РубрикиБез рубрики

Одеса може тільки позаздрити!

Переконаний, що Журналістський фонд НСЖУ, запрошуючи представників одеських ЗМІ взяти участь у прес-турі «Пізнаємо Україну разом», який проліг цього разу Львівщиною, — не збирався зародити в нас почуття заздрості. Однак у вигадливому калейдоскопі вражень та емоцій, у якому кожен з учасників прес-туру, працівників регіональних засобів масової інформації знаходив для себе щось цікаве і хвилююче, у нас, одеситів, було й це почуття. На жаль, Одеса «вилетіла» із числа міст України, які претендували на те, щоб приймати ігри «Євро-2012», а тому, знайомлячисm з тим, що дала Львівщині підготовка до футбольного чемпіонату, ми тільки зітхали. Й зітхати почали відразу, оскільки стартувала наша подорож з відвідання об’єктів, які збудовані в рамках підготовки до прийому матчів європейської першості. А першою такою точкою став міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького.

25 січня відбулася урочиста передача нового пасажирського термінала в тестову експлуатацію. Почалися виробничі випробування (загалом їх п’ять) інженерних систем (освітлення, опалення, кондиціювання, оповіщення тощо), а також відпрацювання всіх етапів руху пасажирів по аеровокзалу, зокрема моделювання проходження стійки реєстрації, паспортного і митного контролів, перебування в залі очікуння і зоні прильоту. Новий термінал може приймати до 20 тисяч мандрівників за добу, перетворивши Львів в один з найкомфортабельніших повітряних вузлів у цьому регіоні Європи.

Починали будувати аеровокзал восени 2009 року. Загальна вартість склала майже 2 мільярди гривень, практично всі статті витрат профінансовані й освоєні.

Серйозного оновлення зазнав і сам аеродром. Реконструйовано старе полотно і додатково прокладено 800 метрів. Тепер злітно-посадкова смуга здатна приймати таких флагманів світової авіації, як «боїнг-767» та «аеробус-380». Ну а нові можливості аеропорту — це потужний сигнал для туроператорів, які тепер зможуть включати Львів у програми подорожей туристів Європою.

Пасажирський термінал відкрили 12 квітня. А тоді, наприкінці березня, коли ми були у Львові, робітники, закінчивши фундаментальні будівельно-монтажні роботи на терміналі, все там впорядковували, прибирали сміття, боролися з усюдисущою пилюкою, займалися благоустроєм прилеглої території.

Роман Андрусишин, який у Львівській облдержадміністрації відповідає за підготовку регіону до чемпіонату, зазначив, що під час «Євро-2012» старий термінал обслуговуватиме внутрішні рейси, а новий — тільки іноземних туристів, що цікавляться футболом. Після турніру оновлені повітряні ворота Львова прийматимуть і закордонних, й українських пасажирів.

Наступним пунктом знайомства був стадіон. Про нього сказано й написано багато. До кінця березня футбольне поле вже було випробуване в трьох офіційних матчах, тут зіграли товариську гру збірні України й Австрії. Й було досить один раз поглянути на «Арену Львів», аби навіть не спеціалістові стало зрозуміло, що стадіон створений для демонстрування найгостріших футбольних баталій.

Можна не сумніватися, що близькість ігрового поля до трибун створює особливий психологічний настрій. Адже тепер гравці чутимуть кожен звук з трибун, а вболівальники відчуватимуть ефект присутності на полі. Стадіон збудований таким чином, щоб із кожного з 35 тисяч місць футбольне дійство було добре видно, чутно й відчутно мало не на дотик. За це варто подякувати австрійському конструкторському бюро Альберта Віммера, за проектом якого й була споруджена « Арена Львів». Дах, щоправда, накриває лише глядацькі місця. Втім, сподіватимемося, що червнева погода буде милостивою до «Євро-2012» й ігри команд Німеччини, Данії та Португалії, що зійдуться у Львові в трьох матчах групового турніру, не зіпсує.

На момент наших відвідин роботи зі зведення футбольної арени, за твердженням директора з будівництва стадіону Володимира Онищука, були виконані на 96 відсотків. Залишалися тільки окремі внутрішні й опоряджувальні. На 10 травня планувалося прийняття стадіону комісією УЄФА.

«Арена Львів» збудована таким чином, що відповідатиме жорстким вимогам європейської футбольної асоціації ще десять років. Однак міська влада вирішила розширити функції стадіону. Навколо нього йде освоєння величезної — 70 гектарів — території. Тут намічено звести 15 інфраструктурних об’єктів, включаючи три дороги, й прокласти інженерні мережі. Це дозволить створити ціле спортивне містечко, спроможне приймати не тільки футбольні чемпіонати. Зокрема, на території біля «Арени Львів» спорудять об’єкти для проведення першості Європи з баскетболу, що пройде в Україні в 2015 році.

Зрозуміло, що саме з теми континентального футбольного чемпіонату й почалася зустріч учасників прес-туру з головою Львівської обласної державної адміністрації Михайлом Костюком. За словами керівника області (а очолює він її з листопада минулого року), загалом регіон до «Євро-2012» готовий, залишилися лише деталі, але без їх урахування свята не вийде. Питання номер один — кардинальне наведення порядку і чистоти в місті. «Треба ґрунтовно прибратися», — зауважив Михайло Костюк. Друга насущна проблема — транспортна логістика. Під час підготувки міста до чемпіонату городян уже, так би мовити, випробували на «витривалість». Капітальний ремонт доріг і змінені маршрути руху муніципального транспорту викликали цілий потік скарг. До чемпіонату ця тема, переконаний голова ОДА, буде закрита. Місто повинне стати зручним для переміщення як самих жителів, так і численних гостей, своїх і закордонних. Адже до того ж стадіону просто так не доберешся, пішки не дійдеш, потрібна синхронна і бездоганна робота різних видів муніципального транспорту.

Для Михайла Костюка керівництво областю — перший досвід у цій управлінській сфері, хоча навиків керівної роботи йому не позичати. Все життя він працював на залізниці, пройшов усі щаблі кар’єрного росту, побував на високій посаді в Міністерстві транспорту і зв’язку, два роки очолював ДП «Укрзалізниця».

На думку губернатора, висловлену чи то жартома, чи всерйоз, Львівська область щодо знаходження політичного консенсусу в суспільстві може бути прикладом для всієї України. Сам Михайло Костюк представляє Партію регіонів. В обласній раді безальтернативна більшість належить «Свободі» і «Фронту змін». Тому доводиться домовлятися. Але голову ОДА політичне протистояння, схоже, особливо не «напружує». Якщо займатися конкретними справами, каже, то на все інше просто не буде часу. Як образно відзначив Михайло Костюк, місцеві органи влади повинні стати «сектором нетерпимості до містечкового балагану».

Тим більше, що проблем тут предостатньо. Це і відновлення економічного потенціалу регіону («Львівщина — територія антирейдерства», — підкреслив голова ОДА), і робота із залучення інвестицій, і відродження наукового потенціалу, спроможного співпрацювати з виробничниками, і створення нових робочих місць, що дозволить скоротити відтік працездатного населення в Європу, і розвиток туристичного потенціалу.

Як наголосив Михайло Костюк, Львівська область не є дотаційною і цілком успішно вирішує свої проблеми завдяки лідерам регіональної економіки. З відвідин одного з них і почалося знайомство учасників прес-туру з економікою краю.

Львівська кондитерська фабрика «Світоч» — яскравий приклад того, як можна зберігати незмінні вікові традиції і при цьому активно долучатися до глобальних економічних процесів.

Перша кондитерська фабрика у Львові була заснована ще в 1882 році італійським кондитером Маурісіо Брандштадтером. Потім до неї додалася кондитерська фабрика «Газет», а після Першої світової війни солодощі почало випускати підприємство «Фортуна Нова». У 1939-у радянська влада націоналізувала всі ці, як, до речі, й інші, підприємства. У повоєнний час для них настав період злиття, поглинання й укрупнення, коли одні самостійні суб’єкти господарювання ставали головними підприємствами, а інші — філіями. На початку 1960-х три підприємства були остаточно об’єднані в одне, яке одержало назву «Світоч». Втім, модні господарсько-адміністративні метаморфози не перешкоджали львівським кондитерам високо тримати марку виробництва якісних солодощів. Їхня продукція завжди користувалася підвищеним попитом, і не тільки в Україні.

У 1998 році «Світоч», ставши в роки незалежності акціонерним товариством, поміняв власника й увійшов до складу всесвітньо відомої групи Nestle. Й поки що ніхто не шкодує про це. Як зазначив Михайло Костюк, це підприємство є флагманом регіональної економіки. Його діяльність не викликає будь-яких нарікань з боку перевіряючих і контролюючих структур, податок з доданої вартості «Світочу» повертають автоматично, зарплату працівникам там виплачують вчасно.

Після того як «Світоч» увійшов до складу Nestle, директорами фабрики завжди були іноземці. Сьогодні підприємством керує Едвард Сміт, який особисто зустрічав учасників прес-туру. За його словами, головним ринком для фабрики залишається Україна, хоча конкуренція тут дуже сильна. Але завдяки збереженню «Світочем» традиції виготовлення високоякісних солодощів його продукція завжди має успіх.

Ще один львівський бренд, який зараз активно завойовує український ринок, — горілка «Мороша». Причому не проста, а екологічна! З’явившись на полицях магазинів лише торік, вона вже встигла про себе заявити. Унікальні смакові та якісні характеристики «Мороші» підтвердили вітчизняні й іноземні експерти. Так, на недавньому міжнародному дегустаційному конкурсі «Продекспо» у Москві професійні дегустатори нагородили львівську горілку «Золотою зіркою якості».

Секрет ексклюзивної смакової гами львівської «Мороші» і простий, і складний водночас. Як зізнався керуючий ТМ «Мороша» Андрій Матузко, 60 відсотків таємниці бренду складає унікальна карпатська мінеральна вода. Джерела розташовані на території Новомизунського родовища мінеральних вод на висоті 470, 630 і 850 метрів. Щодня звідти спеціальними цистернами доставляють на підприємство 60 тисяч літрів мінеральної води. Під воду з кожного джерела технологи розробили окрему рецептуру виготовлення «Мороші».

На продовження розмови про карпатські мінеральні води, звісно, варто сказати про столову «Моршинська». Унікальність її джерела в тому, що воно є одним з небагатьох родовищ чистої природної води, яка має ідеально збалансований для людини мінеральний склад.

Ставши п’ять років тому частиною створеної виробниками мінеральної води та її дистриб’юторами IDS Group, моршинський завод з розливу води «Оскар» вийшов на новий технологічний рівень. На підприємстві встановлені унікальний технологічний комплекс, аналогів якому нема в Україні, а також три швидкісні виробничі лінії, що дозволяють «Оскарові» розливати 1 мільйон 300 тисяч пляшок на добу. У планах на нинішній рік — розробка нового дизайну для пляшок ємністю 0,5, 0,75, три і шість літрів, та монтаж нової лінії з виробництва води у скляній тарі. Головна ж технологічна унікальність «Оскара» в тому, що вода з джерела потрапляє в пляшку всього за сім хвилин.

Курорт Моршин пропонує і лікувальні сульфатно-магнієві та калієво-натрієві мінеральні води. Вони — незамінні помічники при лікуванні цілої низки захворювань внутрішніх органів. Цілющі властивості мінеральної води у поєднанні з лікувальними процедурами й індивідуально підібраним дієтичним харчуванням дають необхідний оздоровчий ефект. Й отримати все це можна в санаторно-курортному комплексі «Моршинкурорт», який об’єднує п’ять санаторіїв — «Дністер», «Лаванда», «Перлина Прикарпаття», «Світанок» і «Черемош», а також сучасний лікувально-діагностичний центр, бальнеологічну лікарню та бювет мінеральних вод.

Одним з відкриттів, принаймні для одеської частини учасників прес-туру, стало те, що найбільший в Україні оптовий ринок сільськогосподарської продукції називається «Шувар» і розташований він в одному з районів Львова. Щодня тут реалізується понад 1500 тонн плодоовочевої продукції, яку привозять з 17 областей.

Створення умов для великомасштабної оптової торгівлі з величезною територією і торговими павільйонами, в яких можна кататися на автомобілі, дало серйозний поштовх до зниження роздрібних цін на фрукти й овочі. Мабуть, відіграє роль і те, що виробникам сільгосппродукції, які вирішили торгувати на «Шуварі», не обов’язково орендувати контейнери або інше торгове місце. Продавати, заїхавши на територію ринку, можна безпосередньо зі свого автомобіля.

Ринок «Шувар», безумовно, поступається в колориті нашому «Привозові», зате за своєю функціональністю дає безумовну фору.

Крім показу рівня готовності львівського регіону до «Євро-2012» і досягнень економічного розвитку, організатори прес-туру, звісно ж, приділили багато уваги й пам’ятникам культури та історії, за кількістю яких з Львівщиною може позмагатися хіба що, мабуть, Крим. Відвідини музеїв-заповідників «Золочівський замок», «Підгорецький замок», «Олеський замок», а також Жовківського замку залишили незабутнє враження! Але водночас і почуття гіркоти — за те, як мало, виявляється, наша незалежна держава зробила для збереження і відновлення всього того, що за радянський період, коли свідомо, а коли просто через байдуже ставлення, було знищено.

Усі пам’ятники історії, на які так багата львівська земля, викликають великий інтерес і в Україні, і далеко за її межами. Але щоб показувати іноземцям бодай названі вище замки і при цьому не червоніти, треба приділяти збереженню спадку минувшини багато уваги, виділяти на це кошти з державної скарбниці. А наразі лише ентузіазм подвижників, таких як академік Української академії мистецтв, Герой України Борис Возницький, що люб’язно погодився бути екскурсоводом під час нашої поїздки заповідними місцями, дозволяє цим безцінним скарбам не зникнути з лиця української землі.

Якщо ж спробувати коротко висловити свої враження від цієї чудової, в усіх сенсах і параметрах, поїздки, то напевно можна сказати так: як же все-таки добре побувати в справжній українській Україні! Україні, яка пишається своєю культурою, вірою і героями, що боролися за її волю. Яка гордиться своєю українською історією, що простягається в глибину сторіч, і будує нове життя на основі своїх, українських традицій. Україні, привітній і гостинній до всіх, хто приходить з миром, і непримиренній до тих, хто намагається нав’язати чужу волю. Як же добре, що ще є і така Україна!

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.
Одеса — Львів — Одеса.

 

Переглядів: 690
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua