РубрикиЗдоров’я

Псоріаз: хвороба тяжка, але контрольована

В останніх числах жовтня медична спільнота щороку відзначає Міжнародний день псоріазу, на який нині страждають більше 125 мільйонів людей у всьому світі (в Україні хворобу діагностовано у понад 1,5 мільйона громадян, а на Одещині на неї хворіє не менше 3% населення).

З 2004-го цей день відзначають під патронатом Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (IFPA), до якого Всеукраїнська громадська організація «Українська асоціація псоріазу» приєдналася в 2009 році.

Про профілактику, важливість своєчасної діагностики недуги та повноцінного її лікування розповів головний лікар Одеського обласного шкірно-венерологічного диспансеру, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, головний позаштатний дерматовенеролог управління охорони здоров’я облдержадміністрації Іван ФУЧИЖИ (на знімку):

— Чому така посилена увага до цього захворювання? Та тому, що псоріаз (лускатий лишай) — це не лише велика медична, а й важлива соціальна проблема. Ви не можете собі навіть уявити, як людина страждає від того, що її тіло вкрите плямами та бляшками, які можуть покривати лікті, голову, нігті, коліна, сідниці, статеві органи…

Клінічні описи хвороби, схожої на псоріаз, зустрічаються навіть у Біблії. З прадавніх часів людей, вкритих червоними плямами та бляшками, які сверблять і кровоточать, вважали заразними, їх сторонилися. Медики ніколи не вміли лікувати хворобу, яку лише в 1841 році виокремили як самостійне захворювання, тому що не знали першопричин її виникнення.

Хворі на псоріаз і нині дуже часто переживають утиски від оточуючих, адже їх стороняться, вважають заразними. Шкода, але далеко не кожен знає, що псоріаз — це, як правило, спадкове, не заразне захворювання, яке не передається при контакті. Саме таке незнання породжує конфлікти і додає людям, які страждають від тяжкої хвороби, незручностей.

Хворих і так вимучує тривалий хронічний перебіг псоріазу, часті рецидиви, короткі періоди ремісій, психоемоційна дезадаптація. Особливо для дітей та їхніх батьків діагноз часто стає справжнім вироком. Підлітків це захворювання, як правило, підштовхує до замкнутості, знервованості, до уникання будь-яких контактів, тяжких депресій. Трапляються навіть суїциди.

Тож, ведучи мову про цю хворобу, ми неодмінно говоримо про боротьбу з дискримінацією та стигматизацією, яка її супроводжує. А тому метою проведення Міжнародного дня псоріазу є розвінчання міфу про те, що псоріаз — інфекційне захворювання; надання всебічної підтримки пацієнтам та їхнім сім’ям; поширення інформації щодо сучасних методик лікування; сприяння створенню «шкіл псоріазу» для пацієнтів та їхніх родичів.

Псоріаз — це хронічне захворювання не інфекційного походження. Це хвороба не лише шкіри, але й усього організму. Хворіють люди різного віку, навіть немовлята. Природа хвороби невідома, однак її розвитку сприяють хронічні стреси, психо-емоційні перевантаження, знижений імунітет, серйозні соматичні захворювання людини, спадковість (у 75% випадків), куріння та зловживання алкоголем.

Як правило, псоріаз періодично загострюється, і вилікувати його раз і назавжди неможливо, однак це захворювання можна контролювати та не давати йому впливати на якість життя пацієнта. Псоріатичний артрит без адекватного своєчасного лікування може призвести до інвалідизації. Знайте, що псоріаз не є перешкодою до вагітності і не порушує дітородної функції ні у жінок, ні у чоловіків і що на псоріаз може захворіти будь-хто, в будь-якому віці, не залежно ні від статків, ні від соціального стану людини.

Незважаючи на значні зусилля з боку як вітчизняних, так і зарубіжних фахівців, проблема псоріазу залишається далекою від повного розв’язання. У нас, в Україні, для лікування псоріазу є та використовуються ті ж сучасні методи доказової медицини, що й у Європі та Америці.

Якщо раніше ми не мали можливості ефективно боротися з цим захворюванням, то вже сьогодні існує достатньо великий арсенал методів лікування псоріазу. Одним із них є метод імунобіологічної терапії, який активно застосовується в Одеському шкірвендиспансері. Він безпечний навіть при наявності супутніх захворювань у пацієнтів.

Нещодавно курс імунобіологічної терапії успішно пройшла група пацієнтів нашого закладу. Таке лікування недешеве, але покривається бюджетними грішми. У наших найближчих планах — розширення можливостей застосування такої терапії, адже вона потрібна тисячам людей.

Також наразі завершується прийняття національних протоколів лікування псоріазу, що також сприятиме ефективному подоланню хвороби, адже під протоколи передбачене додаткове фінансування та можливість вести й впроваджувати в практичне застосування сучасні наукові розробки.

Псоріаз залишається однією з найактуальніших проблем дерматології, попри те що практично всі фармацевтичні лабораторії світу постійно розробляють і впроваджують нові препарати для його лікування.

Акцентую увагу на тому, що лікування псоріазу — комплексне, воно проводиться в умовах стаціонару. Щороку нашими пацієнтами стають до тисячі громадян різного віку.

З псоріазом можна і необхідно боротися. Перший крок до цього — вчасне звернення до фахового лікаря-дерматолога, але в жодному разі не до знахарок, які беруться швидко й назавжди звільнити вас від хвороби, радячи прикладати до вже вражених лускатим лишаєм ділянок тіла упарену сечу чи якісь сумнівні мазі. Можна втратити дорогоцінний час. Трапляється, що псоріаз, який не лікується, вкриває до 80% тіла людини.

Що мусить насторожити? Найперше, будь-які висипання на шкірі та біль у суглобах. Ці два чинники можуть сигналізувати про те, що розвивається хвороба. Негайно зверніться до лікаря-дерматолога.

Не лякаю, але хочу кількома словами сказати про симптоми хвороби. Зазвичай псоріаз викликає утворення надмірно сухих, червоних, піднятих над поверхнею шкіри плям. Однак деякі хворі на псоріаз не помічають взагалі ніяких видимих уражень шкіри. Викликані псоріазом плями називаються псоріатичними бляшками. Вони найчастіше вперше з’являються в місцях, які часто піддаються тертю і тиску: на поверхнях ліктьових та колінних згинів, на сідницях. Однак псоріатичні бляшки можуть виникати в будь-якому місці шкіри, включаючи волосяну частини голови, долоні, підошви, статеві органи.

На противагу висипанню при екземі, яка частіше вражає внутрішні згини колінного і ліктьового суглобів, псоріатичні бляшки здебільшого розташовуються на зовнішній поверхні суглобів.

Зникнення псоріатичних висипань говорить про ремісію. Сподіватися, що все саме мине, не варто. Хворобу треба лікувати.

Залежно від форми захворювання та перебігу локалізація, розміри та інші характеристики елементів висипань можуть змінюватися в достатньо широких межах. Висипання може не викликати ніяких відчуттів, а може супроводжуватися свербіжем; шкіра, уражена бляшками, може тріскати і кровавити, а в окремих випадках може набувати мокнучого характеру, що свідчить про стрімкий, агресивний перебіг захворювання. Папули і бляшки в стадії прогресування захворювання схильні до периферійного росту та до злиття з утворенням бляшок різної величини і форми.

Процес має затяжний характер з періодичними загостреннями. Для більшості хворих характерний сезонний перебіг псоріазу, із посиленням, скажімо, восени. Сезонність перебігу псоріазу слід неодмінно враховувати при диспансерному обліку і проводити профілактичне лікування ще до початку загострення хвороби.

Для лікування псоріазу дуже важливим є розуміння самої людини необхідності не зволікаючи розпочати лікування, щоб не дати хворобі поширюватися по тілу. Й дуже важливо при цьому, щоб оточуючі поводили себе адекватно, зі співчуттям і розумінням біди, яку переживає людина.

Підготувала

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

 

Переглядів: 2909
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua