РубрикиБез рубрики

Під знаком геніїв, у сузір’ї Водолія...

Одна із зірок відтепер називається Шустов

Небесний подарунок приурочений до 150-річного ювілею торгової марки «Шустов», під якою сьогодні в Одесі виготовляють відомі коньяки. Заснував її відомий підприємець, громадський діяч, меценат Микола Леонтійович Шустов (1813—1898).

Глава сім’ї дбав про своє ім’я і заповідав берегти його дітям. «Миколо, — говорив він перед смертю старшому синові, — я багато добра залишаю вам у спадок. Але найголовніше — ім’я, яке варте зараз більшого, ніж вся наша фірма... Ви тільки його не зіпсуйте. Зробити ім’я — важко, а зіпсувати — ой як легко».

Після смерті батька фірму очолив його син Микола (1854—1917). До складу правління увійшли брати Павло, Сергій, Василь (п’ятий син Володимир помер у 1883 році). Кожен контролював якусь частину сімейної справи і зі свого боку примножував славу Шустових.

Хрестоматійним став факт, коли у 1900 році на Всесвітній виставці у Парижі Микола Миколайович за одностайним рішенням дегуста­ційної комісії, яка визначала якість елітних напоїв всліпу, не знаючи завчасно їх виробників, одержав гран-прі. Переповідають, що французькі експерти перед тим самовпевнено тішилися неперевершеним смаком свого коньяку і були вельми вражені перемогою Шустова. «Якої нагороди ви хотіли б за перемогу? — запитали його. — Золота, срібла, смарагдів?» На що той скромно відповів: «Нічого мені не треба. Єдине, що я прошу, це дозволити називати свій напій коньяком, а не бренді».

На той час марка «коньяк» вже була зареєстрована підприємливими людьми з однойменної провінції Франції, а решта напоїв такого ж класу могли називатися лише бренді.

У Парижі шустовський коньяк здобував найвищі нагороди всесвітніх виставок не раз, так було, зокрема, у 1904 і 1909 роках. Про тріумфальну ходу елітного напою Шустових свідчать і найвищі відзнаки на виставках у Глазго (1901), Турині (1902, 1911), Лондоні (1903, 1909), Льєжі (1905), Бордо (1907), Неаполі (1910). У 1912 році товариство Шустових отримало звання «Постачальник двору Його Імператорської Величності», щось на зразок «Знака якості», але з наданням престижних держзамовлень і вагомих податкових пільг. Щоб удо­стоїтися такої честі, треба було не просто спромогтися якось виготовити партію досконалої продукції, а зарекомендувати себе сумлінним виробником щонайменше впродовж восьми років.

У 1913-у, коли фірма відзначала своє 50-ліття, її річний доход становив 10000000 рублів (теперішній еквівалент — приблизно кілька сотень мільйонів доларів). Вона посідала четверте місце у світі з виробництва коньяку і перше — з розливу настоянок і наливок.

Поширенню продукції сприяли, передусім, якість та організаторський хист Шустових у її просуванні на світові ринки. І не дивно, що у різні часи їй віддавали перевагу багато відомих людей як у Російській імперії, так і за кордоном. Серед них — російський цар Микола ІІ, королева Англії Єлизавета, англійський прем’єр-міністр Вінстон Черчілль, автор знаменитих детективів Агата Крісті, співак Френк Синатра та багато-багато інших...

І тільки диктатура пролетаріату не оцінила як слід елітного напою, вірніше, бренду світового значення. Та хіба лише це? У ході жовтневого перевороту було розкрадено, зруйновано, спалено, знищено ой як багато добротного майна. Посилила цей процес іноземна інтервенція і громадянська війна.

Відродився Одеський коньячний завод аж у 1929 році. Тільки-но стали налагоджувати складний процес виготовлення коньяку, як почалася Велика Вітчизняна... До окупації Одеси підприємство постачало військам медичний спирт і пляшки з горючою сумішшю, які стали грізним засобом боротьби з ворожими танками. А коли ворог підійшов до міста, запаси спиртів вилили у каналізацію. Щоправда, група робітників, ризикуючи своїм життям, з патріотичних мотивів велику бочку зі спиртом сховала. Вчинивши так, вони проявили віру в перемогу над ворогом й у відновлення виробництва.

Так і сталося. Завод знову за­працював у 1944 році, а в 1947-у тут випустили перший одеський повоєнний ординарний коньяк.

Ординарний — означає мінімальний строк витримки винних спиртів — три роки. Для марочних напоїв цей термін становить щонайменше шість років, а для колекційних — понад десять. Для виготовлення хорошого коньяку зазвичай змішують 6 — 8 видів спиртів різної ви­тримки, і такий процес називають купажем.

Сьогодні Одеський коньячний завод є лідером виробництва елітних напоїв з часткою ринку понад 20 відсотків. Крім торгової марки «Шустов», йому належать торгові марки «Золотий Дюк», «Одеса», «Чайка», «Аркадія», «Ювілейний» тощо. Це одне з небагатьох підприємств в країні, де дотримуються повного циклу виробництва коньяку за класичною французькою технологією. Тут є свої вино­градники (щоправда, виноматеріали доводиться ще й прикупляти), один з найбільших у Європі цех з перегонки вина на спирт, найбільший парк дубових бочок. У сезон на підприємстві дистилюють до 30 мільйонів літрів виноматеріалів і за добу одержують до 5 тисяч літрів спирту. Основне виробництво розташоване за межами міста, у селі, яке мало колись ліричну назву Гросслібенталь (у перекладі з німецької — Долина Великої Любові), а зараз просто — Велика Долина. Але з перейменуванням села любов не покинула ці місця. Принаймні, працівники коньячного виробництва ставляться до своєї справи не лише високопрофесійно, а й з великою любов’ю.

До ювілею підприємства спе­ціально розроблено і випущено коньяк «Шустов-150», а наступного року до цієї дати буде відкрито перший в Україні музей коньяку.

Певно, всіх тих зірочок, якими позначені одеські коньяки за всю історію їх виготовлення, аж ніяк не менше тих, що сяють у небі. Але сьогодні на зоряному виднокрузі зареєстрована справжня зірка під іменем Шустов. Цю подію у колективі зустріли з особливою увагою. Адже не так уже й часто нам випадає бути свідками увічнення імені в такий оригінальний спосіб.

Офіційний сертифікат міжнародного зразка на право володіти назвою зірки правлінню ПАТ «Одеський коньячний завод» вручив директор з розвитку Міжнародного зоряного каталогу Максим Кузьмицький. Він розповів, що зірка для назви була вибрана не випадково. Вона розташована у сузір’ї, яке за гороскопом має таку загальну характеристику: «Знак геніїв». Сузір’я нараховує 86 зірок. З них п’ять найяскравіших нагадують контури жбана, з якого наче витікає струменем вода (звідти і ймення). Зірка Шустов, яка раніше мала порядковий номер, досить яскрава (її астрономічна величина — 12,7), але побачити її можна лише в телескоп.

Співзвучною для сучасників може слугувати й така інформація: у березні цього року завершилася епоха Риб і Земля вступила в епоху Водолія. Це дуже тривалі відтинки часу — більше двох тисяч років. Так ось, якщо попередня епоха ознаменувалася приходом на Землю Ісуса Христа, котрий показав на власному прикладі, які чесноти мають розвивати у собі люди, то епоха, що почалася, на думку астрологів, принесе повну гармонію у життя людства, відкриє нові горизонти пізнання істини, надасть можливість польотів до зірок. І хто знає, чи не відвідають, бува, у майбут­ньому наші нащадки далеку нам за відстанню, але близьку за сприйняттям зірку Шустов.

Валентин ЩЕГЛЕНКО.

 

Переглядів: 951
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua