РубрикиБез рубрики

«Ви смерть приборкати зуміли на тім, останнім рубежі»

14  грудня — День  вшанування  учасників  ліквідації наслідків  аварії  на  Чорнобильській  АЕС


14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 10 листопада 2006 року указ про встановлення цієї пам’ятної дати підписав тодішній Президент України Віктор Ющенко. У багатьох тоді виникали запитання: чому саме 14 грудня вибране для вшановування учасників ліквідації і навіщо це потрібно, якщо є 26 квітня — Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф?

Ті, хто вшановує 14 грудня, уже давно називають цей день — Днем ліквідатора. В 1986 році вони зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. 30 листопада було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної станції, а 14 грудня в газеті «Правда» надрукували повідомлення про те, що державна комісія прийняла в експлуатацію комплекс захисних споруд.

У 1994-у громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівництва держави, у якому запропоновували заснувати в календарі День учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Але офіційне рішення прийняте не було. Тоді тисячі ліквідаторів самостійно почали відзначати цю дату. Серед них — багато й одеситів.

У травні 1986 року в складі шести добровольців Львівського гарнізону пожежної охорони в ліквідації страшної аварії брав участь нинішній начальник головного управління Держтехногенбезпеки в Одеській області полковник служби цивільного захисту Іван Іванович Гелебан. У числі перших ліквідаторів, тоді ще старшим лейтенантом, він проводив роботу з про­філактики виникнення пожеж на станції, здійснював дозиметричний контроль, входив у бойовий розрахунок і брав участь у гасінні пожеж, як на самій станції, так і в 30-кілометровій зоні.

На одному з бойових чергувань, під кінець терміну перебування в зараженій зоні, надійшов сигнал про пожежу в кабельних тунелях між 3-м та 4-м енергоблоками станції. Виникла загроза поширення вогню й на сам 3-й енергоблок. Гасіння ускладнювалося багатьма факторами, в тому числі й високим рівнем радіації. На місце пожежі, де було зосереджено понад 60 одиниць техніки і 280 людей особового складу, для скорочення часу перебування пожежників під сильним радіаційним опроміненням у розвідку була направлена група дозиметричного контролю. Проявивши сміливість і відвагу, незважаючи на сильне радіоактивне випромінювання, в складі групи пішов й Іван Гелебан. Професійно проведена розвідка дозволила в найкоротші терміни, без зайвого опромінення особового складу, ліквідувати пожежу між 3-м та 4-м енергоблоками ЧАЕС.

...Цього дня щороку ми вшановуємо й будемо вшановувати відважних ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Ми вклоняємося хоробрості, героїзму, відданості службовому обов’язку людей, які врятували світ від смертельних променів радіації. Цей подвиг неоціненний, а мужній вчинок ніколи не буде забутий. Тоді вони не думали про звання та нагороди. Вони не ховалися за спини одне одному. Не шкодуючи себе, з голими руками вони йшли у бій перемагати невидимого ворога, щоб ціною власного життя та здоров’я захистити людство від ядерного вогню чорнобильського реактора.

Коли зловісна блискавиця
Сторуко в серце уп’ялась,
І опалила ваші лиця,
І в танці дикому зайшлась,
Коли вже й хмари спопеліли
У знавіснілому вогні, —
Ви смерть приборкати зуміли
На тім, останнім рубежі.
Не віддали їй на поталу
Світанків наших ніжний щем,
Ви, як один супроти стали,
Пекельним січені дощем.
У тій жорстокій веремії
Ви до кінця тримали бій
І пронесли свої надії
Крізь вогнецвіт своїх надій.
Шумлять жита, як і раніше,
Пливуть у небі літаки…
За вас історія допише
Суворі подвигу рядки.

(В. Задворний, «Героям Чорнобиля».)
Андрій МЕЛЬНИК.

Прес-служба Держтехногенбезпеки
в Одеській області.

 

Переглядів: 819
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua