РубрикиКультура

«Передчуваю жахи для країни»

«Гамлет» в Українському театрі: божевілля, роздуми і трохи Андруховича

Із темряви виникає Гораціо, друг Гамлета. Блідий і напівпрозорий, наче привид, він промовляє голосом, що йде немов із потойбіччя. У лице віє могильним холодом. Незрозуміло, чи це погане опалення в театрі, чи почала діяти велика сила мистецтва. Як би там не було, але вже перша хвилина дійства вводить у транс, з якого виходиш лише після завершення вистави.

Вражає, перш за все, те, як київський режисер Дмитро Богомазов зумів зробити «Гамлета» видовищним та достатньо легким для перегляду, зберігши при цьому всю глибину й трагічність шекспірівського тексту.

Гамлет у виконанні Якова Кучеревського сповнений трагізму і водночас видається дуже близьким до глядача. Це герой, який розуміє всю безглуздість й абсурдність буття й казиться від брехні, розпусти та беззаконня, що панують у Датському королівстві… Хіба не нагадує сучасного українця?

На противагу живому до болю Гамлету — скуті у власній фальші король з королевою та решта мешканців королівського двору. Їх загримовані обличчя й пишні білі костюми зливаються з декораціями. Від контрасту між героями подекуди стає моторошно. Але кожен скутий і повільний крок акторів, так само, як і кожен конвульсивний рух Гамлета, справляє неймовірне враження на глядача.

Загальна моторошна атмосфера вистави досягає межі у другій дії. Тут уже всі персонажі знімають маски й постають у повноті трагізму і безумства. Музика завершує свою справу. А від начебто веселого діалогу двох переодягнених у костюми блазнів гробарів на потилиці виступає холодний піт.

Тим часом розпатлана Офелія переміщується по сцені із божевільним відчаєм. Її злегка демонічні рухи — на межі драматургії й сучасної хореографії — вражають нелюдською красою. Ця героїня у виконанні Ірини Бессараб надто вже схожа на Хелену Бонем Картер у ролі злої чарівниці Белатриси Лестрейндж із саги про Гаррі Поттера, а сама вистава, поставлена Богомазовим, своєю похмурою естетикою дуже нагадує творіння американського режисера Тіма Бертона.

Особливе місце у виставі посідає переклад Юрія Андруховича. Його Гамлет говорить вишуканою й соковитою мовою, що залишається живою і сучасною. Ті, хто хоч раз чув монологи цього письменника, скоріш за все, помітять його незриму присутність на сцені. Річ у тім, що майже всі актори говорять з інтонаціями Андруховича. Патріарх Бу-Ба-Бу промовляє навіть вустами Офелії. А нелітературне слівце, не без гідності кинуте Гамлетом, дає зрозуміти, що синтез класики й укрсучліту цілком можливий.

Врешті-решт, «Гамлета» від Богомазова варто подивитися як цінителям класичної шекспірівської п’єси, так і шанувальникам сучасного мистецтва. Як зазначила одна із глядачок, вистава бере не емоціями, а роздумами. Справді, трохи прибитий побаченим глядач ще довго запитуватиме самого себе: «Бути чи не бути?»

Марія ГЕНИК.

 

 

Переглядів: 2127
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua