РубрикиБез рубрики

Війна за полігон: під прицілом — успішні господарства?

Міністерство оборони хоче повернути собі землі полігону в Тарутинському районі, які не використовувало багато років поспіль, і це після того, як там постали прибуткові господарства. Війна за території спочатку відбувалася в судах, потім у неї вступила одеська обласна влада. Зараз місцеві чиновники займаються збором матеріалів для того, аби передати їх у Київ.

Тим часом «бойові дії» встигли сколихнути медіа-простір: сюжет про «розбірки» Міноборони з тарутинськими селянами та фермерами вийшов на «Інтері», а одна з одеських газет видала «спецвипуск», присвячений конфлікту. Нещодавно журналістів разом з обласними чиновниками вивезли на полігон, щоб вони на власні очі побачили, що там відбувається.

Історія конфлікту сягає далекого 1945 року. Тоді, постановою Ради народних комісарів УРСР 20000 гектарів землі на території Бородинського, Тарутинського та Саратського районів було відведено під окружний артполігон. Це рішення «зачепило» кілька сіл та хуторів. За свідченнями очевидців, люди до останнього не вірили, що їх змусять покинути рідні домівки, однак збирати пожитки і переїжджати в сусідні села таки довелося. «Окончательный срок переселения единоличных крестьянских хозяйств из територии артполигона ОДВО в новые пункты поселения установить 30 мая 1946 г.», — написано в постанові.

Тарутинський полігон став одним з найбільших у колишньому Радянському Союзі та дозволяв проводити тактичні навчання з бойовою стрільбою навіть цілого полку. Якщо колись таке використання сільськогосподарських земель було виправдане існуванням 14-ї армії в Молдові, то зараз необхідності демонструвати бойову міць нема, як і нема самої міці.

Сьогодні Тарутинський полігон — це 24 тисячі гектарів землі з руїнами на місці колишніх військових частин та містечок. Щонайменше половина цієї території — рілля. Не одне десятиліття тут велися бойові навчання, землю топтали тисячі солдатів і танків, однак протягом останніх двадцяти років місцеві жителі не чули жодного пострілу.

Тарутинська влада неодноразово зверталася до Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Міністерства оборони та Одеської облдержадміністрації щодо вирішення згідно з чинним законодавством питання подальшого використання цих земель. У зв’язку з тим, що військова частина була розформована, тобто припинила свою діяльність як юридична особа, Тарутинська райдержадміністрація відповідними розпорядженнями в 2005 році припинила право військової частини на користування земельною ділянкою, зарахувала її до земель запасу Веселодолинської сільської ради та надалі використовувала відповідно до Земельного кодексу України.

Міноборони таке рішення не влаштувало. Військова прокуратура в судах різних інстанцій намагається довести, що розпорядження голови Тарутинської районної державної адміністрації стосовно зарахування земель колишнього загальновійськового полігону до земель запасу є протиправним, суперечать чинному законодавству. Основним аргументом, на який посилаються військові, є твердження, що при схваленні рішення про припинення права користування земельною ділянкою райдержадміністрація не отримала згоду Міністерства оборони. Судова тяганина ведеться з перемінним успіхом. 14 червня 2012 року постановою Одеського апеляційного адміністративного суду розпорядження Тарутинської райдержадміністрації були визнані протиправними і скасовані. Зараз в адміністративних та господарських судах — ще 15 позовів, які стосуються цього питання.

Тарутинські чиновники, в свою чергу, переконані в тому, що Одеський апеляційний адміністративний суд виніс неправомірне рішення. За їхніми словами, у Міноборони нема доказів про право користування землями колишнього полігону, а одне лише фактичне використання земель для потреб військового полігону з боку закону не може бути підставою виникнення прав на цю землю. Їх підтримала обласна влада, і на минулій сесії депутати підтримали звернення до Президента України про ефективне використання земель колишнього 237-го полігону «Тарутинський».

У Києві розібратися з питанням доручили віце-прем’єрові Олександру Вілкулу. Наразі з метою вивчення проблемних питань використання земель колишнього загальновійськового полігону створено робочу групу. До кінця місяця одеські чиновники повинні зібрати докази, що на спірних землях військового полігону як такого не існує і для потреб Міноборони він не використовується, опісля — рішення за Кабміном і судами. «Полігон вважається діючим тоді, коли є військова частина, яка його обслуговує. Ми перебуваємо на території, де була адміністрація колишнього полігону. Що ми бачимо? Тут залишились лише руїни і ще проживає один фермер, колишній прапорщик», — прокоментував Микола Пундик.

І поки чиновники різних рівнів сперечаються, орендарі очистили колишній полігон від залишків військової техніки та мазуту, рекультивували землі і почали вкладати чималі власні та кредитні кошти. Сьогодні тут вирощують озимі культури. Окрім того, чималі площі займають виноградники. Продукція з виноградних плантацій, висаджених ТОВ «Карпати», поставляється на такі відомі підприємства, як Артемівський і Харківський заводи шампанських вин, у Коблеве, на Ужгородський коньячний завод. І саме тепер, коли виноградники тільки увійшли в повну силу плодоносіння, на них претендує новий-старий господар — Міноборони. «У нас укладені довгострокові договори — на 49 років. Офіційно все зареєстровано», — розповів директор товариства Михайло Попазов. Він також зазначив, що у 160 гектарів землі, які орендують «Карпати», було вкладено мільйони гривень і нині — це не лише постачальник якісної сировини, а й підприємство, яке забезпечує робочі місця жителям району та стабільно сплачує орендну плату і податки.

Окремо слід сказати про виробничо-комерційну фірму «Бородине-А», яка займається розведенням овець каракулевої породи. Саме тут є найбільша в світі автоматична лінія з доїння овець, тут же вирощують племінне поголів’я, виробляють бринзу, тушонку з баранини, вина і не тільки. А ще власники фірми активно розвивають землі в туристичному напрямку: під відкритим небом розгорнувся етнографічний музей «Фрумушика-Нова», який уже встиг посісти гідне місце на європейській карті зеленого туризму.

Директор цього підприємства Олександр Паларієв створив також Пагорб пам’яті — меморіал, присвячений селам, які були зруйновані для потреб полігону в 1946-у. «Зараз розвиваємо археологічний туризм. Знайшли тут кургани. Намагаємося залучити людей і розповісти, що це дуже багата земля і її не можна пускати під танки. Якби були дороги, то за дві години сюди можуть доїхати автобуси з іноземними туристами з Одеського порту», — розповів директор підприємства «Бородине-А» Олександр Паларієв. «У 1946 році люди з дітьми, батьками змушені були покинути рідні села. Зараз все відновлюється. Чи зможемо ми пережити ще одне таке виселення — я не знаю...» — додав він.

Завдяки нинішнім орендарям у районі з’являється дедалі більше робочих місць і поповнюється казна. Так, у 2013 році тільки за оренду землі передбачалося отримати 3—4 мільйони гривень, а разом з пенсійним та прибутковим податками виходять усі десять. А ще ж варто зважити, що на 11 тисячах гектарів землі, яка була під полігоном, а нині обробляється, зайняті близько 7 тисяч осіб, однак це мало хвилює Міністерство оборони. Його представники офіційно заявляють, що полігон буде використовуватися за призначенням: функціонуватиме в інтересах дислокованого в... Дніпропетровську (!) 6-го армійського корпусу. Навіть якщо знайдуться кошти на нове оснащення полігону, ідея 800 кілометрів «гнати» сюди техніку і солдатів з Дніпропетровська здається абсолютно абсурдною. Тим більше, що набагато ближче, ніж Тарутинський, розташовані два діючих полігони — Києво-Олександрівський та Широколанівський. «Я не розумію позиції Міністерства оборони. Останній раз цей полігон використовувався для стрільб у 1992 році. Для висадки десанту — ще раніше», — зазначив у під час робочої поїздки голова обласної ради Микола Пундик.

Наприкінці варто додати, що висловлювання з цього приводу деяких представників Міністерства оборони, м’яко кажучи, дивують. Так, коментуючи конфлікт на камеру для новин на одному з центральних каналів, заступник начальника головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил України Сергій Прованюк сказав, що землі цього полігону частково використовуються підрозділами шостого армійського корпусу. Крім того він зазначив, що жити там небезпечно. Насправді самі ж військові заселяли людей в цей район майже 40 років тому для обслуговування свого господарства. Що ж до навчань, то, як уже неодноразово зазначалося, військова частина вже 10 років як розформована офіційно, а будь-які реальні навчання припинилися тут ще раніше.

«Цей полігон ніколи б нікого не зацікавив без виноградників, озимих тощо. Ви самі бачите, які тут дороги — не кожна військова, гусенична техніка сюди доїде...»  — підсумував побачене в робочій поїздці голова облради Микола Пундик.

Людмила ІВАЩЕНКО.
Тарутинський район.


Із звернення Одеської обласної ради до Президента України стосовно захисту законних інтересів територіальних громад Тарутинського району Одеської області щодо ефективного і раціонального використання земель колишнього 237-го загальновійськового полігону «Тарутинський» (№ 722-VI від 14 лютого 2013 року).

...Згідно з військовою доктриною колишнього СРСР на виконання постанови Ради народних комісарів УРСР від 18.12.1945 року № 20021063 «Про відведення 20000 га земель на території Бородинського, Тарутинського і Саратського районів Ізмаїльської області для організації окружного артполігону Одеського військового округу» постановою Ізмаїльського обкому КП(б) України було організовано Тарутинський військовий полігон. З проголошенням України незалежною позаблоковою державою відпала необхідність використання значних площ земель Міністерством оборони України. 23539,7 га земель, що обліковуються Білгород-Дністровською КЕЧ без документів, які посвідчують право Міністерства оборони України на землі колишнього 237-го загальновійськового полігону «Тарутинський», з 2004 року військовими покинуті і фактично не використовуються.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.07.2006 року № 390-р «Про передачу майнових комплексів військових містечок» військове майно військового містечка №10 на території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району передано у спільну власність територіальних громад району. Крім того, на частині земельної ділянки площею 5200 га колишнього військового полігону за поданням державних органів екології та природних ресурсів з метою збереження рідкісних степових рослин та тварин південно-східного регіону України рішенням Одеської обласної ради від 26 квітня 2012 року № 445-VI утворено ландшафтний заказник місцевого значення «Тарутинський степ».

Одеська обласна рада та Одеська обласна державна адміністрація неодноразово зверталися до Кабінету Міністрів України та Міністерства оборони України щодо передачі земель, які не використовуються для потреб оборони на території Тарутинського району Одеської області, в управління місцевих органів виконавчої влади, але питання досі залишається не вирішеним. Замість пошуку порозуміння з місцевими органами державної виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, які у всі часи підтримували тісні контакти і надавали господарську допомогу військовим частинам, що обслуговували колишній 237-й загальновійськовий полігон «Тарутинський», Міністерство оборони України передало ці земельні ділянки під охорону державному підприємству «Київський механічний завод», чим створило дуже напружену ситуацію в районі.

Вельмишановний Вікторе Федоровичу, з огляду на зазначене вище просимо Вас надати доручення Раді національної безпеки і оборони України, Кабінету Міністрів України розглянути наше звернення і прийняти рішення щодо передачі земельних ділянок колишнього 237-го загальновійськового полігону «Тарутинський», які не використовуються для потреб Міністерства оборони України, до сфери управління Тарутинської районної державної адміністрації.

За наявності такого рішення в подальшому ці землі будуть використовуватися за своїм цільовим призначенням — для вирощування сільськогосподарської продукції для потреб людей.


Замість P.S. У розпорядженні «Чорноморських новин» є офіційне повідомлення департаменту преси та інформації Міністерства оборони України щодо ситуації навколо полігона. Пропонуємо його вашій увазі.

Вітчизняне оборонне відомство рішуче налаштоване привести у відповідність до норм Земельного кодексу України існуючі земельні відносини стосовно загальновійськового полігону «Тарутинський» в Одеській області.

У Міністерстві оборони України (за Білгород-Дністровською квартирно-експлуатаційною частиною району) обліковується земельна ділянка військового містечка № 11 загальною площею 24229,5 га, яка розташована в межах Тарутинського району Одеської області. Частина зазначеної земельної ділянки площею 23539,67 га обліковується за загальновійськовим полігоном «Тарутинський».

Командуванням Сухопутних військ Збройних сил заплановано використання земель оборони загальновійськового полігону «Тарутинський» за призначенням, а саме для проведення навчань особового складу військових частин.

Разом з тим, ще у 2005 році чиновники Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області, поставивши свої інтереси вище державних, відкрито маніпулюючи із землею, вводячи в оману жителів підпорядкованих їм територій та наражаючи життя людей на небезпеку, видали розпорядження № 101/А-2005 «Про використання земель Тарутинського загальновійськового полігону» та

№ 368/А-2005 «Про внесення змін до деяких розпоряджень голови райдержадміністрації щодо урегулювання земельних відносин з військовими формуваннями». Цими документами земельна ділянка полігону площею 23943,0 га без згоди Міністерства оборони була вилучена із земель оборони та переведена до земель запасу.

Ці безвідповідальні рішення місцевої влади спричинили виникнення конфлікту, який сьогодні Міністерство оборони України прагне вирішити винятково у правовому полі, для чого звернулося до судових інстанцій.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2012 року у справі № 2-а-343б/08/1570 розпорядження Тарутинської райдержадміністрації визнані протиправними і скасовані.

З метою захисту інтересів держави в особі Міністерства оборони України та повернення земель оборони Білгород-Дністровською прокуратурою з нагляду за додержанням законів у військовій сфері заявлено 15 позовів про визнання незаконними розпоряджень Тарутинської РДА та визнання недійсними договорів оренди землі, розгляд яких у судах триває.

Позиція Міністерства оборони України щодо використання земель полігону полягає у вирішенні спірних питань винятково в площині нормативно-правової бази, яка регулює правовідносини з питань землекористування. Для приведення у відповідність до норм Земельного кодексу України існуючих земельних правовідносин Міністерством оборони запропоновано Тарутинській РДА у добровільному порядку повернути незаконно вилучені й утримувані землі полігону до оперативного управління Міністерства оборони України.

Переглядів: 1243
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua