РубрикиБез рубрики

Як одесити човен будували та фестивальний Брест підкорювали

Вийти у море на стародавньому човні? Чому б і ні! Пригоди — справа рукотворна: команда невгамовного мандрівника, доктора історичних наук, директора Центру дослідження історії мореплавання одесита Ігоря Мельника відтворила давньоруський човен «Анна Ярославна» й вирушила на міжнародний морський фестиваль до французького Бреста…

Народити сина, посадити дерево, збудувати… корабель

Перш ніж узятися за будівництво, авантюристам довелося провести справжнє розслідування — відтворити проект судна за згадками про подібні кораблі у літописах, вивчаючи археологічні артефакти і спрощені зображення човнів на середньовічних мініатюрах. Відтворювали човен у Рені під керівництвом тамтешнього корабельного майстра Андрія Соболенка, для якого це вже 92-е судно, найбільше. За рік репліка старослов’янського човна була довершена. І за це капітан судна Сергій Рябоконь особливу подяку висловив саме Андрієві Федоровичу: «Без нього наші домисли та гіпотези про конструкцію стародавнього човна так і залишилися б домислами та гіпотезами…».

Довжина одеського човна — 12,5 метра, ширина — 2,4, висота борту — 1,8. Судно витримує 2 тонни корисного навантаження і при попутному вітрі може розвивати до 5 вузлів (9 км/год). Копія вийшла у півтора-два рази меншою за справжні купецькі човни, однак зробити її більшою не дозволяли міжнародні правила транспортних перевезень.

Ідея відтворення стародавнього човна належить старійшині Центру дослідження історії мореплавання Борисові Іващенку. «Знову йти на Брест» — теж його пропозиція: там команда вже була у 1992-у з галерою «Івлія» та у 2000-у — з фінікійським вітрильником «Мелькарт». «Анна Ярославна» — це вже дев’яте історичне судно, відтворене мандрівниками. На жаль, більшість з їхніх реплік до сьогодні не збереглася.

Шляхами Анни Ярославни

Унікальна подія — Брестський фестиваль — приймає не тільки сучасні кораблі та яхти, а й реконструкції. Цього року на тамтешні води спустили понад дві тисячі суден — з Норвегії, Італії, Ефіопії, Росії, країн Латинської Америки… І лише одне було під українським стягом. Дорогою до Бреста «Анну Ярославну» не пропускала польська митниця (у зв’язку з католицькими святами європейські шляхи були перекриті для вантажівок), та врешті-решт українці прибули до Франції.

«Морський фестиваль у Бресті — це можливість розказати про історію своєї країни на весь світ, і тому прикро, що Україна була представлена там таким маленьким човном», — журиться Ігор Мельник. Втім, якби не ентузіазм його команди, яка всі свої проекти реалізовує самотужки, Україна цьогоріч взагалі б там не значилася у списках. До речі, в інших державах подібні проекти фінансуються з держбюджету…

То про що мовчазно говорив корабель біля французьких берегів? Про історію кохання та неймовірної туги за батьківщиною Анни Ярославни: на носу одеського човна — дерев’яна статуя королеви Франції Анни, дочки Ярослава Мудрого, у вигляді Алконоста — міфологічної діви-птаха, що приносить щастя. Однією рукою вона здійснює хресне знамення, іншою тримає Реймське Євангеліє — ту саму кириличну Біблію, яку вона, за легендою, взяла із собою до Західної Європи і на якій з XVI сторіччя до самої революції присягали французькі королі. І це при тому, що мови книги вони не знали… Та, за словами мандрівників, тільки одна француженка, колишня росіянка, вгледівши човен, згадала сумну історію княгині Анни. І в цьому скульптори — Ігор та Олег Івченки — не винні, винні ті французи, які цікавляться більше вином та сиром, аніж своєю історією…

Біологи, фізики, літератори, журналісти — до складу експедиції ввійшли люди різних професій та віку, але з однаковими поглядами, точніше, поглядом в один бік — у бік моря. Наступного року вони запланували пройти 3000 кілометрів.

«У 2013-у почнеться п’ятирічна мандрівка з Франції до України річками й каналами Європи з відвідуванням святих місць», — розповідає про плани на майбутнє Ігор Мельник. Саме так «Анна Ярославна» повернеться додому, в Одесу, аж у 2015-у.

Човну — і море, і музей

Торік вчені-історики пропонували виставити на День міста човен «Одіссей», створений раніше командою Центру історії дослідження мореплавання, для огляду городян. Однак влада, на жаль, цю ініціативу не підтримала…

Відкриття музею судноплавства під відкритим небом, де знайдуть своє місце реконструкції легендарних човнів, кораблів зі славетного минулого України, — такі плани у Центру історії дослідження мореплавання. Що тут скажеш? Попутного вітру!

Олена МИЛОСЕРДНА.

Переглядів: 648
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua