РубрикиБез рубрики

І куди ти, картопле, ідеш?

Площі висадження картоплі в Україні в 2013 році можуть скоротитися до 1,425 млн га з 1,44 млн га в 2012-у. Такі дані містяться в матеріалах Міністерства аграрної політики та продовольства, оприлюднених на IV голландсько-українському форумі з агробізнесу «Прибуткове виробництво картоплі в Україні», який пройшов у вівторок у Києві.

Згідно з даними міністерства, сьогодні аграрії забезпечені насіннєвою картоплею на 102%. Торік Україна зібрала 23,2 млн тонн картоплі за середньої врожайності 16 тонн/га. При цьому 97% цієї культури вирощувалося в підсобних господарствах населення, 3% — в сільгосппідприємствах.

Як зазначив президент Української асоціації виробників картоплі Сергій Рибалко, Україна не потребує таких обсягів її виробництва, оскільки з харчовою метою використовується лише близько 6 млн тонн картоплі на рік. Ще близько 4,5 млн тонн використовується для відгодівлі тварин і приблизно 5 млн тонн — як посадковий матеріал.

За оцінками Сергія Рибалка, на відходи щорічно припадає близько 5 млн тонн картоплі. «Для забезпечення всієї потреби України необхідно лише 250—300 тис. га товарних посадок і 30 тис. га — насіннєвої картоплі, 18 тис. га — еліти — і на цьому все… Тому що на ринку сьогодні реально продається від 2 до 2,5 млн тонн картоплі», — додав експерт. При цьому він відзначив брак потужностей зі зберігання картоплі, а також збитковість багатьох з них.

Сергій Рибалко звернув увагу і на необхідність збільшення обсягів переробки картоплі. За його словами, в даний час у нас переробляється менше 1% цієї овочевої культури, в тому числі близько 80 тис. тонн — на чіпси, 30—35 тис. тонн — на крохмаль, 1 тис. тонн — на картоплю «фрі», до 10 тис. тонн — на інші продукти і напівфабрикати.

За інформацією Українського клубу аграрного бізнесу, країна в 2012 році поставила на зовнішні ринки близько 6,9 тис. тонн картоплі.

Під час згаданого форуму, організаторами якого виступили асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», посольство Королівства Нідерландів в Україні, агентство «AgriEvent» та Київський міжнародний контрактовий ярмарок, українські та міжнародні експерти обговорили найважливіші аспекти картоплярства, а саме: перспективи розвитку цієї індустрії в Україні, якісні вимоги з урахуванням світового досвіду, ефективне використання насіння картоплі тощо.

Запозичення досвіду Нідерландів у картоплярстві вкрай важливе, адже ця країна є найбільшим у світі експортером насіннєвої картоплі. За 2008—2011 роки загальний обсяг експорту картоплі з Нідерландів становив 3,18 млрд дол. США. Зокрема, зарубіжні фахівці відкрили українським колегам секрети того, як здійснюється пошук нових ринків, шляхів виходу на них, як вирощувати вдвічі більший урожай, використовуючи наполовину менші площі, що важливо знати про ефективне використання насіння картоплі та що особливого в голландському способі її сертифікації.

«Український сектор картоплі має певні проблеми. Україна виробляє багато картоплі, але значна її частина викидається або використовується як корм для тварин. Для того, щоб зробити українське картоплярство прибутковим, необхідно не лише знизити собівартість, але й створити більшу додану вартість», — вважає радник посольства Королівства Нідерландів в Україні Еверт Ян Краєнбринк. На його думку, завданням українських аграріїв на шляху розвитку галузі має стати використання кращого насіннєвого матеріалу, складських приміщень, взаємодія з переробними підприємствами і представниками роздрібної торгівлі та пошук експортних ринків з тим, щоб сформувати передумови для прибуткового господарювання.

Генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа повідомив, що низькі ціни на картоплю протягом останніх двох сезонів стримують подальше зростання інтересу до галузі. Однак взимку 2012/13 років оптові ціни на картоплю досягли рівня 1,1—1,3 грн/кг, що для ефективних виробників покриває затрати на виробництво і може підтримати інтерес до цієї культури в 2013-у.

«Левова частка виробленої картоплі реалізується на внутрішньому ринку. На експорт протягом 2012 року було поставлено лише 6,9 тис тонн картоплі, щоправда, понад чверть із цього обсягу було експортовано в грудні 2012-го, що може свідчити про певне пожвавлення на експортному ринку», — зауважив гендиректор УКАБ.

За словами фахівця, головними покупцями української картоплі на зовнішніх ринках у 2012-у були Молдова, до якої торік відвантажили 1801 т, Сербія — 371 т та Македонія — 187 т.

За матеріалами Українського клубу аграрного бізнесу.

Переглядів: 815
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua