РубрикиБез рубрики

Від якої ти планети, члене ДВК?

Багато членів дільничних виборчих комісій навіть не знають, кого в ній представляють, і не уявляють, що і як повинні робити

У період з 8 до 16 жовтня активісти Комітету виборців України відвідали понад 200 виборчий дільниць, а точніше — 63 населених пункти, у всіх виборчих округах Одеської області і провели моніторинг їх готовності до виборів, стану списків виборців, а також роботи дільничних виборчих комісій. З результатами моніторингу журналістів ознайомив голова Одеської обласної організації КВУ Анатолій Бойко (на знімку) на прес-конференції.

За його словами, в середньому лише 50% членів ДВК мають досвід роботи у виборчих комісіях. Викликає занепокоєння і загальний явно низький рівень компетентності та підготовленості членів ДВК, багато з яких часто не володіють на належному рівні не тільки специфічними нюансами виборчого законодавства, а й навіть його базовими аспектами. «Так, на одній з дільниць голова комісії на запитання, скільки постанов з початку своєї роботи прийняла ця комісія, дістала і гордо продемонструвала стос постанов ЦВК, отриманих з Києва», — розповів Анатолій Бойко. Водночас від компетентної допомоги у деяких ДВК відмовляються. Скажімо, окружні комісії 139-го і 142-го округів відхилили пропозицію КВУ про проведення безкоштовного навчання членів дільничних комісій. Голова Роздільнянської райдержадміністрації Олег Кураков був особливо категоричним — відмовився надати КВУ приміщення для проведення тренінгів.

Істотно ускладнюють роботу дільничних виборчих комісій, за словами Анатолія Бойка, масові ротації їх основного і керівного складу. Ротації відбуваються як за ініціативою партій і кандидатів, так і через відмову працювати в ДВК самих членів комісій. Найпоширеніші причини відмови: усвідомлення реального обсягу майбутньої роботи, включення до складу ДВК як рядового члена замість обіцяної керівної посади, підроблені заяви про готовність працювати в ДВК. Голова КВУ розповів, що є випадки, коли громадян включали до складу ДВК без їх відома, фальсифікуючи відповідні документи. На третині виборчих дільниць, відвіданих у рамках моніторингу, присутні члени комісії не могли назвати, якого кандидата або партію вони представляють. «Доходило до смішного: чергові члени комісії дзвонили до секретаря або голови комісії, щоб з’ясувати, від яких суб’єктів виборчого процесу вони працюють. Серед озвучених варіантів були навіть такі не існуючі в реальності суб’єкти виборчого процесу, як «Планета зелених» та «Суспільна позиція», — розповів Анатолій Бойко.

Серйозною перешкодою для повноцінної роботи виборчих комісій є і проблеми з матеріально-технічним забезпеченням, рівень якого на багатьох дільницях не відповідає нормативам, передбаченим чинним законодавством та постановами ЦВК. Найбільш поширені проблеми: невідповідність приміщень встановленим нормативам, відсутність оргтехніки, легкових автомобілів, інформаційних стендів, сейфів, телефонного зв’язку (або можливості здійснювати міжміські дзвінки), канцелярського приладдя, кабін та урн для голосування, Державного прапора України, засобів протипожежної безпеки, аварійного освітлення. Більше того, далеко не у всіх є опалення, освітлення та туалет. На дільниці

№ 510729, наприклад, нема світла. «Підключити світло може тільки енергетик — так нам сказали на прохідній, а його під час відвідування дільниці не було», — розповів голова КВУ. Він підкреслив, що члени комісій викручуються як можуть: приносять власну оргтехніку, навіть прапори. Члени комісій, які не забезпечені сейфами або металевими шафами, зберігають виборчу документацію, в тому числі попередні списки виборців, за місцем свого проживання або роботи.

Переважна більшість виборчих дільниць позначено відповідними табличками, однак далеко не всі. Причини відсутності «упізнавальних знаків» у деяких випадках — просто абсурдні. Так, на дільниці №510717 табличку не вивішено через те, що ДВК розташована в гуртожитку, а деякі з його мешканців зловживають спиртним, і щоб вони не пошкодили цю табличку, комісія прийняла рішення вивісити її лише за кілька днів до виборів. Необхідно вказати і на відсутність на більшості виборчих дільниць інформаційного стенду ДВК. Це пояснюється як технічними проблемами з його встановленням, так і незнанням комісіями норм законодавства про необхідність візуального ознайомлення всіх охочих (виборців, спостерігачів тощо) з постановами, прийнятими на засіданнях.

Що стосується списків виборців, то на переважній більшості дільниць, які активісти КВУ відвідали в рамках моніторингу, вони були доступні для вільного ознайомлення. Лише в одному випадку секретар комісії відмовилася надати список виборців для ознайомлення і взагалі будь-яку інформацію без голови комісії. Занепокоєння викликає і той факт, що не всі комісії належним чином реагують на скарги виборців щодо неточностей у списках. «Так, до дільниці № 510729 надійшло 7 заяв від виборців. Перша — 11 жовтня, остання — у присутності нашого спостерігача 15 жовтня. Заяви просто складаються в папку. Жодних рішень чи засідань комісії з цього приводу не було. Це грубе порушення статті 40 закону про вибори, згідно з якою заява повинна розглядатися протягом доби», — підкреслив голова КВУ.

«Варто зазначити, що, за наявною інформацією, цього разу органи ведення реєстру виборців дотрималися термінів передачі списків виборців на дільниці і передали їх вчасно — до 8 жовтня», — сказав Анатолій Бойко. Водночас в Одеську обласну організацію КВУ систематично надходять скарги від громадян на неточності в списках виборців (відсутність у списках, неправильне внесення даних, наявність «мертвих душ») і повідомлення про те, що до складу виборчих дільниць включені недобудовані будинки або, навпаки, знесені, а також нежитлові будівлі (адміністративні установи, торговельні центри, ресторани). Є також будинки, які офіційно включені до складу певних виборчих дільниць, але відсутні у списках виборців.

Що стосується системи відеоспостереження за виборчим процесом, її встановлено. Щоправда, були зафіксовані випадки, коли на момент відвідування дільниці система відеоспостереження не була підключена до Інтернету. Анатолій Бойко підкреслив, що деякі члени ДВК не зовсім чітко уявляють все коло своїх обов’язків щодо забезпечення процесу відеоспостереження, а також деталі самого процесу. У місті Рені, наприклад, склалася така ситуація: систему відеоспостереження встановили на всіх дільницях і навіть перевірили, але після перевірки всі відеокамери зняли і помістили в залізні шафи разом з ноутбуками, щоб ніхто з виборців або учнів не зміг вкрасти їх.

Одеська обласна організація КВУ закликає окружні виборчі комісії, відповідні органи влади та установи, забезпечити ДВК всіма необхідними нормативними документами, належними приміщеннями та обладнанням для їх повноцінної роботи. Комітет навіть підготував книги та брошури, які допоможуть членам комісій впоратися зі своїми обов’язками або, принаймні, ознайомитися з ними. Анатолій Бойко запевнив, що підготовлених матеріалів вистачить на всі виборчі дільниці області, тож усе залежить лише від бажання.

Людмила ІВАЩЕНКО.

 

 

Переглядів: 1043
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua