РубрикиБез рубрики

Ейзенштейн, потьомкінці і сходи

В Одесі знято багато фільмів, та лише картині Сергія Ейзенштейна — «Панцирник Потьомкін» — вона завдячує всесвітньою славою. У цій німій стрічці не сказано жодного слова, зате про неї говорить увесь світ: майбутні режисери вивчають її кадр за кадром, а кінокритики визнають кращим фільмом усіх часів та народів. Недавно герої легендарної картини знову з’явилися в нашому місті. Стараннями французького художника вдалося відтворити сцену повстання на Потьомкінських сходах…

Події на панцирнику «Князь Потьомкін-Таврійський» викладені у кінострічці Ейзенштейна з лояльністю до підручника історії. По-іншому й бути не могло, адже перед режисером стояло завдання створити художній, а не документальний фільм. Однак сьогодні публіка сприймає його майже як історичний документ. І мало хто знає, що придушення повстання одеситів на Потьомкінських сходах — лише бурхлива фантазія Ейзенштейна. Як і дитячий візок, що котився з Потьомкінських сходів, — образ, вигаданий режисером.

Історична правда мало цікавила молодого французького художника Білала (відомого під псевдонімом Zoo Project), який прагнув лише нагадати всім одеситам і гостям міста цей знаковий кіноепізод та надати їм змогу «пережити» його на Потьомкінських сходах. У результаті довгої роботи над фотографіями фільму він створив інсталяцію «І раптом»: по всій довжині та ширині Потьомкінських сходів митець розмістив полотна з мішковини розміром 1,5 м х 3м, на які заздалегідь було нанесено кілька десятків трафаретних малюнків із зображенням учасників повстання. У такий спосіб була відтворена численна юрба революціонерів, що стрімко бігли по східцях. Однак це не репродукція знаменитої сцени фільму Ейзенштейна, а її художня інтерпретація. Персонажі Zoo Project немов замерли в своєму русі й лише пориви вітру та перехожі «оживляли» їх....

На презентацію інсталяції сам автор не прийшов. Замість нього із журналістами і дещо збентеженими та здивованими одеситами спілкувалися представники одеського Французського культурного центру та «Альянс Франсез», які допомогли організувати проект.

Арт-менеджер Ганна Олехнович: «Білал — це двадцятирічний вуличний художник з Парижа. Протягом кількох років він займається вуличним малюнком і графіті. Торік митець відвідав Туніс, де створив дві арт-інсталяції: в місті Туніс — присвячену арабським революціонерам, і в таборі для біженців міста Шуша на тунісько-лівійському кордоні — присвячену його тимчасовим жителям. А в Одесі художник побував у рамках подорожі країнами Європи, яка згодом буде відображена в документальному фільмі режисера Антуна Пажа «Непогано бути божевільним» виробництва кінокомпанії La Maison Du Directeur спільно з «Image+» за підтримки національного кінематографічного центру Франції».

До речі, в Одесі вже є своєрідний пам’ятник геніальному фільму Сергія Ейзенштейна — монумент потьомкінцям, який раніше височів на Катерининській площі. Та мало хто знає, що він не відображає реальних події, а лише констатує зняте у кінострічці: це просто «кадр фільму в металі». Втім, хто сказав, що історична правда важливіша за правду мистецтва?

Олена МИЛОСЕРДНА.

 

Переглядів: 722
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua