РубрикиКультура

Мрія «Театралочки» — сцена

Їх душили байдужістю, їх душили холодом і скандалами. Але вони не зламалися! Дитяча державна театральна школа, випускники якої прославляють Південну Пальміру в усьому світі — єдина не лише в Одесі, а й в Україні, — продовжує жити! Нещодавно, 1 грудня, «Театралочка» — саме так з ніжністю називають цю школу учні та їхні батьки, педагоги — відзначила своє 16-річчя. Без професійної сцени, зате з великими планами на майбутнє.

Однієї проблеми позбулися (напівзруйнованої будівлі на Сабанєєвому мосту, 3), а іншу отримали взамін. З переїздом в 2011-у на Софіївську, 24, театрали залишилися без найголовнішого — професійної сцени. Знову принижуватися, а тим більше стояти з протягнутою долонею під стінами мерії та оббивати пороги спонсорам колектив «Театралочки» не став. Вирішили твердо: допоможемо собі самі!

Ініціаторами збору коштів виступили 520 вихованців, 145 випускників ДТШ та їхні батьки. Саме вони запропонували директору Олені Ткач організувати акцію «Підтримай своїх!». 65 педагогів та працівників школи виступили «за». «Коли діти йдуть малювати — їм купують фарби. Коли діти йдуть грати — їм купують інструмент. Для того, аби займатися професійно, мають бути дуже хороші «інструменти». Так-от, для театральної школи такий «інструмент» — це професійна сцена», — пояснила директор ДТШ Олена Ткач. Суть акції проста: кожен робить свій внесок у загальну мрію — чимскоріш придбати сце­нічний майданчик. Враховуючи кошторис обладнання та ремонт приміщення, яке найбільше підходить для виступів, треба зібрати понад 150 тисяч гривень, тому докладати зусиль театралам доводиться чимало. Вся програма святкування дня народження ДТШ була присвячена придбанню сцени. «Ми не кажемо «будівля», ми говоримо «це наш Дім». У нас велика дружна сім’я, ми знаємо, в кого які проблеми і радощі в житті, знаємо, де хто знаходиться і що відбувається у наших дітей. Кожен з нас знає, для чого ми тут сьогодні всі зібралися», — зауважила директор.

Програма святкування дня народження видалася досить насиченою. Було все — нон-стоп-концерт учнів та педагогів, вистава і навіть вуличний перформенс «За­кладання капсули з листом у майбутнє для учнів ДТШ 2112 року». Зграйка школярів у синіх та фіолетових дощовиках мовчки спліталися руками у кільце, тупотіли ногами і плескали в долоні. Раптом, вигукуючи щосили «Я! Я! Я!», діти попадали на підлогу і, незважаючи на погоду й умови (все відбувалося у дворі школи), почали качатися по землі. Закінчилося дійство танком примирення та дефіле з визначними датами школи.

«Нашим завданням було театралізовано підвести програму до закладання «капсули майбутнього». Я зрозумів, що для того, аби подумати про майбутнє, треба повернутися у минуле. Тому наш перформенс та інсталяції пов’язані між собою, — пояснив задум постановник, ви­кладач і колишній студент школи Павло Кішка. — Люди, які йдуть символічним коридором, порталом, проходять повз важливі дати нашої школи, документально зашифровані в інсталяціях наших учнів, в кінці свого шляху потрапляють у майбутнє — наш театральний двір. Саме тут вони розуміють, наскільки важлива для нас школа, її історія. Як важливо для нас цінувати один одного. Як важливо, що ми є, що в нас є минуле і велике майбутнє».

Всі інсталяції готували самі діти. Впродовж двох тижнів вони мучили викладачів випитуваннями найцікавіших історій з життя школи в різні роки. Відтак у документальному стилі виникло 16 образно-виражених міні-композицій. Одна з них, за 2007 рік, розповідає про заро­дження виїзних театральних фестивалів. На шаховій дошці — карти, плеєр з навушниками, квитки, банка з-під газованої води та усіляка дорожня всячина. «2007 року наша школа поїхала до Чехії у свій перший театрально-фестивальний тур, у самий центр музичної Європи. Це був свого роду старт: тепер такі поїздки стали традиційними», — розповів автор інсталяції Свято­слав Зубко.

Окремої розповіді заслуговує сам лист у майбутнє. Привітання учням написано ледь не всіма мовами, адже Одеса — інтернаціональне місто й проблем із порозумінням різних народів ніколи не мала. На великому аркуші учнів 2112 року просили любити «Театралочку», цінувати педагогів і завжди весело відзначати ювілеї школи. Разом із 15-гігабайтовою флешкою, на якій вмістили всі фото учнів за 16 років, послання вклали у металеву капсулу — справжнісінький агрегат із куленепробивного термосу директора — і заклали в стіну школи. «Ми дуже сподіваємося, що послання знайде свого адресата. Лист відкриють і прочитають, — зазначила Олена Ткач. — 16 років — це не лише важлива дата в житті людини, але й в житті організації, адже зараз розпочинається період розквіту, найсприятливіша пора. Саме тому ми з таким трепетом ставимося до цієї дати».

Привідкриємо трішки театральну завісу: закладання капсули разом із перформенсом повторювалося тричі. Поки глядачі дивилися концерт в залі школи, капсулу ви­ймали. Остаточно поселився в стіні лист майбутнього під час третього перформенсу. «Театр — це завжди обман, театр — це завжди умовність. Ми граємо і живемо за умовами театру», — посміхався Федір Ткач, викладач акторської майстерності та виймач капсули за сумісництвом.

Привітати іменинницю прийшли дорогі гості. Оригінально це зробив Борис Барський, народний артист України. Жартуючи, як завжди, актор комік-трупи «Маски» розповів: «Проходив поруч, заблукав. Карти і навігатора із собю не мав. Постукав у двері — а одесити люди гостинні — мені відчинили. І раптом я побачив, що в своїй тарілці, серед таких же трішки дивакуватих людей, як і сам».

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Дорогі одесити! Аби здійснити мрію вихованців Дитячої театральної школи, єдиної в Україні, — «Підтримайте своїх!». Будь-який внесок (у гривнях) можна абсолютно офіційно переказати для ДТШ, поповнивши електронний гаманець WebMoney U 247782933340 (через будь-який термінал); поклавши кошти на картку благодійного фонду (вул. Софіївська, 24); переказавши гроші на рахунок опікунського фонду «Театральна надія ХХІ ст.» (код ЄДРПОУ 36612158, в ПАО «Марфін-банк» м. Іллічівськ, МФО 328168, поточний рахунок у національній валюті № 26006284661).

 

Переглядів: 906
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua