна державна програма не зроблять нас здоровими. Здоровими зробити себе можемо тільки ми.

Нагородою буде щасливе довголіття. Ну що, стартуємо?

Оксана СКИТАЛІНСЬКА,
лікар-дієтолог.

Джерело:http://life.pravda.com.ua.
У статті використані матеріали МОЗ України та ВООЗ.

 

Переглядів: 676
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua