РубрикиБез рубрики

Хто ж вони, рахівники?

Як відомо, 26 серпня завершився процес формування 225 окружних виборчих комісій (ОВК). «Сліпий жереб», судячи з результатів жеребкування, виявився не таким уже й сліпим (принаймні, схоже, він таки підглядав на користь певної політичної сили та партій, у назвах яких присутній корінь «русь»). І ще, якимось дивом, той жереб виявився прихильним до партій, малоактивних у суспільному житті держави, натомість «незлюбив» досить помітних у політичному житті «УДАРу» Віталія Кличка та ВО «Свобода». У підсумку, підраховувати результати виборів в окружкомах будуть переважно представники політичних сил, які висунули лічених кандидатів у народні депутати (проаналізуйте дані наведеної таблиці). І можна тільки здогадуватися, чиї інтереси захищатимуть в ОВК ті рахівники.

Громадська мережа ОПОРА проаналізувала підсумки формування ОВК. Ось що зауважили громадські активісти.

5 парламентських фракцій, а також 87 суб’єктів виборчого процесу мали право брати участь у розподілі посад у цих комі­сіях. Скористалися ним 86 партій-суб’єктів, серед яких 81 — за результатами жеребкування, а 5 — відповідно до парламентської квоти. Всі 225 ОВК утворено Центральною виборчою комісією у максимальному складі з 18 членів. Після математично рівного розподілу посад голів, заступників та секретарів комісії повинні були організувати перше засідання (до 29 серпня). На жаль, участь технічних партій у цьому процесі призвела до складнощів під час початку роботи ОВК. Як згодом виявили спостерігачі громадської мережі ОПОРА, частина членів комісій проживають далеко за межами округів і їх прогнозована відсутність на робочому місці заблокувала роботу ОВК.

Чинне виборче законодавство лібералізувало процедуру висування кандидатів на посади в ОВК, що призвело до несправедливих наслідків розподілу квот між суб’єк­тами виборчого процесу. Партії, які зареєстрували лише 1 кандидата в одномандатному мажоритарному окрузі, отримали після жеребкування 225 місць у комісіях. А окремі суб’єкти виборчого процесу (ВО «Свобода», «УДАР»), які, за результатами соціологічних опитувань, мають шанс подолати 5% прохідний бар’єр, офіційно — жодного. Крім того, жеребкування було проведено разово на всі 225 округів, що позбавило можливості реально існуючі партії повноцінно брати участь в організації виборів в ОВК. ОПОРА неодноразово заявляла, що система жеребкування, встановлена ЦВК, не сприятиме належному взаємному контролю суб’єктів виборчого процесу...

На момент утворення ОВК у Верховній Раді України зареєстровано 5 депутатських фракцій: Комуністична партія України, Партія регіонів, БЮТ-«Батьківщина», Народна партія та блок «Наша Україна — Народна самооборона» (до складу блоку входить 9 партій). За наявності відповідного подання ці фракції мали право на включення їх представника у кожну із 225 ОВК...

Кожна партія, яка висунула хоч одного кандидата на виборах народних депутатів України, мала право взяти участь у жеребкуванні щодо включення її представників до складу ОВК.

Враховуючи те, що всі п’ять депутатських фракцій Верховної Ради мали право на обов’язкове включення одного представника до кожної ОВК, вакантними залишалося 13 посад членів відповідної комісії (при її максимальній чисельності — 18 осіб). Саме на ці вакантні позиції претендували 87 полі­тичних партій. Лише 6 партій не внесли свої кандидатури до складу ОВК та, відповідно, не брали участі у жеребкуванні...

Разом усі політичні партії-суб’єкти виборчого процесу подали 13424 кандидатури на 2926 вакансій членів ОВК. Із різних причин, передбачених законодавством, ЦВК відхилило 104 кандидатури. Як приклад, кандидатам, запропонованим Ліберально-демо­кратичною партією, не сповнилося 18 років.

Депутатські фракції разом внесли 1124 кандидатури. Фракція «НУ —  НС» — на одну кандидатуру менше, ніж її квота (224 )…

…Ще 19 квітня цього року ЦВК прийняла постанову №69 про порядок проведення Центральною виборчою комісією жеребкування щодо включення кандидатур до складу ОВК. Ця постанова запровадила суттєві зміни у процедури жеребкування . На попередніх виборах до Верховної Ради жеребкування організовувалося щодо кожної ОВК окремо. Порядок гарантував дотримання принципу рівності можливостей політичних партій та кандидатів. На цих виборах у межах одного жеребкування розподілили вакантні місця в усіх окружних виборчих комісіях…

Лише 5 з 19 суб’єктів виборчого процесу, які успішно пройшли процедуру жеребкування, висунули своїх кандидатів списком. Усі інші — обмежилися висуненням кандидатів в окремих одномандатних виборчих округах. Серед тих партій, які отримали представництво в усіх 225 ОВК, лише дві зареєстрували більше трьох кандидатів на виборах народних депутатів України». Це призвело до непропорційного представництва переважно аутсайдерів виборів.

Другим етапом утворення ОВК стало засідання ЦВК 26 серпня, на якому було прийнято постанову №604 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року». Одночасно із утворення комісій між депутатськими фракціями та політичними пар­тіями розподілено керівні посади. Кожен суб’єкт подання кандидатур до складу ОВК має право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у складі комісій — голів, заступників голів та секретарів...

Чотири депутатських фракції (КПУ, ПР, БЮТ—«Батьківщина», НП) та 5 політичних партій-суб’єктів виборчого процесу («Молодь до влади», «Русь єдина», Народно-трудовий союз, «Братство», Українська партія «Зелена планета») представлені в усіх 225 окружних виборчих комісіях. Депутатська фракція блоку «Наша Україна — Народна самооборона» — у 224 комісіях, крім однієї у Харківській області.

Від них за рівнем представництва не значно відстають партії «Руський блок» та «Україна — вперед!». «Руський блок» не представлений у двох комісіях (у Закарпатській та Кіровоградській областях). Партія Наталі Королевської «Україна — вперед!» також у двох (в АР Крим та Херсонській області).

Цікавим є територіальний розподіл членів комісій у тих суб’єктів подання, які значно відстають від лідерів за рівнем представництва в ОВК. «Єдиний центр», який по країні має всього 43 члени ОВК, повністю закриває всі 6 виборчих округів Закарпатської області, 9 з 12 округів Львівщини, 4 з 7 — Вінниччини, 5 з 11 округів Луганської області. Народна екологічна партія найвиразніше присутня у Кіровоградській області, де вона охоплює всі виборчі комісії регіону. Партія «Громадянська солідарність» представлена по одному члену ОВК у м. Київ, АР Крим, Луганській, Тернопільській та Вінницькій областях. «Солідарність жінок» — у трьох комісіях Кіровоградської та одній — Луганської областей. Партія «Сам за себе» та Народний рух України мають представника в одній ОВК Львівської та Кірово­градської області відповідно.

За результатами жеребкування партії «Єдиний центр», «Сам за себе» та «Громадянська солідарність» мали можливість забезпечити членство в усіх без винятку ОВК, але вони обмежилися поданнями в окремі комісії.

Основні проблеми цього етапу виборчого процесу були закладені у квітні 2012 року, коли ЦВК запровадила модель одночасного жеребкування щодо включення кандидатур до усіх ОВК країни. Суб’єкти виборчого процесу не стали розглядали процедуру жеребкуванні як спосіб визначення складу ОВК, а намагалися іншими способами забезпечити свій вплив на виборчі комісії. Масове внесення невпливовими партіями подань на всі 225 комісій, за умови фактичної їх передвиборної бездіяльності, не може вважатися нормальною практикою...

Закон «Про вибори народних депутатів України» визначає, що при розподілі керівних посад в ОВК має враховуватися територіальна рівномірність. Відсутність у законі чітких критеріїв забезпечення цієї норми дозволяє лише фіксувати певні тенденції.

У східному регіоні України найбільше ке-рівних посад (голова, заступник голови, секретар) отримала фракція Комуністичної партії. Загалом Партія регіонів, «Батьківщина», «Зелена планета» та «Братство» мають однакову кількість керівних посад. Втім, Партія регіонів та «Зелена планета» мають найбільше голів ОВК. Із 13 посад голів комісій від фракції Партії регіонів 6 працюватимуть у комісіях східного регіону.

У західному регіоні найбільшу кількість керівних посад мають партії «Русь єдина», «Руський блок» та Християнсько-демократична партія. Серед голів ОВК у цьому ре-гіоні найбільше представництво у «Єдиної Родини». Найменша кількість голів ОВК — у фракції Партії регіонів, партій «Братство», «Молодь до влади», «Народно-трудовий союз». У Волинській та Львівській областях фракція Партії регіонів взагалі не має керівних посад в ОВК. Фракція БЮТ—«Батьківщина» відсутня у керівному складі ОВК Тернопільської та Чернівецької областей.

У керівному складі ОВК центрального регіону найбільше місць отримала фракція БЮТ—«Батьківщина». Її наздоганяють «Зелена планета», «Братство», «Єдина родина». Найбільше голів ОВК у фракції «Батьківщина», Народної партії та «Братства». Цікавий той факт, що єдиний голова ОВК від фракції Народної партії у Житомирській області працюватиме в окрузі, в якому балотується голова ВР Володимир Литвин (ВО №65).

У південному регіоні найбільшу кількість керівних посад отримала фракція Партії регіонів та «Союзу анархістів України». Серед голів ОВК найбільша квота випала Християнсько-демократичній партії та фракції Партії регіонів. У цьому регіоні «Батьківщина» не має жодної посади голови ОВК.

Отже, Партія регіонів отримала найбільшу кількість посад голів ОВК у східному та південному регіонах. Позиції фракції «Батьківщина» більш системно представлені у центральних та західних областях.

Джерело: http://oporaua.org.

(Друкується зі скороченнями).

 

Переглядів: 815
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua