РубрикиБез рубрики

Не заростають стежки «Буревісника»

Для громади нашого району День партизанської слави давно є всенародним святом. Проте з кожним роком стає менше його героїв — учасників загону «Буревісник». Нині на його головну базу змогла прибути лише Ніна Онуфріївна Несторенко, якій нещодавно сповнилося дев’яносто літ. Ще дві учасниці партизанського руху прикуті до ліжок. Раніше на це велике осіннє свято приїздили гості з усієї України, навіть — з Росії. Тепер прибула лише невеличка делегація з Гайворонського району Кіровоградщини.

Усі разом дісталися лісової бази «Буревісника». А там уже порядкували учні Слюсарівської школи, для яких транспортом стали підводи. Вони встигли напекти «партизанської» картоплі. Як завжди, Ніна Онуфріївна стала на коліна, поцілувала землю, подякувавши, що їй і її товаришам у 1941—1944 роках цей ліс дав прихисток. Молодь піднесла жінці духмяний український коровай.

Потім учні в гарних одностроях захисників лісу подарували всіх присутніх військово-патріотичним монтажем, яким довели, що можуть бути екскурсоводами місцями бойової слави. Тут варто нагадати, що цей шкільний загін носить ім’я Раїси Денисюк, котра разом зі своїм батьком загинула в Голованівському лісі. Всього тоді полягло понад сімдесят бійців.

Ніна Онуфріївна Нестеренко розповіла про героїчні партизанські будні, про те, що у складі їхнього загону був навіть якут. Нагадала, що з підмогою, яку висадили з літака у серпні 1943-го, першими зв’язалися жителі села Полянецького. Яків Кирилович Боржков повідомив про це братові Миколі. Потім підключили до цієї небезпечної справи Саву Григорука, Олексія Нечиталюка та інших. Активними помічницями борців були рідні сестри Марія та Тетяна Луценки. Вони пекли партизанам хліб, прали білизну. Марія нагороджена медаллю «За бойові заслуги». Нині прикута хворобою до ліжка. Партизанськими у нас звалися не лише Полянецьке, а й Острівки, Глибочок, Калинівка, Вільшанка, Гетьманівка та інші села.

Два місяці тому ми приймали гостей: із Санкт-Петербурга приїздив з дружиною син партизана Валерій Миколайович Маляров. Працює завкафедрою у військовій академії. Свого батька-розвідника не пам’ятає, бо коли Микола Матвійович помер, мав лише два роки. Тепер-ось вирішив проїхати місцями, де воював батько. Зустрічали його на Саранській землі щиро й гостинно...

По обіді ми повернулися з лісової бази. Біля партизанського пантеону відбувся мітинг, де виступили керівники району й інші учасники. Було багато квітів, теплих слів.

Принагідно хочу нагадати про таке. Три десятиліття тому у нас в гостях були партизани «Буревісника», які мешкали на Вінниччині. Один з них — селекціонер, автор кількох сортів фруктових дерев. Тоді вінничани привезли понад п’ятсот саджанців. Майже всі вони прижилися. Але коли на тому місці почали зводити 18-квартирний будинок, частину дерев довелося пересаджувати. Сьогодні звертаюся до людей, які населяють цей будинок: бережіть довколишні дерева, вони є пам’яттю про тих, хто нас захищав у лихоліття.

Павло ЗБРОЖКО,
голова Савранської районної ради
ветеранів війни, праці
та військової служби.

Переглядів: 843
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 25 грн.
  • на 3 місяці — 75 грн.
  • на 6 місяців — 150 грн.
  • на 12 місяців — 300 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua