РубрикиБез рубрики

Ой чий то меч?..

У Національному музеї історії урочисто презентували (після реставрації) середньовічний меч, якого знайшли нещодавно на дні Дніпра неподалік від Хортиці. Меч має 94 сантиметри в довжину і близько одного кілограма ваги. Його руків’я інкрустоване міддю, мосяжем та сріблом. Робота ювелірна, надтонка.

Деякі історики вважають знахідку мечем Святослава Хороброго — батька Володимира Хрестителя — і пропонують зробити національною святинею.

Після того, як реставратори зняли шар іржі, на знахідці прояснів напис латинкою: «Ульфберг» (такі майстерні були у верхів’ях Рейну). За словами реставраторів, це не перші варязькі мечі, знайдені біля Хортиці. 80 років тому, при будівництві ДніпроГЕСу неподалік місця нинішньої знахідки знайшли ще п’ять. Але вони значно простіші.

Унікальність зброї, збіг місця знахідки з приблизним розташуванням місця загибелі київського князя Святослава Ігоровича, а також виявлення подібних мечів схиляє істориків до думки про те, що даний меч є свідком і безпосереднім учасником останньої сутички київського князя Святослава Ігоровича з печенігами в 972 році.

Деякі науковці вважають, що знайдений меч належав саму князеві Святославу, прозваному Хоробрим. За літописом, Святослав повертався від греків, яких переміг і взяв данину не золотом, а зброєю. Найкоштовніший меч дістався князю. З ним у руках він і загинув — меч знайшли без піхов.

«Ми повинні його перевести у статус національної святині, — цитує СТБ академіка НАНУ Андрія Авдєєнка. — У Польщі на мечі-кладенці, який на 350 років молодший, складають присягу».

Історики наголошують, що княжий меч на 300 років старший, ніж реліквія, що зберігається у Кремлі, — «Шапка Мономаха». При цьому додають: символічно, що реліквія піднялася з ріки вже у незалежній Україні, бо ж Святослава заслужено називають збирачем українських земель, який пройшов з мечем від Кавказу до Болгарії.

Переглядів: 705
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua