РубрикиКультура

Одкровення від Віктора Павлова

Галерея НТ-Арт (Лідерсовський бульвар, 5) презентує виставку нових творів відомого одеського нонконформіста Віктора Павлова — «останнього із могікан андеграунда», як нині визначають його унікальність на тлі постмодерного мистецтва початку ХХІ століття.

У Віктора Павлова є своє коло шанувальників серед одеситів. Його люблять, а кого любиш, то, певною мірою, привласнюєш, вважаєш частинкою себе, відповідно і розумієш предмет любові по своєму. Було цікаво спостерігати, як під час відкриття виставки мистецтвознавці, колекціонери й особи, не надто наближені до мистецтва, у змагальному режимі характеризували персону і творчість художника, який сторониться об’єднань та спілок і справді є неповторним, феноменальним явищем на горизонті сучасного мистецтва Одеси й України.

Творчість Віктора Павлова через індивідуальний досвід своєрідно акумулює естетику і філософію архаїки, античності і Ренесансу, християнську міфологію і Фройдівське вчення психоаналізу. Він не сприймає час лінійно, всі епохи у нього переплітаються із сучасністю. У минуле митець вживається, осягаючи тип мислення і цінності попередніх епох. Він сприйняв ренесансну концепцію художника-універсала, який не знає обмежень у своєму прагненні пізнання світу: філософія, література, історія, психоаналіз, дарвінізм, музика — це далеко не повний перелік сфер інтересів цієї людини неспокійного, допитливого розуму. Але провідним залишається мистецтво. Давню суперечку митців Павлов вирішив на користь живопису.

Результатом такої всеїдності є його полістилістичність. Експресіонізм і символізм, пуантилізм, примітивізм, бароко, нонконформізм, концептуалізм, актуальне мистецтво, південна (одеська школа) — це система координат й арсенал засобів живописця, який, здається, «не визнає ніяких координат». Охоплення різних епох, симбіоз напрямків, течій і стилів, що пройшли крізь призму темпераменту і дух митця, у результаті дають нову якість мистецтва. При цьому воно живе, бо, як і музика, зберігає емоцію. Єдине, на чому не зробили акцент промовці, то це на дивовижній якості Павлова-колориста. «Колорит його «венеціанських» картин вражає багатством і насиченістю, тональною цілісністю; предмети — оптимальністю сприйнятого світла, скульптурною дотичністю й енергетикою», — це цитата з моєї статті про твори Віктора Павлова, презентовані в Морській арт-галереї 2009-го. Наступного року персональна виставка була у Музеї сучасного мистецтва Одеси, де нині зберігається одна із версій «Da Vinci». За силою пристрасті, експресії роботи Павлова можна порівняти з полотнами Тінторетто, Ван-Гога чи нашого Юрія Коваленка.

Віктор Павлов — динамічний художник. Коло образів, індивідуальна міфологія зазнали зміни. Якщо раніше у композиціях монументального плану переважала тема боротьби темних і світлих сил («ящури» та Орфей і т.п.), то сьогодні у більш камерних творах художник повернувся до традиційної європейської міфології часів античності та християнства, часто сприймаючи їх через вчення Ч. Дарвіна і З. Фройда. Живопис його чуттєвий і підкреслено еротичний, часом хворобливо-еротичний. Нереалізовані бажання, що живуть у «підкорці», сублімуються на полотні. Іронії у сприйнятті традиційних цінностей часом автору замало, і він вдається до епатажних прийомів, у деяких випадках доходячи до цинізму. Але робить це так по-дитячому і з таким захопленням, що подібна інтерпретація не викликає протесту («Бах і Христос», «Непорочне зачаття» тощо).

Сильне враження справляє полотно раннього періоду — «Ленін у Смольному». Перед нами — агресивний, потворно-кармінний гермафродит, у череві якого лик Леніна. Під «серпасто-молотастими» стягами ця жахлива люмпен-істота, що «оплодотворилася» вченням «вождя», виклично-переможно цілить із лука у жовто-синю мішень. Наголошую, твір написаний 1990 року. Мистецтво Павлова демонстративно-дієве. Якоюсь мірою і сама творчість художника має руйнівну силу, яка спрямована проти того, що не відповідає його власній природі, уявленням, світогляду. Таким чином через мистецтво він досягає внутрішньої свободи…

Ще одне полотно, яке визначає у наших культурно-часових межах поняття «актуального мистецтва», — «Вигнання селенів із жіночої обителі», яке, зазначу, не позбавлене автобіографічного підтексту. На дальньому плані силует Свято-Михайлівського жіночого монастиря, попереду несамовитого жіночого натовпу ігуменя, яка виганяє козлоногих селенів із монастирського подвір’я, що буяє весняним пробудженням. Це ніби маніфестація боротьби з самими собою, з власною природою. Не берусь далі коментувати цю роботу, написану автором цьогоріч, лише зазначу, що вона привернула увагу присутніх. Це один із тих творів, що зачіпає. Усього ж експозиція галереї включає 27 нових полотен митця, написаних переважно у 2011 — 2012 роках.

Насамкінець зазначу, що з нагоди виставки галерея НТ-Арт випустила якісний (як усе, що виходить друком у Димчуків) каталог живописних і графічних творів митця зі вступною статтею Ігоря Гусєва. Хоча виставки Віктор Павлов проводить не часто, але в більшості випадків вони вінчаються виходом повноцінних каталогів. Останній був підготовлений Морською арт-галереєю. Тож художник може вважати себе щасливим, бо не лише самореалізувався — його помітили й гідно оцінили сучасники. А це вже, даруйте за високомовність, заповіт для нащадків.

Володимир КУДЛАЧ.

 

Переглядів: 749
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua