РубрикиЗдоров’я

Одеська школа нейрохірургії: досвід, помножений на сучасні технології

Людина вважається живою доти, доки живий її мозок. Це єдиний орган в організмі кожного з нас, який заміні, навіть частковій, не підлягає. Зважаючи на таку його визначальну важливість, природа й сама вжила певних запобіжних заходів. Скажімо, при падінні на спину наша голова автоматично піднімається.

Мозок залишається найменш дослідженим органом, який зберігає чимало таємниць, хоча медики та вчені-дослідники успішно зазирають до його нейронно-судинних «комірчин», навчилися розпізнавати хвороби, доволі успішно лікувати їх. І все ж…Тільки від інсультів щороку помирає більше 20 тисяч громадян України. Фіксуються десятки тисяч травм черепа, мозку, хребта, пухлинних захворювань, які часто призводять до непоправного.

Кілька тисячоліть тому, ще до появи традиційної медицини, в Перу були відомі операції з нейрохірургії, зокрема — трепанація черепа. Стародавні майя також робили найскладніші операції на мозку. Тоді дефекти черепа при нейрохірургічних втручаннях закривалися золотими або срібними пластинками.

Вивчення стародавніх черепів, які піддавалися трепанації, показали, що половина пацієнтів, котрі не вмирали від больового шоку, виживали. Саме тоді, вважають дослід­ники, народилася нейрохірургія.

За часів трипільської культури на території України також виконували трепанації черепа. Симетричність таких втручань наводить вчених на думку, що їх робили з ритуальною метою.

Свого часу славнозвісний грецький лікар Гіппократ не лише описав пошкодження черепа та мозку, а й рекомендував проводити трепанації при черепно-мозковій травмі, епілепсії, раптовій сліпоті. Перший опис трепанації черепа Гіппократ подав у роботі «Про рани голови».

Спрадавна медики намагалися лікувати й хвороби хребта, розу­міючи, що на ньому тримається все, і найперше — здатність людини самостійно рухатися. Та й при падінні ми намагаємося звалитися на бік, щоб не пошкодити хребет.

Операції на голові та на хребті вважаються найскладнішими. Наші одеські нейрохірурги успішно справляються з ними. Однак серед людей прижилася думка, нібито порятунку в Одесі не знайдеш, що шукати його треба лише в Києві, а то й далі, в клініках Німеччини та Ізраїлю. Реклама робить своє. Часто люди, борючись за життя рідних чи близьких, спродують майно, беруть кредити, просять грошей у небайдужих, відкриваючи благодійні рахунки, кидаються всюди, щоб зібрати потрібні суми, які обчислюються десятками, а то й сотнями тисяч доларів чи євро.

Закордонні приватні клініки (державні, які утримуються за гроші платників податків та на страхові внески, чужих просто не візьмуть) заманюють змучених горем та відчаєм родичів хворих (трапляється, що на них працюють і наші медики та ті, хто біля них, які підказують «потрібну» адресу, напевно, що не задарма), забезпечують такий самий рівень медичної допомоги, що й в Одесі, адже протоколи, тобто медичні технології, скрізь однакові — ними фахівці діляться на щорічних конгресах та форумах, куди й ми маємо вільний доступ; нам доступні ліки, які приписують недужим у кращих клініках світу; вітчизняні фахівці здобували практичний досвід такої роботи і в Німеччині, і в США, і в Японії. Приїздили звідти вчитися і в наших нейрохірургів.

Про те, що одеська нейрохірургічна служба варта довіри та поваги людей, власне, і йшлося під час прес-конференції за участю завідуючого нейрохірургічним відділенням Одеської обласної клінічної лікарні Валерія Аксьонова, завідуючого відділенням інтервенційної радіохірургії регіонального центру цереброваскулярних захворювань Миколи Кузнецова та головного позаштатного хірурга управління охорони здоров’я облдержадміністрації Володимира Горячого.

Валерій Аксьонов нагадав, що в Одесі перша операція на хребті була проведена в 1917 році, а перше нейрохірургічне відділення відкрили в 1962-у на Слобідці. Сьогодні маємо чотири заклади такого про­філю: два нейрохірургічні відділення на базі міських лікарень № 1 та № 11, а також відділення в обласній клінічній лікарні та в обласній дитячій. Заклади обласного підпорядкування проводять планові операції, а міські лікарні обслуговують пацієнтів із нейротравмами. Загалом щороку медики області проводять близько 1,7 тисячі нейрохірургічних операцій.

Найважливіше в нейрохірургії, стверджують спеціалісти, — це діа­гностика, адже головний і спинний мозок містяться в кісткових нішах, тобто закриті. Майже всі профільні заклади оснащені потрібною апаратурою. Так, обласна лікарня має сучасний комп’ютерний та магнітно-резонансний томографи, а цього року буде придбано пересувний комп’ютерний томограф, що дозволить проводити діагностику безпосередньо біля ліжка хворого. Це важливо, адже часто пацієнти з травмами (хворобами) мозку чи хребта є нетранспортабельними.

Крім діагностики, з’явилася можливість проведення оперативних втручань майже безкровно. Ультразвукова та ендоскопічна апаратура дозволяє оперувати раніше не операбельні травми, без ушкодження судин, без розтину черепа. Давно й успішно тут практикують операції з пластики кісткового дефекту із за­стосуванням титанових пластин. Минулого року придбали ультразвуковий аспіратор, електротрепан, ангіо­графічну апаратуру…

Нові методики при лікування інсультів у кілька разів знизили післяопераційну летальність: до 70% після першого інсульту. Отримана торік у централізованому порядку ангіографічна апаратура дозволяє обстежувати судини головного мозку, що вкрай важливо для лікування інсультів.

Валерій Аксьонов розповів, що невдовзі на базі ООКЛ буде створено міжрегіональний нейрохірургічний центр, а відтак зросте і якість відповідних послуг, адже тут будуть зосереджені потужні фахові сили.

Нейротравма залишається однією з найбільших проблем нейрохірургії. Вивих хребта, лікування міжхребцевих гриж, дисків із за­стосуванням титанових конструкцій — це оперативні втручання, що називається, буденні, адже виконуються мало не щодня.

На Одещині щороку реєструється понад 11 тисяч цереброваскулярних захворювань на кожні 100 тисяч населення. Це на порядок більше, ніж в інших областях. Помолодшала й нейроонкологічна за­хворюваність. З кожним роком більшає пацієнтів з первинними пухлинами центральної нервової системи.

Про те, наскільки успішними є оперативні втручання на судинах головного мозку, детально розповів Микола Кузнецов. Сучасне обладнання та фахова підготовка медиків сприяли тому, що смертність від нейротравм лише за останні три роки зменшилася з 20—30% до 7,5%, а смертність пацієнтів від нейроонкологічних захворювань сьогодні складає не більше 6—7%, і це ще не межа.

І що не менш важливо: нейрохірурги майже не оперують відкритими методами, тобто не розтинають черепа. Сучасне обладнання та новітній інструментарій дозволяють оперувати з найменшими ушкодженнями живих тканин.

Надійним супроводом стали сучасні лабораторна та нейроанестезіологічна служби, інші допоміжні служби.

Не дарма ще вісім років тому відділення нейрохірургії обласної лікарні, яка стала школою для нейрохірургів Одеси і куди приїздять вчитися з усього півдня України, з Туреччини, Польщі, Німеччини, уві­й­шло до п’ятірки кращих про­фільних закладів країни.

Медики спростували упередження людей про те, нібито в обласній лікарні все коштує непосильно дорого.

— Усе, що ми можемо зробити безоплатно для людей, ми робимо, — запевнив Володимир Горячий. — Для всіх мешканців області без­оплатним є обстеження. Ургентна нейрохірургічна допомога впродовж перших трьох діб також безкоштовна, хоча кожен такий випадок обходиться бюджету в десятки тисяч гривень.

Зрозуміло, що наш з вами порятунок — у запровадженні страхової медицини, що буде вигідним, найперше, пацієнтам, які, справно сплачуючи внески, отримуватимуть у разі проблем зі здоров’ям належну допомогу, не переймаючись тим, що забракне грошей на ліки чи на обстеження, що фінансовий тягар ляже на плечі рідних. Зі свого боку, йшлося на прес-конференції, медики приділятимуть більше уваги профілактиці захворювань, стежитимуть за проходженням регулярних обстежень, за якістю життя застрахованих осіб, адже від цього залежатиме і їхній заробіток та репутація.

Яна СТАСІНА.

 

Переглядів: 813
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua