РубрикиЗдоров’я

Сто двадцать на вісімдесят, або Прислухайтеся до сигналів серця

Більше половини дорослого населення Одещини має проблеми з серцем та судинами. Саме хвороби цього ряду найчастіше стають причинами втрати людей. Тільки інфарктів щороку наші земляки переживають до 2500 випадків, кожен десятий з яких закінчується трагічно.

«Біль у серці» — такою була тема прес-конференції головного позаштатного кардіолога управління охорони здоров’я облдержадміністрації, головного лікаря Одеського обласного кардіологічного диспансеру, доктора медичних наук, професора Світлани Андрієвської (на знімку).

Світлана Олексіївна розповіла про організацію та діяльність кардіо­логічної служби Одеської області, яка сьогодні представлена обласним профільним закладом, чотирма центрами кардіохірургічної допомоги, двома інфарктними відділеннями, 120 кардіологами, 30 бригадами швидкої кардіологічної допомоги, сотнями «сердечних» ліжок у стаціонарах…

Контроль за артеріальним тиском, за словами професора, є важливою складовою профілактичної роботи, адже високий тиск — основний ризик-фактор пiдвищеної захворюваностi та смертностi вiд таких причин, як iнсульт, iшемiчна хвороба серця, серцева та хронiчна ниркова недостатнiсть.

Як тримати артеріальний тиск у нормі? Раніше вважали, що підвищення тиску, гіпертонія — це проблема пенсіонерів. Нещодавно ВООЗ затвердила чітку градацію, за якою нормальним вважається тиск 120/80 для людей будь-якого віку, в тому числі похилого. Оптимальним — нижчий за цей показник, але не набагато. Показники 135/85 потребують вже візиту до лікаря, 140/90 — діагностують артеріальну гіпертензію першого ступеня, адже при такому тиску серце й мозок перебувають «під прицілом».

Великою помилкою людей є те, що препарати для зниження тиску більшість приймає, як правило, тільки тоді, коли він підвищився, і перестає приймати, коли стає легше. Дуже часто громадяни купують доступні всім ліки, керуючись порадою сусідки чи провізора в аптеці. Це робити категорично заборонено, адже діагноз може встановити лише лікар, як і призначити ліки та їх дозування. Те, що годиться комусь, вам може дуже зашкодити.

Якщо тиск маєте високий, окрім призначених ліків дотримуйтеся нехитрих, але дуже корисних моментів: щодня споживайте не менш як 400 г овочів та 300 г фруктів; вилучіть з раціону гострі приправи, соління і страви, насичені тваринними жирами, солодкі і борошняні вироби; готуючи їжу, віддавайте перевагу варінню і запіканню. Щоб тиск не підвищувався, радить Світлана Олексіївна, уникайте психоемоційних та фізичних перевантажень у професійній роботі та в побуті, відрегулюйте свій режим праці і відпочинку, щоб не допускати перевтоми і виснаження, відмовтеся від шкідливих звичок (куріння, зловживання алкоголем), не допускайте надмірної маси тіла.

А ще досвідчений кардіолог доступно розповіла про серцеві напади. Про це треба знати, щоб при потребі діяти впевнено й грамотно.

Отже, людина відчула біль у лівій половині грудини, там, де знаходиться серце. Про що він може свідчити? Багато про що. Про фізичну перевтому; про наслідки застуди, перенесеної «на ногах»; про пережитий стрес (як запізніла реакція організму); про вірусні інфекції, які прижилися в організмі. Трапляється, що «серце» починає нити при переїданні, після прийому жирної або гострої їжі, чи, навпаки, на голодний шлунок. Такий біль може бути проявом гастриту, виразковій хвороби шлунку, панкреатиту, холециститу чи навіть здуття кишечнику. Часто болі в ділянці серця обумовлені функціональними порушеннями нервового апарату серця при неврозах, ендокринних розладах, різних інтоксикаціях (наприклад, у курців та осіб, які зловживають алкоголем).

Сезонні застуди та грип також додають проблем зі здоров’ям. Якщо після перенесеної застуди у вас болить серце — такий біль не слід залишати без уваги. Це може бути як реакцією на мікробні токсини, так і першою ластівкою ревматизму або міокардиту (запалення серцевого м“яза).

Визначити остаточну причину болю зможе тільки кардіолог або ревматолог, який ретельно вислухає серцеві тони, призначить загальний і біохімічний аналіз крові, ЕКГ, ультразвукове обстеження серця, інші необхідні дослідження.

Невідкладна допомога при болях у серці (на побутовому рівні) зводиться до того, щоб заспокоїти людину, забезпечити притік свіжого повітря, дати під язик пігулку нітрогліцерину й неодмінно викликати «швидку допомогу», а до приїзду медиків не залишати недужого на самоті, всіляко підтримуючи та підбадьорюючи.

Стенокардія — «грудна жаба» — прояв судинних розладів серцевого м’яза. Для стенокардії характерна поява загрудинного болю, що віддає у плече, шию і ліву руку. Зазвичай це буває після фізичного навантаження чи при виході в зимовий час на мороз. Іноді ці відчуття з’являються вночі, у стані спокою. Як правило, біль має стискаючий, рідше пекучий характер: всередині ніби «ріже». Може тривати кілька хвилин, нерідко повторюється знову. Ці приступи можуть бути спровоковані хвилюванням, надміром спожитої їжі, алкогольним сп’янінням.

Перша допомога при стенокардії зводиться до того, щоб хворого покласти в ліжко, дати таблетку нітрогліцерину під язик, повторювати прийом нітрогліцерину до затихання чи до повного зникнення болю. Якщо нітрогліцерину нема під рукою, можна дати валідол. Обов’язково викличте «швидку допомогу». Саме не пройде. Необхідно пам’ятати, що тривалий приступ стенокардії може приpвести до омертвіння ділянки серцевого м’яза — до інфаркту.

Інфаркт міокарда — це некроз (омертвіння) серцевого м’яза, який виникає внаслідок гострої невідповідності припливу крові до серцевого м’яза (міокарда) і потреби її в кисні. Такі болі часто супроводжуються страхом смерті, який відчуває людина. Хворий покривається холодним липким потом, збуджений. Пульс прискорений. Температура може бути трохи підвищеною.

Необхідно знати, що інфаркт міокарда в будь-який момент може ускладнитися розвитком аритмій та шоку.

Підозра на інфаркт міокарда — абсолютне показання для транспортування в кардіологічний ста­ціонар. Перевезення хворого повинне здійснюватися спеціальним реанімаційним транспортом з проведенням по дорозі всього комплексу реанімаційних заходів.

Ресурсів для цього в області, запевнила фахівець, достатньо. Головне — вчасно повідомити медиків про хворобу.

Світлана Андрієвська також детально зупинилася на факторах ризику, які призводять до інфаркту міокарда (підвищений тиск, атеросклероз, куріння, надмірна вага, стресові стани…), акцентувала увагу на необхідності регулярних консультацій з фахівцем, важливості проведення профілактичних заходів, які ефективно спрацьовують на упередження захворювання, адже значну кількість факторів ризику можна урівноважити шляхом підтримання здорового способу життя та регулярними відвідуваннями лікаря.

Кожному після 30 років, навіть якщо серце не турбує, слід бодай раз на місяць вимірювати тиск і раз на рік робити ЕКГ. Ці нескладні заходи допоможуть розпізнати за­хворювання серцево-судинної системи на ранніх стадіях і вчасно зайнятися їх лікуванням. Не забувайте про домашні аптечки, в яких мусить бути і нітрогліцерин, і валідол. Про всяк випадок.

Яна СТАСІНА.

Переглядів: 909
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua