РубрикиБез рубрики

Зазирніть у козацький світ

Одеський музей історії розвитку козацтва, який працює на громадських засадах, відзначив своє 5-річчя.

Коли громада береться до діла, то все у неї виходить до ладу, тому що громада, як мудрий казав, — великий чоловік. Але навіть ентузіастично налаштовані люди, українські патріоти й активісти відродження козацтва як рушійної сили в суспільстві — від поняття «зрушувати з місця, рушати далі», не могли тоді, дивлячись на ту руїну без даху, затоплену до колін водою, побачити в ній те, чим тепер справедливо пишаються.

Прямо з вулиці ви втрапляєте у козацький світ. Це героїчна епоха лицарської шляхетності, відваги та любові до рідної землі. Це історія найкращого на той час війська на теренах Європи — його тріумфу та величі, і його трагедії, коли та, що погордливо стоїть зараз у центрі міста, зі страху підступно зруйнувала Запорозьку Січ.

Втім, якраз ці, останні, характеристики тут показані менше, хоча треба, щоб і це було відображене. Призначення цього громадського музею — як історико-інформаційна місія, так і виховна. Музей працює, передусім, зі школярами, а підростаюче покоління якраз дуже потребує патріотичного виховання саме у контексті української історії. Наші діти мають зростати українськими патріотами, знати про те, що державність України виборювалася впродовж століть та завдяки жертовності незчисленних патріотів. Вони повинні виростати в гордості за своїх пращурів, знати про те, що Одещина, а зокрема і Пересип, де розташований музей, та околиці тісно пов’язані з українським козацтвом. З цією метою проводяться екскурсії для школярів не лише музейною експозицією, а й автобусна, яка має назву «Козацька Одещина».

Щойно увійшовши до музею, ви бачите і козацьку заставу на Шкодовій горі, і штурм Хаджибейської фортеці, і бій Семена Палія, що відбувся колись тут неподалік, бачите, яким був Пересип кінця ХVIII століття, і козацький абордаж на морі... Усе це — діорами, майстерно виконані художником В.І. Устюжаниновим. А поряд — макети чайок, славетних козацьких суден, які доходили й до Стамбула, долаючи відстань і шторми. Бачите портрети Антона Головатого та Захара Чепіги, отаманів Чороморського козацького війська... А збоку спокійно споглядає цікавість нащадків до історії козацтва, до героїчного минулого славний гетьман Іван Мазепа, чий шлях трагічного відступу проліг і через цей терен. Тому що були в козацькій історії і зрада, і підлість, і... Це, безперечно, уроки, і їх треба добре засвоювати. До слова сказати, погруддя гетьмана — подарунок українського скульптора з Молдови. Але не на цьому — не на зрадах та поразках — маємо виховувати підростаюче покоління, а навчати дітей пишатися українськими перемогами, героями визвольної боротьби.

Музей розвитку історії козацтва розповідає також і про побут, культуру українського народу — через призму козацтва звісно, тісно співпрацює з «Козак-центром» — культурно-просвітницькою організацією при МГО «Чорноморський округ. Козацтво запорозьке». У ці дні тут експонуються цікаві виставки — роботи переможців першого в Одесі конкурсу петриківського розпису «Жар-птиця», присвяченого 5-річчю музею, а також українські рушники від центру позашкільної освіти та виховання, які відтворюють і стародавні техніки, і колористику, і символіку.

Учасники свята згадували ті дні, коли ще тільки починався музей, коли збирали експонати, робили першу виставку. Було важко: без найменшого фінансування, все — своїми руками, власними зусиллями. Меценати відмовлялися допомагати. Дуже підсобив тодішній начальник Одеського порту Микола Павлюк, допомагали працівники історико-краєзнавчого музею, університетські історики... За ці п’ять років вдалося тричі поміняти експозицію, щоразу розширюючи її та збагачуючи новими пам’ятками, серед яких немало подарованих музею. Усе це — натуральні предмети старовини ще з тих часів, коли козаки ходили сюди походами під стіни турецької фортеці Хаджибей, а потім стали найактивнішими учасниками її штурму.

Невдовзі здійснять реконструкцію експозиції у другій залі — там буде виставка козацького вбрання. Про це говорили директор музею Василь Шпак — отаман молодіжної паланки, та радник отамана з питань культури Світлана Григор’єва, Павло Миронець — голова ради старійшин Українського козацтва, котрий, до слова сказати, відшукав козацьке коріння свого роду, методист-краєзнавець Оксана Шевчук, історик та громадський діяч Сергій Гуцалюк... З першим скромним ювілеєм вітав музей Віктор Глушаков — директор музею К. Г. Паустовського. Пречудово співали українських пісень дівчатка вокального тріо «Козак-центру», виступав юний бандурист Іван Ковальов — лавреат конкурсу «Чарівна бандура».

Роман КРАКАЛІЯ.

Переглядів: 622
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua