РубрикиБез рубрики

«Ми оголосили війну, і ми її виграємо!»

Ніщо не обходиться так дешево й не цінується так дорого, як профілактика. Це — медичний постулат, дотримуватися якого людям настійливо радять хороші лікарі. Щоб бути здоровим і жити довго, часто достатньо не торкатися алкоголю, наркотиків, не палити, не піддаватися стресам, уникати надмірностей у їжі, бути посильно активним, доброзичливим у ставленні до інших, бачити життя позитивним, яскравим і... знати про стан власного здоров’я. Та чи багато з-поміж нас дослухаються до цих порад?

Наша зайнятість (а часто й лінь), як і нелюбов до лікування, яка гніздиться на рівні ментальності, призводять до того, що ми хворіємо багато і часто, живемо не так довго, як могли б. Особливо це стосується жінок, котрі, найперше, дбають про здоров’я дітей та благополуччя близьких, згадуючи про себе в останню чергу. На жаль, часто це закінчується трагічно — сім’я втрачає рідну людину, яка турбувалася про всіх, забуваючи про себе.

Щороку 20 жовтня календар нам нагадує про Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. Найменше хотілося б наводити якісь цифри, однак без них ніяк не обійтися, щоб показати реальну картину, масштаби біди, серед якої ми з вами живемо. Отож, щороку в Україні від онкологічних хвороб помирає майже 90 тисяч громадян, з яких кожен третій — працездатного віку. Рак молочної залози (РМЗ) — на першому місці серед жіночих онкологічних захворювань, а це — 16 тисяч діагностованих випадків щорічно та 8 тисяч втрачених життів. Стосовно нашої області. На РМЗ хворіє кожна десята жінка: в 2009-у було виявлено 976 випадків на 100 тисяч населення, у 2010-у — 1162, в 2011-у — 906. Такі цифри були озвучені під час недавньої прес-конференції завідуючого мамологічним відділенням Одеського обласного онкологічного диспансеру Івана Лук’яненка, досвідченого хірурга, людини знаної і шанованої колегами та пацієнтами, яка в кожному своєму виступі не втомлюється повторювати, що важливою складовою розробки будь-якої ефективної стратегії боротьби з раковими захворюваннями є первинна профілактика та раннє виявлення хвороби.

Варто сказати, що впродовж кількох тижнів, які передували Всесвітньому дню боротьби з раком молочної залози, на Одещині проводилося чимало тематичних заходів, як-от міжнародна науково-практична конференція для медиків та громадськості «Діагностика раку молочної залози» (організатори — благочинний фонд «Здорові жінки» та громадська рада при облдержадміністрації), обласна науково-практична конференція «Профілактика виявлення та лікування захворювань молочних залоз» (організатор — управління охорони здоров’я ОДА), численні конференції та засідання «круглих столів» у містах і районах області.

Кроки — важливі й потрібні, одначе… Серед проектів і програм у галузі охорони здоров’я, які фінансуються з бюджетів різних рівнів, неодмінно фігурує профілактика явищ чи захворювань. Проблема ж у тому, що профілактикою нерідко нікому займатися, оскільки медики зайняті лікуванням і на відповідну роботу просто бракує часу. Найбільше, що медики можуть зробити при наявних у них ресурсах часу та коштів, — це скликати нараду та поговорити про своє поміж своїми. Толку з такої роботи небагато, відтак інколи й самі учасники подібних заходів називають їх «відчіпним». Щоб не було «холостих пострілів», профілактичну роботу мусять узяти на себе відповідні фахівці. І вигадувати велосипеда не треба, оскільки у Європі та в США (невдовзі про такий досвід розповім у нашій газеті детальніше) профілактичну роботу з населенням передано в руки громадських організацій, які не на волонтерських засадах, а за пристойну оплату (на отриманий від держави чи місцевої адміністрації грант) виконують те чи інше соціальне замовлення, допомагаючи подолати ту чи іншу проблему.

Тут варто обмовитися, що до складу таких громадських організацій входять досвідчені медики, представники мас-медіа, експерти, організатори масових заходів, проектні менеджери, які залучають до роботи інших фахівців і гуртують довкруж поставлених цілей волонтерів. Бути волонтером — престижно й важливо для кожної молодої людини, яка хоче набути відповідного досвіду, закріпитися в професії чи зробити кар’єру. У цивілізованому світі кожен студент-медик неодмінно мусить мати свій список участі в роботі громадських організацій на волонтерських засадах. Цього року кілька проектів з охорони громадського здоров’я були підтримані як соціальне замовлення і на рівні Одеської області, про що неоднораз писала наша газета. Один із таких проектів був присвячений профілактиці РМЗ серед наших землячок.

Та повернуся до згаданої прес-конференції.

«Основним шляхом подолання онкологічних хвороб є їх попередження та рання діагностика», — такою була провідна думка хірурга-онколога Івана Лук’яненка. Іван Іванович акцентував увагу на ролі засобів масової інформації при проведенні профілактичної роботи з населенням. Кожен телевізійний сюжет і кожна ґрунтовна публікація в періодиці збільшують кількість звернень до онкологів. А це — показник.

Досвідчений фахівець детально розповів про роботу мамологічного центру, який створений на базі обласного онкодиспасеру, акцентувавши увагу на тому, що заклад у повному обсязі забезпечений кадрами, апаратурою, надає послуги високої якості з діагностики та лікування хвороби. Сам центр — це окрема реєстратура з електронною базою даних, кабінети УЗД, гінеколога-ендокринолога, два оглядові кабінети зі щоденним прийомом пацієнтів, кабінет мамографії та два стаціонари. Онкодиспансер має свою школу лікарів-онкологів, які пройшли практику в провідних клініках світу. Лікарі широко практикують збереження грудей після оперативного втручання, що дуже важливо для подальшого життя жінки. В області діє програма з надання онкологічної допомоги населенню. І не тільки медичної, а й юридичної, що забезпечує соціальний супровід.

Проблемою, наголосив фахівець, залишається пізнє звернення пацієнтів до спеціалістів, що суттєво затягує процес лікування та одужання. Хвороба ж, упіймана на початковій стадії, легше лікується. Як переконати жінку пройти обстеження грудей, яке кожній після досягнення 40-річчя слід робити бодай один раз на два роки? Примусити не можна, хоча мамографічне обстеження і входить до переліку обов’язкових при прийомі на роботу, коли важливий стан здоров’я працівника.

Про свій намір виправити ситуацію на краще заявила громадськість. Про це йшлося на прес-конференції.

Голова Асоціації жіночих організацій Одеської області Світлана Дигуляр ознайомила представників ЗМІ з реалізацією громадської ініціативи «Одеса дбає про тих, кого любить і цінує» — інформаційно-просвітницької кампанії, скерованої на підвищення обізнаності жінок про рак молочної залози й на мобілізацію дій місцевих громад на вирішення проблеми раннього виявлення та лікування хвороби, яка цього року була підтримана обласним бюджетом як соціальне замовлення.

Активістки організації вже провели десять акцій у містах і районах області (Біляївка, Овідіополь, Одеса, Теплодар, Южне…), якими було охоплено близько 7 тисяч жінок. Усі заходи супроводжувала відповідна символіка: рожеві стрічки та рожеві хустинки, які чіпляли на груди жінки на знак підтримки тих, хто захворів на РМЗ, на знак глибокого розуміння проблеми та готовності особистим прикладом і особистою участю сприяти її вирішенню. Така готовність — перший крок у протидії раку грудей.

Учасниками заходів були працівники Державної фінансової інспекції в Одеській області, які, зорганізовані профспілкою служби, активно долучилися до реалізації проекту.

— У нашому колективі працюють переважно жінки, — каже Оксана Самойленко, заступник начальника відділу інспектування у сфері охорони здоров’я, — тож ми першими, подаючи приклад, проходимо необхідні обстеження та закликаємо до цього інших жінок.

— На війні, кажуть, усі методи годяться, — ділиться думками Світлана Дигуляр. — Ми оголосили раку молочної залози війну, і ми її виграємо! Я особисто пережила страх і відчай, коли багато років тому довідалася про свою хворобу. Біда зачепила не одну жінку в моїй великій родині. Я, якщо можна так сказати, маю особисті рахунки з раком грудей.

Велику роль у реалізації громадської ініціативи відіграють активістки клубу підтримки жінок, які перехворіли на рак молочної залози, «Вікторія». Його незмінна керівниця Наталія Фесенко вчить товаришок, як перебороти в собі страх і відчай перед проходженням обстеження (часто жінок лякає сама процедура, як і небажання знати про хворобу), як поводитися в родині, коли діагноз підтвердився, закликає не зволікати з лікуванням і навіть не думати про те, що від раку може зцілити знахарка.

Єдиний метод боротьби з раковими захворюваннями — лікування в медичних закладах. Лікування поза медичними установами неперевіреними методами й засобами веде до занедбаності хвороби, неможливості подальшого ефективного лікування.

Попереду в активісток ще чимало планів і заходів, тож їхня робота не зациклена довкола відзначення Всесвітнього дня боротьби з раком молочної залози.

Невдовзі відбудеться вулична акція за участі одеського жіночого таксі «Красуня» (агітація на колесах). Підготовлені водії виступлять у ролі пропагандистів-агітаторів. Кожен пасажир такого таксі (орієнтуючись на ситуацію) отримає певну інформацію про РМЗ, довідається про необхідність регулярного проходження обстежень, йому вручать символ-нагадування — рожеву стрічку та тематичну брошуру.

А ще планується обласний форум соціально активних жінок «Берегині», на якому звучатиме тема збереження та зміцнення здоров’я жінки: з урочистою частиною, квітковим флеш-мобом та виставкою робіт майстринь ужиткового мистецтва, з півгодинним тренінгом щодо окресленої проблеми та можливих шляхів її вирішення. До участі у форумі будуть запрошені жінки-депутати Одеської обласної, міських, селищних та сільських рад, члени громадської ради ОДА, жінки-художниці, поетеси, діячі сцени, лідери громадських організацій. Захід обслуговуватимуть волонтери — студенти медучилища.

На часі також просвітницький захід серед студентів обласного базового медичного училища на тему «Подбай про того, кого любиш». Підготовлені волонтери з числа студентів згодом розповідатимуть одноліткам (з усіх районів та міст Одещини) про проблему, закликаючи їх виявити турботу про своїх рідних і близьких: поділитися набутими знаннями, вручити брошуру про РМЗ мамі чи бабусі та закликати пройти обстеження.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

Переглядів: 787
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua