РубрикиБез рубрики

Портова арифметика Лос-Анджелеса, або Про морські ворота без корупційних затворів

У рамках конференції Всесвітньої асоціації міжнародних експедиторів FIATA нас, учасників, повезли майже на півдня з ознайомлювальною екскурсією в американські контейнерні порти західного узбережжя — Лос-Анджелес і Лонг-Біч. Щоб зрозуміти мій інтерес до цієї теми, досить сказати, що в далекому 1980-у я писав диплом про контейнерний трафік Чорноморського пароплавства, потім майже 10 років відпрацював з контейнерами в портах Владивосток, Одеса і решту свого бізнес-життя був постійно пов’язаний з роботою портів. А це вже понад 30 років! Тобто інтерес «а як у них?» був у мене непідробний.

Порти: Лос-Анджелеса і Лонг-Біч розташовані поруч — «через стінку», а саме «через міст» — найбільш жвавий контейнерний міст у світі, по якому  вивозиться (і ввозиться) 60% контейнерних вантажів західного узбережжя США. А всього контейнерооборот цих портів 14 мільйонів TEU за 2011 рік. Нинішнього буде не менше. За  добу це в середньому близько  40 тисяч контейнерів! Порізані бухти з природними глибинами до 80 футів ідеально підійшли для розвитку і розширення портів, для прийому найбільших суден у світі,  організації руху гігантського потоку контейнерів як з моря, так і в море. 40 тисяч контейнерів за добу! А це десятки тисяч великовантажних машин, тисячі вагонів, мільйони документів і десятки мільйонів чітко організованих дій щодо супроводу цього потоку, який не припиняється ні на хвилину.

Мою увагу привернули, зокрема, такі моменти.

1. Доглядаються рентгеном (скануються) всі 100% контейнерів в обох напрямках. Ніхто не роздруковує відбитки рентген-знімків, ніхто не бігає з ними по причалах у пошуках відділів боротьби з контрабандою чи наркоманією. За добу скануються десятки тисяч контейнерів, а реально доглядаються одиниці, щодо яких виникли конкретні питання. Контейнери не зважують на приватних або портових вагах (безплатно або за гроші): мабуть, порти та митниці просто не  дозволяють собі заробляти на  такій «суперважливій» для наших портів послузі, в якій вони не можуть собі відмовити. Або їхні порти просто вирішують заробляти на іншому. На вантажопотоках.

2. Контейнери з порту можна забирати цілодобово, але за вивезення вдень треба заплатити окрему істотну надбавку(!). Так регулюються взаємовідносини цих монстрів-портів, розташованих на безпосередній території мегаполісу Лос-Анджелес і самого міста. Тобто, щоб десятки тисяч контейнеровозів не забивали проїзди міста і не заважали жителям, їх мотивують знижкою  до виїзду в нічні зміни. Ні при в’їзді в порт, ні при виїзді я не побачив черг, скупчень машин-дальнобоїв: усе чітко і зрозуміло. Визначені маршрути, час на кожну операцію, документообіг, взаємовідносини з учасниками транспортного процесу. Результат, як уже мовилося, — 14 мільйонів контейнерів за рік!

3. Частина суб’єктів на території портів — спільні підприємства або порту, або міста з морськими лініями. Частина терміналів просто належить морським лініям. У такий спосіб вдається забезпечувати взаємний інтерес у розвитку, розширенні, залученні клієнтури. Поруч розташовані термінали всіх світових судноплавних контейнерних монстрів: МАЕРСК, ЗІМ, СМА, МССі та багатьох інших. Так само  вирішується питання й вартості послуг за портовий сервіс: конкуренція не дозволяє надто «зариватися» на будь-якій додатковій послузі, що так люблять робити в нас різні агенти, контролери та всі інші, хто прагне «відкусити від пирога» ще працюючого клієнта або експедитора. Вибір, з ким і за якою ціною привезти і вивезти свій вантаж, — величезний, і конкуренція тримає ринок у тонусі.

4. Контейнери з портів вивозяться залізницею на платформах із розміщенням у два яруси (!). Тобто при висоті звичайного контейнера 2,44 метра загальна висота тільки двох контейнерів — уже близько 5 метрів. А  ще ж треба і просвіт платформи над колією додати, і товщину самої платформи... Підняти контактну мережу на таку висоту... Мені, вихованому на потязі «Вікінг» (переважно на його рекламі), це важко порівняти. Схоже, «Вікінг» може порівнюватися з американськими залізничниками тільки з виглядом рейок і шпал.

5. Окремо  відзначалося, що з 2004-го в порту не було заборон на завезення контейнерів —  ні в прибутті, ні у відправленні. Транспортний конвеєр (по 40 тисяч контейнерів за добу) працює без єдиного збою. І так багато років. Мені, реальному постійному багаторічному борцеві за безпростійне опрацювання автомашин з контейнерами в наших портах, це чути  дуже приємно. Хоч хтось домігся злагодженої роботи. Хоч десь почули заклик: а давайте працювати красиво — й у нас буде робота, будуть контейнери!

6. Цікаві відносини адміністрацій портів з містом. Місто постійно регулює екологічні норми, стандарти безпеки, взаємостосунки всіх учасників транспортного процесу. Це відбувається жорстко, але з повним усвідомленням важливості ефективної роботи портів, зайнятості жителів міста, податкових відрахувань від спільної роботи. Одним з прикладів можна навести регулювання портом обов’язковості переходу  автомобільного транспорту на нові екологічні і навіть гібридні двигуни. Місто заявляє про свої вимоги, а порт нав’язує їх  учасникам процесу і дає термін, до якого всі  повинні виконати нові стандарти.

Олександр Захаров,
екс-президент холдингу «Поляріс», незалежний експерт.

 

 

Переглядів: 642
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua