РубрикиКультура

Феномен київської школи: генерація митців «епохи змін»

Проект представляє живопис митців, чиє становлення припало на славнозвісну «епоху змін». У підвалинах творчості кожного експонованого художника, окрім таланту, закладене планомірне й зосереджене навчання.

Вони отримали прекрасну мистецьку освіту — школу майстерності, десятиліттями плекану в Україні, зокрема в Академії мистецтв. Заснована майже сто років тому, вона називалася спочатку Українською академією мистецтв, потім Київським державним художнім інститутом, де більшість з експонованих авторів і навчалися. Навчання полягало у ретельному студіюванні натури засобами рисунка і живопису та послідовному ускладненні вправ задля уміння виконати сюжетно-тематичну композицію. Така традиційна методика забезпечила й традиційно високий професіоналізм київської школи мистецької майстерності. Проте, професіоналізм — це лише основа творчості, мова, якою необхідно володіти, щоб висловити власні думки і відкриття. І навіть якщо хтось із представлених митців закінчував не КДХІ, а інший художній ВНЗ, роки життя у Києві та взаємодії з творчим полем київської школи зробили їх виразними фігурами та творцями її життя.

Епоха змін несе або руйнування, або оновлення. Представлені художники вибрали для себе, а заразом і для плодів київської мистецької школи — подальший розвиток. Достойно втрималися на цьому непростому, досить тривалому й негладкому шляху: зберегли традиції та створили нові.

Дуже сприяла таким змінам і подіям тодішня політична ситуація — надзвичайно гостра й обнадійлива Ї називали її Перебудовою. А за нею, у 1991-у, з набуттям незалежності, остаточно відчинилися усі двері перед Україною. Відтак художні процеси країни вирвалися на відкритий простір, долучившись, нарешті, до вільного обміну інформацією та творчими енергіями з усім світом.

Варто зауважити, що хоча були подолані стіни, все ж культурний ландшафт не дуже сприяв інтеграції українського мистецтва у світовий простір: шляхи культурних зв’язків були не просто занедбані чи забуті, вони були вщент зруйновані. І, що прикро, молода незалежна держава не поспішала їх відновлювати. Тож це узяли на себе поодинокі митці. Вони торували стежки у різних напрямках — Західна Європа, Сполучені Штати Америки, Канада…

Всотуючи у себе раніше перекритий і збираний по краплинах досвід світової культури ХХ століття, кожен з представлених на виставці митців акумулював його і перетравлював на основі глибоких джерельних надбань київської художньої школи, її світогляду і майстерності, створював власний почерк, стиль, мову, оновлюючи сутність материнської школи. На ці глибинні логічні зміни, з точки зору Історії, пішла невелика дрібка часу. Коли ж вимірювати власним життям, то минула добра його частина — чверть століття.

Маючи неоднаковий фах, хто живописця, хто графіка, архітектора, поліграфіста тощо, кожен із представлених у проекті митців відчуває і позиціонує себе художником, який проявляє власний талант синтетично, не зациклюючись на певному виді чи жанрі, тим паче техніці мистецтва.

Протягом цих років вони шукали у різних напрямках, працювали в живописі, графіці, інсталяції, енвайронменті, створювали об’єкти, книжки, видавали журнали й альбоми. Вони об’єднувалися у неформальні творчі спілки, групи, тандеми, експонували роботи разом і персонально. І зараз, маючи такий серйозний творчий багаж і мистецький досвід, демонструють особливо глибоку любов до «короля мистецтв» і живопису. Творять його вдумливо, майстерно і пристрасно, щедро збагачуючи набутим досвідом, не забуваючи школу.

Експозиція «Феномен живопису київської школи» зібрала далеко не всіх достойних митців цієї генерації . Втім, сьогодні ми представляємо багатовекторність пошуків і знахідок десяти художників «епохи змін»: Петра Бевзи, Андрія Блудова, Матвія Вайсберга, Ганни Гідори, Олександра Животкова, Сергія Животкова, Олексія Литвиненка, Петра Лебединця, Владислава Шерешевського, Олега Ясенєва.

Олеся АВРАМЕНКО,
кандидат мистецтвознавства.
м. Одеса.

 

Переглядів: 967
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua