РубрикиПроблема

Будинки, пам’ятки, апетити...

Про ситуацію з охороною пам’яток архітектури на Одещині розповіла журналістам начальник профільного управління облдержадмі­ністрації Наталія Штербуль.

Одеситів тривожить, що за будівництво розпочалося нещодавно на Приморському бульварі, 1, і чи законне воно. Наталія Миколаївна повідомила, що будинок Потоцького, розташований за цієї адресою, — пам’ятка архітектури і будівельні роботи проводяться незаконно. Забудовники, які оформили у 2008 році історико-будівельне обґрунтування, не змогли отримати узгодження центрального органу на реалізацію цього проекту, тож роботи ведуться без дозволу. Управління видало подання про зупинку робіт на об’єкті, але його проігнорували. Обласна інспекція державного архітектурно-будівельного контролю також вийшла на цей об’єкт, щоб зупинити роботи, але зробити це непросто, оскільки розі­брано дах, відтак архітектурній па­115м’ятці можна завдати ще більшої шкоди. Забудовник може спекулювати цим фактом, але діяти слід у правовому полі, дотримуючись законів.

Наталія Штербуль зізналася, що, на жаль, з будинком Русова не відбувається нічого нового, окрім того, що він продовжує руйнуватися. Сьогодні чітко зрозуміло: консенсусу повинні дійти власник, якому належить більша частина об’єкту, і міське самоврядування. Компроміс полягає в узгодженні проекту, виконанні робіт, регламентації дій на об’єкті, яка забезпечить його відбудову та експлуатацію, а не спекуляції навколо нього. Коли сталася пожежа, управління підготувало документи на отримання грошей з резервного фонду і звернулося до вищих органів влади. Але стан бюджету країни сьогодні не настільки сприятливий, щоб оплачувати ремонт приватних об’єктів, а цей об’єкт, нагадаємо, на 80% належить приватному власнику. Ми знаємо проблеми нашого історичного центру. Величезна кількість об’єктів історичної спадщини, що перебувають у комунальній та державній власності, потребують серйозних заходів щодо їх збереження. Тому не дуже етично з боку держави витрачати гроші на чиюсь приватну власність. До пожежі держава вкладала гроші в цей об’єкт: з коштів спецрахунку, що є частиною обласного бюджету, управління виконувало охоронні роботи на двох ділянках будинку, які потребували нагальної допомоги. За нинішнього стану будівлі необхідний комплексний підхід. Сьогодні на будинок Русова не виділяється жодних коштів, причому він безсоромним чином експлуатується. Влітку у виселених квартирах жили будівельники, керуючись відомим принципом: після мене — хоч потоп, хоч пожежа...

Без сумніву, вважає начальник управ­ління, держава повинна передбачити певні пільги для відбудови цього об’єкту, оскільки на його збереження потрібні великі суми. Зводити нову споруду на порожньому майданчику — значно дешевше. Функція будинку повинна бути економічно вигідною для його власника, але при цьому не порушувати інтереси пам’ятки архітектури.

У законі говориться: зміна пам’яток архітектури заборонена, і тут же роз’яснюється, що зміна — це роботи, які ведуть до втрати об’єкту охорони. Для будинку Русова об’єкт охорони — це не комуналки та старі комунікації, які давно відслужили людям, це архітектурні рішення фасаду, це деякі елементи інтер’єру — і саме це потрібно зберегти. Слід дотримуватися балансу інтересів між державою та забудовником задля збереження будівлі.

Щодо споруди, яка почала рости біля будинку з однією стіною у Воронцовському провулку, Наталія Миколаївна за­значила: забудовник припинив роботи на об’єкті. Фасад відремонтували, але не відреставру5вали, оскільки «будинок-стіна» не є об’єктом культурної спадщини.

Стосовно будинку Гоголя Наталія Штербуль розповіла, що завершилися судові засідання з приводу власності і сьогодні створено ОСББ «Флігель», куди увійшли власники будинку, комерційні інтереси яких досить помірні, і вони не збираються радикально змінювати пам’ятку.

Ольга ФІЛІППОВА.

 

Переглядів: 1406
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua