РубрикиБез рубрики

«Приват» загрався з електрикою

Продавлений пільговий тариф на електроенергію для феросплавних заводів може мати непередбачувані наслідки для бізнес-імперії Ігоря Коломойського

Останнім часом дії групи «Приват» дедалі більше відповідають приказці «любов придумали росіяни, щоб не платити». Черговим приводом для таких тверджень стала оприлюднена постанова Кабінету Міністрів №912 від 1 жовтня ц.р., якою електрометалургійні заводи групи одержали пільговий тариф на електроенергію — 6 центів за кіловат-годину. Тоді як для промпідприємств першого класу споживання та електрифікованого залізничного транспорту тариф залишиться на рівні 9 центів за кіловат-годину, а для другого — 12 центів. Нагадаємо, що зараз Стахановський завод феросплавів належить до першого класу споживання, а Запорізький — до другого. За оцінками експертів, економія власників заводів становитиме близько чверті мільярда гривень.

Крім спроб вибити у держави преференції щодо електроенергії, феросплавники в останні два роки активно лобіюють запровадження загороджувальних мит на імпорт феросплавів.

Здавалося б, можна порадіти, що внаслідок таких вочевидь протекціоністських рішень вітчизняні виробники феросплавів підвищать конкурентоспроможність своєї продукції. Але кілька чинників указують на те, що, домагаючись пільг, власники заводів переслідують зовсім інші цілі.

Для початку нагадаємо, що Коломойський є монополістом у феросплавному бізнесі в Україні, володіючи Запорізьким, Стахановським і Нікопольським (разом з Віктором Пінчуком) феросплавними заводами. А загалом, за оцінками експертів, контролює близько 20% виробництва цієї продукції у світі.

Також зазначимо, що вітчизняні металурги не від хорошого життя почали імпортувати феросплави, бо ціна української продукції на внутрішньому ринку склала близько 1,3—1,5 тис. дол. за тонну, а імпортна була дешевшою — не більше 1,25 тис. дол. Коли врахувати, що феросплави йдуть на експорт за ціною близько 1 тис. дол. за тонну, то заяви власників заводів про нерентабельність виробництва трохи перебільшені.

Однак головними чинниками того, що частка електроенергії в собівартості української феросплавної продукції сягає 60% (за інформацією самих представників заводів. — Прим. «ДТ»), є застарілі технології та обладнання. На відміну від інших секторів української металургії, у цьому практично не було помічено інвестицій у модернізацію виробництва.

Тож решта металургів не в захопленні від такого кроку уряду. Тим більше що в підсумку пільги феросплавникам доведеться компенсувати іншим користувачам, яким тарифів на електрику не знижують і планують навіть підвищити з наступного року. Подорожчає, до речі, і продукція феросплавних заводів. Зокрема, Стахановський завод феросплавів, щойно одержавши пільговий тариф на енергоресурси, вже озвучує у переговорах зі споживачами (за словами останніх) передбачуване збільшення цін на феросиліцій — у 2013-у він коштуватиме на 10% дорожче. Тобто відразу після досягнення вигідної для себе домовленості з урядом феросплавники вирішили не знижувати цін для вітчизняних покупців (про що раніше йшлося на переговорах з Кабміном), а підвищувати їх.

А реальною причиною того, що відбувається на ринку, називають підготовку до продажу Запорізького заводу феросплавів. Можливими покупцями називають групу Evraz (основні власники Роман Абрамович, Олександр Абрамов та Олександр Фролов) і Renova Inc. (Віктор Вексельберг). Якщо ж Коломойському ще й удасться пролобіювати запровадження загороджувальних мит на імпорт феросплавів, то ціна цього активу значно зросте.

Щоправда, зважаючи на те, що знижки на електроенергію група «Приват» добилася, погрожуючи уряду закрити свої феросплавні заводи напередодні виборів, продаж ЗЗФ російським олігархам виглядав би надто зухвалим. А оскільки офіційним Києвом великий російський бізнес нині сприймається неоднозначно, плани Коломойського можуть і не здійснитися. Адже за бажання можна знайти багато приводів для повернення ЗЗФ у власність держави. Наприклад, невиконання нинішніми власниками взятих на себе інвестиційних і соціальних зобов’язань, про які вже нагадував прем’єр-міністр Микола Азаров на нараді з питань розвитку електрометалургійних підприємств 18 вересня.

Віктор СЕМЕНОВ.
«Дзеркало тижня. Україна».

 

 

Переглядів: 694
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 25 грн.
  • на 3 місяці — 75 грн.
  • на 6 місяців — 150 грн.
  • на 12 місяців — 300 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua