РубрикиБез рубрики

Як Зелений Гай пасіка врятувала

Село Зелений Гай ледь не зникло з карти Балтському району, області та України. Кілька років тому його покинув останній мешканець, і залишилася серед полів і лісів одна-однісінька порожня й осиротіла хата. Ні тобі водогону, ні подачі електроенергії. Але люди, про яких далі мова, змінили приречену долю Зеленого Гаю.

Людмила Вікторівна і Сергій Миколайович Герастовські приїхали сюди спочатку в пошуках медоносів для  пасіки, а потім оселилися тут, облаштували свій побут і вирішили звідси нікуди не вибиратися. Незабаром до батьків перебралися  їхні дорослі сини, яким у Зеленому Гаю дуже сподобалося. Зараз у колись покинутому селі вже чути дзвін дитячих голосів —  онуки! Так село, знищене, як і інші, непрофесійними реформами, відродилося, наче Фенікс із попелу. Завдяки бджолі.

Чутки про пасіку у Зеленому Гаї поширилися районом. Сьогодні про неї знають не лише як про виробника меду, а й рідкісних продуктів бджільництва та лікувальних препаратів на їх основі.  Пасіку Герастовських називають цілющою, бо серед усіх, які є на Балтщині, — вона унікальна.

Пасіка із сотні бджолосімей дає не тільки такі відомі   продукти бджільництва, як мед, віск, прополіс, підмор, забрус, маточне молоко або квітковий пилок. Людмила Вікторівна бере від бджіл дуже рідкісні гомогенат трутневий, личинку воскової молі (вогнівка), виготовляє з усього цього лікувальні мазі, креми, настоянки, бальзами, харчові продукти.

Що ж змусило подружжя оселитися у такому далекому куточку? Раніше Людмила Вікторівна і Сергій Миколайович жили в містечку, розташованому поблизу пожвавленої траси, що веде до Одеси. Пасікою, лікарськими травами вже займалися й тоді, однак медоносна база там була слабка, бо вигорала під палючим південним сонцем. Та й самі господарі міцним здоров’ям не відзначалися: то одне турбувало, то інше. Не могли зрозуміти, звідкіля ті болячки. Одного року, коли була сильна посуха і в їхній окрузі сонце спалило всі трави і квіти, вони взяли карту Одещини і звернули увагу на місце,  найяскравіше забарвлене у зелений колір. Це був саме Зелений Гай.

Як уже мовилося, це село через лічені місяці мали прибрати з карти як таке, що зникло. Така несправедливість дуже схвилювала Герастовських, які звикли жити в гармонії з природою, в любові до неї, розумінні її законів. Незабаром вони зі своєю пасікою перекочували у загублений серед лісів і полів, на жаль, уже занедбаний, але чудовий  Зелений Гай. Як тут  їм припало до душі! Мальовнича місцевість, прекрасна медоносна база, відсутність промислових викидів, розкішні ліси,  поля, джерельна вода. Поживши тут кілька років, зауважили, що  зникли деякі хвороби, які колись турбували, відновився баланс організму. Почали збирати трави, які ростуть у дикій природі. Раніше Людмила Вікторівна сама вирощувала лікарську сировину у себе на городі й думала, що деякі трави такими й мають бути. Скажімо, читала, що настій звіробою гіркуватий, а в неї він чомусь таким не був. Причину не знала, гадала, що помилка якась. І лише коли зібрала  дикорослий звіробій у Зеленому Гаю, відчула, що його відвар справді  гірчить!

За сім років сини Герастовських стали вправними сільськими парубками. Вони заготовляють дрова, косять сіно, обробляють городи, збирають трави, насаджують медоносні кущі та дерева. Один із них, Геннадій, проявився як талановитий художник і різьбяр по дереву. Зі старих пеньків і колод виготовляє дивовижні скульптури, дерев’яні маски, казкові фігурки. Але все тут крутиться навколо бджоли. Основним заняттям залишається робота на пасіці, спорудження вуликів, наближених до старовинних, які були у прадавніх бортників.

Сім’ю не лякає відсутність переваг цивілізації, в тому числі електрики. Якщо треба, включають генератор, мають транспорт, телефони, комп’ютер.

Продукція з їхньої пасіки — унікальна. Коли Герастовські отримали перший мед з квітів та дерев, що ростуть навколо Зеленого Гаю, зробили його аналіз. Результат  навіть їх здивував високим якісним та цілющим складом. Це був не просто мед, а ціла скарбниця здоров’я з усіма елементами. Й тоді у Людмили Вікторівни зародилася ідея розвивати не тільки товарну, а й лікувальну пасіку. З того часу вона існує зі статусом «Здоров’я — з вулика».

Людмила Вікторівна за фахом — дієтолог, апітерапевт, за покликанням — волонтер і пропагандист здорового способу життя. Головна її справа — бджільництво. Бо ж бджола не просто комаха сонця, а Боже створіння, яке запилює рослини і лікує людей.

На основі продукції бджільництва жінка готує препарати, які допомагають при багатьох захворюваннях. Розповіла, як можна самим приготувати прості і корисні для здоров’я продукти: квас, згущене молоко, креми для торта, для шкіри тощо.

— Медовий квас містить безліч вітамінів та мікроелементів, — показала ємність з напоєм. — А робиться просто. У пляшку наливаєте трохи меду, доливаєте водою, додаєте трошки дріжджів — і на ранок готовий прекрасний напій.

Господиня сама винайшла рецепт згущеного молока, яке зварила не з цукром, а з медом. За смаком воно набагато перевершує знайому «згущенку» і набагато корисніше. На основі меду готує і креми для тортів — просто збиває мед блендером, виходить він білий і густий, як вершки. А лікувальні бальзами, креми для шкіри Людмила Вікторівна виготовляє на основі меду і пилку, меду та пропо­лісу, бджолиного підмору, обніжки та інших продуктів, додаючи настої трав. Ці продукти дуже багаті на корисні речовини, ефективні при різних захворюваннях, та ще й живлять клітини людини. Дуже корисний квітковий пилок і не лише зібраний з квітів (різнокольоровий), а й маковий (чорний з білим), переконана апітерапевт. Використовує бджолиний підмор як настоянку на спирті з медом. Це прекрасний засіб від суглобових та інших проблем. При зовнішньому використанні — при екземі, псоріазі. Для косметичних цілей на цій пасіці взагалі багатющий асортимент.

Пасіка Герастовських — екологічно чиста і здорова. Тут не використовують хімічних препаратів взагалі. Всі хвороби бджіл лікують тільки природними способами і засобами.

А ось що Людмила Вікторівна повідала про рідкісні продукти бджільництва:

— Гомогенат трутневий, трутневе або личинкове молочко, личинковий гомогенат — скільки назв має цей дуже цінний продукт. Багато бджолярів, не знаючи про користь трутневого молочка, викидають його, вирізаючи рамки з трутнями. Деякі згодовують його курчатам, від чого ті краще ростуть і менше хворіють. Але наукові розробки довели користь гомогенату і для людського організму.

Людмила Вікторівна колись про нього почула цікаву історію від досвідчених пасічників. Випадок цей стався в роки голодомору. Одній сім’ї вдалося зберегти невелику пасіку. Батько взимку заніс вулики в теплий будинок, і бджоли почали в теплі виводити потомство. Коли личинки досягли молочної стиглості, він годував ними свою дружину, дітей, оскільки більше нічого було їсти. Завдяки цьому сім’я і вижила.

— Личинки трутнів, або молочко трутнів, — біологічно активний продукт, крім білка, за вмістом якого вони прирівнюються до м’яса і грибів, містить багатий набір амінокислот, вітамінів, ферментів, мікроелементів, — переконує вона. — Наприклад, за вмістом вітаміну D гомогенат перевершує навіть риб’я­чий жир. Личинкове молочко має потужну силу оздоровлення та омолодження. Його можна при­ймати абсолютно всім. Деякі фармацевтичні компанії налагодили виробництво препаратів на його основі. Це дуже сильний препарат, насичений гормонами та вітамінами, ефективний при лікуванні ендокринної системи і порушеннях гормонального фону, багатьох інших недуг. Трутневой гомогенат давно оцінили в країнах світу, особливо в Японії та Китаї.

У весняно-літній період можна замовляти свіжий продукт у пасічників. Він має вигляд вершків, може бути з домішками пилку, за кольором — сірий або жовтуватий, зі специфічним смаком. Трутневе молочко наполовину складається з тих же компонентів, що й маточне, зате додатково має абсолютно унікальні властивості і надає готовому продукту неповторну якість. Біологічна активність цього дивного продукту за багатьма показниками вища, ніж маточного молочка. Трутневой розплід (ще одна назва гомогенату) відрізняється від маточного молочка великою кількістю ферментів, а також різних гормонів.

Людмила Вікторівна досконало вивчила цей продукт бджільництва.

— З нього можна робити різні суміші і бальзами, мазі, змішуючи з медом, пилком, прополісом, використовувати при різних захворюваннях.  Насамперед продукт корисний для відновлення правильного обміну речовин, живлення тканин та органів. Сприяє зниженню підвищеного артеріального тиску завдяки регуляції тонусу кровоносних судин і рівня кровообігу, а також знижує рівень холестерину в крові. Регулярне вживання продукту може запобігти чи вилікувати простатит, аденому, ліпому, мастопатію, фіброму. При лікуванні згаданих захворювань добре поєднувати прийом личинкового молочка з бджолиним «хлібом». Молочко трутневе успішно використовується в комплексі з фітотерапією. Мазь на основі трутневого гомогенату дуже добре зарекомендувала себе при лікуванні трофічних виразок, варикозного розширення вен, тромбофлебіту. За умови правильного лікування приблизно через тиждень рани затягуються і заживають.

Молочко трутневе надає організму тонізуючу дію, покращує апетит, нормалізує сон, сприяє регуляції центральної нервової системи, відновлює обмін речовин і живлення тканин, норма­лізує порушені функції органів, сприяє стабілізації артеріального тиску. Перешкоджає розвитку атеросклерозу, знижуючи рівень холестерину в крові, покращує діяльність ендокринної системи, підвищує фізичну працездатність, стійкість до високих фізичних та емоційних навантажень.

Показань у нього дуже багато, в тому числі і для підвищення природних захисних сил організму, при астенії, фізичній і психічній перевтомі, стресах, депресіях, порушеннях сну, при відставанні у фізичному, статевому і розумовому розвитку дітей. А також при порушеннях статевих функцій, для відновлення енергетичних витрат при напруженій розумовій роботі і заняттях спортом та як стимулюючий, оздоровчий засіб для літніх людей. Приймають його вранці та вдень по чайній ложці за 30 хвилин до їди.

Та й сам якісний мед, наприклад, сприяє нормалізації стану слизової оболонки шлунка, загоєнню виразки. З цього приводу Людмила Герастовська як дієтолог та апітерапевт радить:

— При виразці і при гастриті з підвищеною кислотністю потрібно приймати мед за 1,5—2 години до їди або через 3 години після неї, розчинивши одну чайну ложку меду в склянці теплої кип’яченої води. Такий прийом призводить до того, що слиз у шлунку розріджується, мед швидко всмоктується, не по­дразнюючи кишечник, і кислотність знижується. Крім цього, для закріплення результату треба приймати сік картоплі. Рецепт перевірений на практиці. При систематичному вживанні меду і картопляного соку зарубцьовується виразка, зникають відрижка, печія, нудота, знижується кислотність шлункового соку. Приймати сік і мед двічі на день — вранці натщесерце і на ніч. Соку випивати по склянці на прийом, а меду  від  чайної до столової ложки — залежно від того, як сприймає організм. Курс лікування — не менше місяця.

Мед, розчинений у холодній воді, стимулює виділення шлункового соку при низькій кислотності. У цьому випадку його слід приймати за 5—10 хвилин до їди. Сприятливий вплив на секреторну функцію шлунку надає 10-процентний розчин меду. Той факт, що мед містить простий цукор, який може безпосередньо всмоктуватися в кров, має особливе значення для хворих людей, у яких не вистачає ферментів і недостатньо активна травна система. При вживанні меду їх організм звільняється від необхідності розщеплювати цукор. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту бажано використовувати мед степовий, травневий або з акації.

У деяких людей з підвищеною кислотністю мед, прийнятий натщесерце, викликає печію. Цього можна уникнути, якщо додавати його в сир, кашу або молоко (краще козяче). Ось кілька рекомендацій апітерапевта Герастовської для лікування печії. Вранці натщесерце протягом одного тижня пийте по 150 мл свіжого соку картоплі. Після того як вип’єте, полежіть 15—20 хвилин. Через годину можна поснідати сиром з медом. Після закінчення тижневого курсу пробуйте додавати мед (1 чайна ложка) у трохи підігрітий сік картоплі.

Ще один засіб позбутися печії. Змішайте у рівних частинах аїр, алтей, звіробій, календулу, деревій, траву сени і ромашку. Дві столові ложки суміші залийте 0,5 л окропу і дайте настоятися годину. Процідіть і пийте теплим по 100—150 мл тричі на день з медом. Для посилення ефекту можна додати 10-процентну спиртову настоянку прополісу з розрахунку 1 чайну ложку настоянки на 20 мл відвару трав. Курс лікування — 6—8 тижнів. За необ­хідності його можна повторити. Для успішного лікування треба вилучити з раціону каву, прянощі, алкоголь, жирну і копчену їжу, консерви, бульйони, кислі продукти тощо.

Ось так бджола може стати лікарем, а вироблені нею продукти — ліками. З допомогою продуктів бджільництва, переконана Людмила Герастовська, можна боротися практично з усіма хворобами. На жаль, існує ризик придбати продукт невідомої якості, є велика ймовірність вмісту в медові хімічних речовин, особливо антибіотиків. А тому кожна пасіка повинна мати паспорт, мед має пройти відповідні аналізи. Краще ці продукти для лікування брати тільки у тих бджолярів, яким людина довіряє, інакше вони можуть не дати очікуваного результату.

Віра ТИХОНОВА.
Балтський район.

 

 

Переглядів: 1714
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua