РубрикиБез рубрики

Весняні свята українців

Хоч гучна Масляна вже минула, та все ж хочу розповісти про наше прадавнє свято Колодія, що відзначають на честь Бога шлюбу.

Воно святкувалося протягом семи днів. Невеличке дерев’яне полінце колодка (фалічний знак наших пращурів) було символом продовження Роду. Воно символізувало собою частину Дерева Життя — «Колоду».

У понеділок зранку жінки робили складчину (зносили все для влаштування застілля), частували одна одну, співали:

Ходім, Колодію, на нашу затію,
Будем їсти, будем пити,
Світ Божий хвалити.

Вони сповивали дерев’яне полінце полотном або рушником, вітали себе з народинами Колодки. Сповитою Колодка залишалася аж до суботи, бо «у понеділок вона народилася, у вівторок — освятилася, у середу — посвятилася, у четвер колодка помирає, у п’ятницю її хоронять, а в суботу оплакують». Звичайно, за Колодкою ніхто не плакав, усі веселилися, а от коли на Колодчині народини, де збиралися самі жінки, заходив чоловік, йому відразу чіпляли заздалегідь приготовану колодочку і зняти її з себе він міг, лише відкупившись.

У свято жінки гуртом обходили ті родини, де були парубки, що довго не женилися, і чіпляли їм колодки до ноги, примовляючи: «Не женився єси, то колодку носи!» В такий спосіб «карали» і дівчат, що перебирали женихами та засиджувалися в дівках, їм колодку чіпляли до лівої руки. Відкупитися від колодки можна було грошима, намистом, стрічками. А чим відкупишся від осуду, пліток та пересудів людей? Молодь намагалася своєчасно паруватися, щоб не потерпати від такого посоромлення.

Колодій був «регулятором» шлюбних справ, він забороняв після Масляної гуляти весілля. Наші предки, дякуючи йому, добре знали, що найкраща пора для народження — кінець Зими, коли починає воскресати природа. До початку польових робіт породіллі відновлювали свої сили, дітки трохи підростали і з ними в хліборобську пору легше було поратися.

Під час свята Колодія годилося обов’язково помиритися з ворогуючими сусідами, заздрісниками, сварливою свекрухою чи тестем, а свекрусі налагодити взаємовідносини з невісткою, зятеві — з тещею. Тому й виготовлявся до свята «Колодіїв напій» — з подорожника, кропиви, калини, материнки та інших цілющих трав, він спроможний був очищати від скверни не лише тіло, а й душу. Пили його один до одного «по колу» одним келихом.

Вірили, що сьомого дня разом з Колодієм повинні були вмерти всі злі і ворожі сили, а тому в кінці розваг Колодій ще раз обдаровував людей своєю сонячною іскристою добротою. Випроваджуючи його, люди веселилися:

От спасибі, Колодію,
Що зібрав до купки.
Гостювали, цілувались,
Аж злипались губки!

На жаль, сьогодні це свято втратило свою прадавню величність та обрядовість, і мало хто знає про нього, а люди у спрощеній формі застілля святкують «Проводи зими».

У наш час головне свято весни в Україні має три назви: Великдень, Пасха, Воскресіння Христове. І ми чомусь не замислюємося, чому так, і думаємо, що це просто від багатства нашої мови. А втім, це назви трьох свят, різних за часом виникнення, за своєю суттю й обрядовістю.

Великдень налічує не менше 7 тисяч років свого існування. Це свято весняного Сонця і Природи, що відроджувалася після зимового сну, свято перемоги Світла над Темрявою зими, Дня над Ніччю. Наші пращури відзначали його відповідно до астрономічного розташування Сонця — під час весняного рівнодення. Воно було багате обрядовими діями: святкування Вербиці, розписування писанок, співання веснянок, гаївок, випікання короваю (Великодньої Бабки). Це був цілий цикл свят Навського Великодня з його пошануванням померлих предків, Рахманського, Русального Великоднів. Кожне свято великоднього циклу було неповторне за своєю суттю, обрядовістю, барвистістю. На жаль, сьогодні ми маємо лише окремі уривки святкового великоднього циклу, суттєво спотворені нашаруваннями релігій і вірувань інших народів, авторитарними діями державних діячів.

Пасха — це свято, пов’язане з виходом іудеїв з єгипетського рабства. Ми про нього читаємо в Біблії і знаємо, що воно пов’язане з кров’ю жертовного ягняти, якою бог Яхве наказав помазати двері іудейських сімей, щоб випадково не знищити їх. Янгол, який знищував єгипетських немовлят-первістків, побачивши таку позначку, проходив повз ці двері. Слово «пасха» давньоєврейською мовою означає «проходження мимо, позбавлення».

Свято Воскресіння Христового почало святкуватися у 325 році, коли Нікейський собор ухвалив рішення про його відзначення. В основу свята покладена віра християн у чудесне воскресіння Ісуса Христа, який переміг смерть, воскреснувши після розп’яття на хресті. Цим він звільнив людство від гріховної безвиході, дав надію на прощення гріхів, дав людям віру в Царство Небесне і безсмертя душі. В Україні це свято почало впроваджуватися після хрещення Русі у 988 році.

Нині християнство має яскраве, багате дійство святкування цієї знаменної для людства події, в якому поєдналися елементи наших прадавніх і церковних обрядів.

Чекаємо весни, а з нею — і світлого Воскресіння Господнього.

Валентина ШТЕЛЬМАХ.
м. Іллічівськ.

 

Переглядів: 982
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua