РубрикиТочка зору

Олексій ТОЛКАЧОВ: Українську Мрію не осягнути раціонально, її необхідно відчути серцем

Незалежність України є доконечним фактом. Як розвивати свою державу, суспільство надалі? «Омріяна Україна. Ключ до майбутнього» — це універсальний цивілізаційний проект, суть якого розкрив під час зустрічі з одеситами — слухачами Вільного університету — його автор, відомий громадський діяч Олексій Толкачов (Київ). Він продовжив тему пошуку нової української ідентичності.

Не берусь характеризувати загалом діяльність Українського вільного університету, на запрошення якого прибув киянин. Протягом двох неповних років тут відбулося багато цікавих, пам’ятних зустрічей із харизматичними особами, і кожен лектор на свій лад моделював історичне минуле, сьогодення та майбутнє України. Хтось її бачить демократичною, інші — авторитарною; одні в європейській сім’ї, а хтось прогнозує їй неминуче дрейфування у бік євразійського сходу. Є й такі, що проповідують Україні особливу роль і позиціювання у світі. Із їх когорти — мислитель і громадський діяч, правник за освітою Олексій Толкачов. Керуючись власним досвідом, він представляє якісно нову модель України у сучасному ґлобалізованому світі. Але про це трохи згодом.

На світогляд Олексія Толкачова вплинуло багато мислителів і вчених, зокрема Григорій Сковорода, Лев Гумильов, Богдан Гаврилишин. Останній — наш сучасник — не так давно також виступав перед слухачами Вільного університету.

Відомий основоположник українського інтегрального націоналізму Дмитро Донцов і його покоління були розчаровані в результатах національно-демократичної революції та діяльності Центральної ради 1917 — 1918 років. Дитина кінця ХХ — початку ХХІ століть Олексій Толкачов — у результатах Помаранчевої революції та неви­значеності двадцятилітнього розвитку української державності. Нині у суспільстві помітні настрої скептицизму та песимізму. Стриманіше стали говорити і про євроцентристську орієнтацію — як наслідок певного розчарування у ліберальній практиці сучасної Європи, непрозорості і, як це не парадоксально звучить, недемократичності Євросоюзу, споживацькій природі та ґлобалізаційній спрямованості західної цивілізації. Зазначимо, що Олексій Толкачов з 2006 року є засновником Європейської асоціації українців у Брюсселі, багато працює над створенням позитивного іміджу України у світі, розповідаючи про тисячолітню традицію української державності, значний науково-технічний потенціал країни, зокрема у космічній галузі.

Переосмислення минулого та сучасного України, з одного боку; криза ліберальних цінностей на Заході чи гуманістичних — на пострадянському просторі (готового дрейфувати до нових диктатур) — з іншого, спонукали Олексія Толкачова до пошуку нових моделей розвитку України.

Ідеалістична спрямованість світогляду Толкачова постає як приваблива, солодка нова реальність, як український креатив, здорова амбіція, що реалізується у перспективі. У її основі ревізія християнських цінностей — проповідь любові до ближнього, але без крайностей останнього, коли на догоду «вищим міркуванням» цінність особи заперечується, апріорі оголошується гріховною, а любов зводиться до абстрактного абсолюту. Це й не та «нова моральна людина» і «любов», які пропагували у тота­літарних радянських чи фашистських державах. Адже там людина не була кінцевою ціллю, а лише важливим «гвинтиком» у безкінечно репродуктивній діяльності тоталітарної машини. «Мрія» Олексія Толкачова має також мало спільного із закритою системою, яку творили масони, вбачаючи моральне вдосконалення суспільства через самовдосконалення особи. У своєму моделюванні мрії Олексій виступає послідовником члена Римського клубу Богдана Гаврилишина, «мрія» якого еволюціонувала від індивідуалістично-комформіської до якісно нової «української мрії» як складової національної ідеї. Його надихає також діяльність ініціативної групи «Першого грудня».

«Національна ідея — це ірраціональне явище, яке не можна зрозуміти, а тільки в нього повірити», — вважає Олексій Толкачов. На підтвердження своєї позиції він наводить теорію Льва Гумильова, який вважав, що кожна нація має потенціал пасіонарності (passio — пристрасть). Ідеалізм Толкачова криється і в його переконанні, що мрії, виражені словесно, зрештою мають властивість матеріалізуватися, стати реальністю.

Ніщо не діє так переконливо, як впевненість у своїй правоті. Це підтвердило і більш як двогодинне спілкування із слухачами Вільного університету цієї безумовно харизматичної особи. За формою цей виступ підлягає під визначення «проповіді». Своєю поведінкою, зовнішнім виглядом лектор переконував у чистоті і шляхетності власних помислів та намірів і ніби озвучував вголос думки присутніх, які ті раніше не наважувалися ви­словити публічно. Зазначу, що після спілкування з Олексієм якось непомітно змінилася й морально-психологічна атмосфера аудиторії, її позитивний настрій. Це, зокрема, проявлялося після закінчення за­сідання у виявах підвищеної уваги одне до одного, чемності.

У чому феномен Толкачова? «Ідей, які можуть покращати життя кожного та всієї країни, — чимало, — говорить Олексій. — Соціалізм, лібералізм, солідаризм, респонсизм… Ці розумні назви, на жаль, не здатні нас привести до Омріяної України. А все — через проблему «якості суспільних відносин»: взаємна неприязнь, відсутність довіри, співпраці, солідарності, взаємоповаги та любові до ближнього роблять неможливим соціальний розвиток та спільний рух у будь-якому напрямку». На переконання виступаючого, у наш час громадяни України чи Росії від’їздять за кордон не лише із меркантильних міркувань. Вони втікають від побутового хамства, щоденних виявів неповаги до особи, у тому числі на рівні міжетнічних стосунків. «У матриці ненависті влада не любить народ, виробники товарів не люблять споживача, банки-кредитори знущаються з боржників, водії з презирством ставляться до пішоходів, лікарі заробляють гроші на пацієнтах, учні насміхаються з вчителів… У суспільстві домінує масова культура егоїзму і споживання… Омріяна Україна потребує нових цінностей, які призведуть до утвердження нового світогляду, що позначиться на стосунках між членами суспільства». Олексій вдався до певних радикальних кроків на побутовому рівні — сім років тому він відмовився від телевізора. «Нинішній алгоритм потрібно порушити, адже відомо, що розруха починається… в головах».

Олексій Толкачов також вважає, що, не забуваючи про трагедії, які випали на долю нашого народу, необхідно відмовитися від «комплексу жертви» — історичного образу українця, який сформувався протягом століть. Нам потрібно більше наводити приклади успіхів і перемог, адже «жертві майбутнє не потрібне. Жертва живе сьогоденням, стражданням теперішнього або минулого, безкінечно переживаючи свій біль». У цьому думки оратора збігаються з тими, які висловлювала під час своєї минулорічної лекції у Вільному університеті автор концепції нового підручника з історії України професор Людмила Яковенко.

Впродовж згаданого виступу мене не полишало питання: як молода особа, котра перебуває в серці Європі, ставиться до перспектив євроінтеграції України?

«Євроцінності — це складні раціональні конструкції. Любов до ближнього нині замінює поняття толерантності. Позбавлене морально-етичних цінностей і поняття свободи, яка без моральних координат набуває руйнівних змістів, перетворюється на свободу самознищення. Як приклад — легалізація легких наркотиків, одностатевих шлюбів тощо. Така психічна здатність людини як воля, також може бути як деструктивною, так і конструктивною. Важливий моральний імператив, вважає Олексій Толкачов, саме на що воля спрямована, на утвер­дження яких цінностей. Воля покликана робити із людини творця і цим виявляє її богоподібну природу». Звичайно, ці думки не нові, але вони актуальні у сучасному контексті.

Ключовий момент формування у суспільстві любові до ближнього (яку ми забалакали і девальвували) полягає у формуванні любові до себе, що, однак, не тотожне егоїзму — прагненню самоствердження та споживання. Це в першу чергу стосується і «представників влади, які будь-що прагнуть мати пальто від Zilli, годинник від Rolex, телефон Vertu, мерседес чи гелікоптер, чим лише посилюють споживацькі настрої у соціумі. Любов до себе і психологічна зрілість дозволятиме людині жити в гармонії із собою… Українську Мрію не можливо осягнути раціонально, її необхідно відчути серцем, реалізувати силою духу. І нехай Франція буде краєм вишуканості та краси, Німеччина — країною якості та педантичності, Японія — синонімом технологій та традицій, Україна-Русь виконуватиме свою духовну місію — нестиме новий Лад, заснований на морально-етичному пробудженні людини, на любові й гармонії», — переконаний Олексій Толкачов.

Ці думки автор проекту виклав у брошурі, яку дарували всім бажаючим під час виступу гостя в одеському єврейському культурному центрі «Бейт-Гранд». Із її змістом можна також ознайомитися на сайті http://www.svitoglyad.in.ua.

Олексій Толкачов поділився також планами щодо здійснення різних громадських ініціатив, які розширили б коло однодумців і втілювали б Українську Мрію вже сьогодні, як-от проведення інформаційної кампанії з підвищення культури чи громадянської свідомості.

Володимир КУДЛАЧ.

P.S. У перерві роботи над статтею увімкнув телевізор і потрапив на передачу акордеоніста і продюсера Яна Табачника. Його гостем був колишній «шістдесятник», відомий поет і журналіст Віталій Коротич. Останній також наголошував на важливості любові у суспільстві. Обоє вихваляли нинішнього «гаранта конституції» — такого собі взірця природності й успішності. Зазначу, в усі часи були журналісти, які обслуговували владу. Подумалося, що й від телевізора є якась користь, бо при достатньо критичному погляді він може допомогти розрізнити справжню любов від лицемірства і навіть, у перспективі, популяризувати привабливі ідеї, які того вечора висловлювалися з трибуни Вільного університету. Популяризувати… якщо змінити систему цінностей.

В.К.

 

Довідково. Олексій Толкачов народився 28 травня 1982 року в Харкові. У 2005-у з відзнакою закінчив юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Громадсько-політичною діяльністю займається з 1997 року. В 2000-у зайнявся вивченням питань національної безпеки України та її стратегічних інтересів. Розгорнув протестну кампанію, що призвела до об’єд­нання екологів, енергетиків і молоді в Громадський комітет національної безпеки України, який був створений у лютому 2001-го. У рамках діяльності цього комітету Олексій Толкачов розгорнув масштабну громадянську кампанію проти добудови АЕС в Україні.

У грудні 2000-го — січні 2001-го брав активну участь в акції «Україна без Кучми». У грудні 2003 року з групою активістів інтернет-сайту maidan.org.ua розпочав організацію всеукраїнського молодіжного руху, спрямованого на зміну влади на виборах президента 2004 року. 14 лютого того ж таки 2004-го став одним із засновників громадянської кампанії «Пора!», був комендантом наметового містечка й координатором мітингу біля Верховної Ради України 23 листопада 2004 року.

У лютому 2005 року організував Міжнародну демократичну ініціативу «Помаранч» (pomaranch.info) для активізації демократичних процесів у СНД шляхом підсилення ненасильницьких опозиційних рухів.

У рамках міжнародної діяльності Громадського комітету національної безпеки України Олексій Толкачов долучився до реалізації Національної концепції щодо зв’язків з закордонними українцями. 12 листопада 2006-го ініціював створення в Брюсселі Європейської асоціації українців, яка згодом об’єднала численних українців Бельгії, Франції, Нідерландів, Німеччини та Іспанії. 15 лютого 2008 року в Брюсселі Олексія Толкачова обрали президентом Європейської асоціації українців. Сьогодні це одна з найвідоміших закордонних організацій українців, яка ставить за мету представництво і лобіювання інтересів нашої держави в ЄС, популяризацію України в Європі.

 

Переглядів: 1308
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua