РубрикиБез рубрики

Театр — священний храм

Нещодавно прочитала в газеті «Чорноморські новини» відгук про зустріч із прекрасним («Прилучення до театру») учительки успенівської школи, що в Саратському районі, А. Соколової. Пораділа за учнів, які одержують такий духовний харч, за вчителів, яких чекають творчі відкриття в проекті «Розвиток національної драматургії і театру», незрівнянна естетична насолода. А ще була приємно подивована прагненням педагогів та учнів Саратського району до пізнання української культури, намаганням жити творчо й цікаво.

Кажу так, тому що сама недавно побувала в гостях у розівській школі на запрошення вчителів. Якось вони дізналися про мою творчість, підготувалися до зустрічі з письменницею. Чула й про цікаве життя в ярославській школі. Пораділа за учнів, яких виховують творчі вчителі.

Можливо, так би й була вщерть переповнена позитивними емоціями від газетного матеріалу, якби не згадка в ньому про «великого критика В. Бєлінського».

Так, «великий» він своєю малістю й жовчним критиканством. Після кількох невдалих спроб стати письменником почав займатися перекладами та писати рецензії на твори. Про «демократизм» Бєлінського свідчить його відгук на арешт Тараса Шевченка: «Этот хохлацкий радикал написал два пасквиля — на государя императора и государыню императрицу. Я не читал этих пасквилей, и никто из моих знакомых не читал… Шевченку послали на Кавказ солдатом. Мне не жаль его, будь я его судьею, я сделал бы не меньше…» А ще невтомний Віссаріон Григорович писав: «Одна скотина из хохлацких либералов, некто Кулиш (экая свиная фамилия!) напечатал историю Малороссии, где сказал, что Малороссия должна отторгнуться от России или погибнуть. Ох эти мне хохлы! Ведь бараны, а либеральничают во имя галушек и вареников со свиным салом!»

Звісно, Бєлінському на образу ніхто не відповів. Правда, Куліш своєрідно мстився: у приватному листуванні він завжди, ніби ненароком, плутав прізвище Бєлінського з Булгаріним — агентом III відділення імператорської канцелярії.

Але був один «хохол», щоправда, не ліберал, хоч і любив дуже вареники, котрий не змовчав. Це був Микола Гоголь. Бєлінський розгромив його «Вибрані місця з листування з друзями», і Гоголь образився страшенно й сів писати відповідь. Перший лист був довгий, сердитий і закінчувався так: «Вы даже университет не закончили, вам надо учиться — учитесь!» Але цей лист не пішов до адресата. Пішов інший, коротко-стриманий, де замість «учитесь» було написано «лечитесь». І то без іронії, Бєлінський справді дуже хворів. Але нас у даному випадку цікавить Гоголь: чому він не послав сердитого листа? Адже лист був цілком приватний, та й жили вони з Бєлінським тоді за кордоном, далеко від рідної цензури. Можна тільки здогадуватися, що надіслати образливого листа М. Гоголю завадила «хохлацкая» шляхетність і моральна вищість.

А «революціонер-демократ» В. Бєлінський, може, для когось і великий, та не для нас. Повернімо свої погляди на істинно великих українців — творців національного театру: Марка Кропивницького, Михайла Старицького, братів Тобілевичів, Марію Заньковецьку, Леся Курбаса та багатьох інших, які в надскладних умовах національного гніту служили своїм мистецтвом рідному народові. Повторімо ж за Іваном Карпенком-Карим дорогі слова: «Театр — священний храм для мене!»

Валентина СИДОРУК.

Переглядів: 801
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua