РубрикиБез рубрики

Неякісна політика, неякісні політики

За кілька днів до виборів рух «Чесно» разом з «ТВі», «Українською правдою», «Корреспондент.net» та «Телекритикою» провів підсумкову зустріч з громадськістю та провідними політичними силами, на якій, зокрема, були презентовані результати кількамісячного дослідження кандидатів у народні депутати. На зустрічі політичні сили, які мають шанс подолати 5-відсотковий бар’єр, представляли: Об’єднану опозицію «Батьківщина» — №11 списку Микола Княжицький, «УДАР» — №7 списку Віктор Пинзеник, Партію регіонів — Юрій Мірошниченко. До політиків — учасників форуму приєднався самовисуванець, член Партії регіонів Василь Горбаль. Комуністична партія в останній момент відмовилася від участі, пояснивши це відсутністю достойних спікерів, а ВО «Свобода» принципово відмовилася офіційно брати участь у дискусії через виявлене рухом «Чесно» порушення їхнім лідером Олегом Тягнибоком одного з критеріїв доброчесності. Однак захід вони все ж не проігнорували: від «Свободи» із зали виступав Олександр Аронець.

У рамках кампанії «Фільтруй Раду!» учасники руху «Чесно» загалом дослідили 2306 кандидатів за партійними списками та у мажоритарних округах, серед яких 937 не пройшли перевірку: 237 випадків порушення прав і свобод, 84 — зміна політичної позиції, 479 — причетність до корупційних дій та 570 — проблеми з непрозорими доходами та витратами. Перераховані «грішки» стали невід’ємною рисою української політики. Порушники доброчесності не мають однієї по­літичної чи територіальної прописки, оскільки виявлені в усіх по­літичних силах та регіонах, тож сьогодні за одне місце у парламенті змагаються щонайменше два кандидати — порушники критеріїв доброчесності.

Про результати перевірки кандидатів за партійними списками можна прочитати в попередніх випусках «Чорноморських новин» і, звісно ж, найповніша інформація — на сайті chesno.org. Що ж стосується одномандатних мажоритарних округів, «чеснівці» промоніторили 1801 кандидата, як самовисуванців, так і тих, що представляють партії. Аналіз виявив 653 мажоритарників, які порушили хоча б один із шести критеріїв доброчесності. Зокрема, серед висунутих Партією регіонів — 151 порушник з 207 проаналізованих кандидатів, Об’єднаною опозицією «Батьківщина» — 66 із 176, «УДАРом» — 42 із 189, Комуністичною партією — 40 із 222, партією «Україна — Вперед!» — 22 із 105, Всеукраїнським об’єднанням «Свобода» — 13 із 33. Серед самовисуванців рух «Чесно» знайшов 219 порушників із 543 проаналізованих. Ще сотня порушників іде від інших 52 політичних сил.

На першому місці в рейтингу порушень кандидатами за партій­ними списками та у мажоритарних округах — підкуп виборців та використання адміністративного ресурсу. Майже 200 таких порушень вже було виявлено, і постій­но фіксуються нові випадки, тож ця цифра не остаточна. 84 порушення —зміна політичної позиції. На третій щаблині «хіт-параду» — 80 порушень критерію відповідності стилю життя офіційним доходам. Обмеження свободи слова та права на інформацію — 71 порушення, посягання на життя та здоров’я людини — 62, рейдерство та інші порушення права власності — 48, розкрадання державного чи комунального майна, їх нецільове використання — 48, зловживання із земельними ресурсами — 47, зловживання під час тендерних процедур — 42 порушення.

«Загальний висновок нашої кампанії такий: Україна відрізняється низькою якістю політики та низькою якістю політиків», — підсумував директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран. Для того, аби це змінити, активісти «Чесно» сформували певні рекомендації для депутатів нового скликання. По-перше, необхідно вимагати від кожного обраного депутата особистого голосування, відвідування засідань комітетів та вірності тій політичній позиції, завдяки якій вони отримали підтримку виборців. По-друге, вкрай важливо суттєво модернізувати виборчу модель та ухвалити виборчий кодекс, адже вибори, які відбуваються за змішаною системою з практикою тотального підкупу виборців та інших зловживань, не дають можливості депутатам реально відображати суспільні запити. Необхідна виборча система, яка створювала б для кандидатів рівні умови конкуренції, унеможливлювала корупцію, підкуп виборців та слугувала «соціальним ліфтом» у владу для кращих представників суспільства. По-третє, на думку «чеснівців», країні потрібні закони, які посилювали б відповідальність партій та політиків за свої зобов’язання перед виборцями та дозволяли б виборцям контролювати дії депутатів уже після їх обрання.

На думку руху «Чесно», необхідно забезпечити прозорість, відкритість та підзвітність народних обранців і політичних сил. «За час діяльності нашого руху ми не зафіксували змістовних дискусій щодо конкретних кроків реформування країни, які давали б виборцеві орієнтири щодо пропонованих шляхів розвитку держави. Натомість, у середовищі громадянського суспільства є багато ініціатив і конкретних напрацювань, які можуть позитивно вплинути на якість нашого життя. Необхідно налагодити ефективні інструменти залучення цих ініціатив до законодавчої діяльності. А також — запровадити обов’язкові телевізійні дебати між політичними силами про програмні положення», — підкреслив Сергій Таран.

Оскільки найпоширенішими порушеннями кандидатів у депутати є причетність до корупційних дій та проблема з непрозорими доходами і витратами, потрібні закони, які гарантували б прозорість фінансування політичних партій, окремих політиків та виборчих кампаній. Необхідна жорстка відповідальність за фальсифікацію виборів та підкуп виборців, а також закони, які посилюють роль громадянського суспільства і заохочують громадян активно впливати на ухвалення державних рішень.

Після презентації результатів дослідження представники провідних українських ЗМІ поставили політикам «незручні» запитання. Зокрема, попросили прокоментувати, чому в парламент іде така кількість порушників від їх політичних сил. Так, згідно з методологією руху «Чесно» Микола Княжицький може бути причетним до порушень прав людини, а саме права на інформацію. На це звинувачення він відповів апеляцією, хоча й визнає, що, можливо, не завжди відповідав якимось критеріям. Головне, за його словами, відповідати критеріям власної совісті. «У мене, як у кожної людини, в житті були помилки, але я готовий їх визнавати», — сказав він.

Представник Партії регіонів, порушник п’яти пунктів оцінки доброчесності, Юрій Мірошниченко, відповідаючи на це запитання, підкреслив, що виявлення в лавах цієї політичної сили такої кількості порушників критеріїв «Чесно» пов’язане з особливо прискіпливим ставленням до політсили, яка при владі. На запитання щодо запровадження кримінальної відповідальності за порушення норми про особисте голосування в парламенті Юрій Мірошниченко відповів, що суспільний імунітет повинен унеможливлювати такі явища, як голосування за інших. Водночас він виступив проти введення кримінальної відповідальності за не особисте голосування. «Я не вважаю голосувати за інших депутатів допустимим, але ми не повинні відкривати цю скриньку Пандори та замінювати політичну відповідальність кримінальною. Це моя думка», — зазначив політик.

Наприкінці зустрічі Віктор Пинзеник від партії «УДАР», Микола Княжицький та Олександра Кужель від імені ВО «Батьківщина» поставили свої підписи під зобов’язанням голосувати у парламенті наступного скликання винятково персонально. Від імені партії «Свобода» під цим зобов’язанням Олександр Аронець написав «За!». Натомість Юрій Мірошниченко відмовився публічно поставити підпис під зобов’язанням голосувати персонально у новому парламенті, підкресливши, що він не уповноважений підписуватися за всю партію.

Людмила ІВАЩЕНКО.

 

 

Переглядів: 766
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua