РубрикиБез рубрики

Екзотика і романтика пташиного двору

/_f/2013/11.jpgРуслан та Олеся Каравани, що мешкають у Балті, давно захопилися розведенням декоративних птахів. Почалося все з Русланових голубів, якими він займався змалечку. Зараз чоловік уже професіонал у цій справі, бо це далеко не хлопчаче заняття на зразок «поганяти голубів».

За кілька років на подвір’ї молодих господарів з’явилася й інша птиця вишуканих декоративних порід. Ось, наприклад, карликові кохінхінки — невеличкі пташки різної масті, кругленькі за формою, як кульки. А ще — пухові курочки та півники чорної та білої окраски. У них такий вигляд, ніби подвір’ям перекочуються шапки з лебединого пуху. Пір’я у них нема, а відтак вигляд — дуже екстравагантний. Крім цього, у них п’ять пальців, а тіло, попри біле оперення, — чорне. Такі собі темношкірі із курячого світу. Завели господарі фазаноподібних декоративних птахів, мешкає у них  й пара справжніх фазанів. А в будинку виспівує канарка.

— Екзотика приваблює людей, — кажуть Руслан та Олеся. — Таких пташок купують для утримання не тільки у дворі, а й у помешканнях, міських квартирах. Були у нас покупці навіть з Києва...

Догляд за цією екзотикою, як розповіло подружжя, має бути дуже ретельним, не порівняти зі звичайними курми. Постійно свіжа вода, а не з калюжі, якісні зерносуміші без різних домішок, тепле, сухе приміщення. Курчат більшість з них самі не виводять, а тому це робиться в інкубаторі. Скажімо, вихід курчат пухових дуже малий: з десяти інкубованих яєць вилуплюються лише троє пташенят. А щоб вони вижили, треба дуже дбайливо доглядати. Через це, до речі, вони неполохливі, адже з перших днів знають людські руки. Ростуть до кілограма ваги. Карликові кохінхіни у дорослому віці мають 700—800 грамів.

Руслан та Олеся не пропускають жодної виставки чи виставки-ярмарку в Україні. Де б вони не проводилися, везуть на них своїх пташок, там обмінюються або продають, чи просто купують нових представників декоративної птиці. А парочка, скажімо, кохінхінів за різних показників може коштувати чимало.

Гуси у Караванів холмогорської породи. На вигляд звичайні, але гусак може важити до 12 кілограмів. У гусячому гурті одразу на себе звертає увагу найбільший з них. Це — самець гусака, схрещеного з лебедем, розповів Руслан. Він має батьківські якості дикого птаха, доглядає за молодняком краще, аніж самиця. Цього року «татусь» виводив понад 20 гусенят з одноденного віку. Ходив з виводком і, неначе газонокосарка, вищипував траву, яку слідом за ним підбирала малеча, захищав її.

Зараз молоді господарі перейшли на м’ясні породи птиці, закупили на виставці в Києві курей брама і кохінхінів великих. Хочуть спробувати розвести ще й гусей горбоносих. Вони вже з’явилися на подвір’ї, і тепер господарі чекатимуть на їх виводок.

Звісно, ця оповідь про пташине царство без згадки про так би мовити його піонерів — голубів — була б неповною. А про своїх особливих — миколаївських — голубів Руслан може розповідати без зупинки.

— У нашому місті 80 любителів і професіоналів, 10 тисяч птахів миколаївської породи. Є свій клуб, — каже він. — Це традиція місцевості. Вже, знаєте, відрізняють наших балтських, хоча й миколаївської породи. Балта тримає друге місце в Україні після Донецька.

Миколаївський голуб — це птах з безкружним польотом, ще їх називають стовповими, торцевими. Птах вертикально злітає у небо, так і приземляється. Здіймається на таку висоту, що не завжди його може побачити людське око. Якщо ви запримітите цяточку у небі, то це він забрався у височінь на кілометр, а якщо вже ні — то ще вище.

Голубівництво, — твердить господар — це як наркотик. Коли яструб убиває наших птахів або вони хворіють, їсти й пити не хочеться!

Руслан розповів дуже цікаві речі щодо співіснування в пташиному світі. Яструби, колись виведені у роз­плідниках, літають і на волі. Вони були натреновані полюванням на голубів. А тому знищують їх до 60—70 відсотків. Якщо раніше такі напади траплялися сезонно, то тепер постійно. На наших голубах яструб вчить свій молодняк. Більше того, якщо раніше ці хижі птахи селилися у прихованих місцях, то зараз прямо на електричних стовпах.

— Ось сидить такий на стовпі, й у нього на виду вся панорама місцевості. Він контролює місто! — каже Руслан. — На жаль, за яструба заступаються природоохоронні органи, його готують до занесення у Червону книгу. А тому ми переконані, що треба ввести страхування і на нашу птицю. Вона — цінна. Парочка «миколаївців» може коштувати до тисячі гривень. Та головне — не вартість, а любов до цих птахів. Коли у місцях, де хижий птах поїдає свою здобич, ми знаходимо пригорщами металеві кільця з лапок своїх птахів, як кажуть, серце кров’ю обливається.

Миколаївський голуб — птах європейського стилю, шедевр! — запевняють місцеві голубівники. Він тримає злітну вертикаль у 90 градусів. А ще балтські голубівники створюють красу для неба, виводячи різних за мастю «миколаївців» — сивих, сизих, червоно-поясних. Вони дуже міцні генетично, пристосовані до горбистої місцевості, де вітер не постійний, а поривчастий, що важливо для зльоту птаха. Сам Руслан зміцнював, поєднував їх з донецькими лініями. Але виводки молодняка мають озна­ки балтського голуба, це домінантна лінія. І їх у місті 10 тисяч, а це свідчить про те, що сформувалася балтська порідна лінія. Їх пізнають за виглядом!

Щоб тримати поголів’я всіх птахів здоровими, Олеся та Руслан дуже ретельно слідкують за якістю кормів, не використовують жодних домішок, птиця має привілля. А якщо захворіє, то, як кажуть колеги Руслана, вони вміють усе (ну хіба що у вену уколи ще не роблять)… А так, вважай, стали ветеринарами-самоуками.

На Балтщині з роками більшає любителів декоративного птахівництва. Серед них не лише доросле, а й юне покоління. Ось і донька Караванів — Кароліна — сама вирощувала своїх шовковистих пухових півників та курочок, вони йдуть до її рук, пізнають маленьку господиню. А у селі Кармалюківка Денис Бершадський захопився вирощування пухових курей, сам розводить та доглядає за ними. Хлопчик гордиться своїм пташиним господарством.

Віра ТИХОНОВА,
Балтський район.

НА ЗНІМКУ: Руслан з пуховою курочкою та фазаном.
Фото автора.

 

Переглядів: 1592
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua