Ідеологія у фінансовій обгортці

Боротьба одеських чиновників різних рангів з найстарішою і єдиною україномовною газетою регіону — «Чорноморськими новинами» — справа не одного року. Ще у 2008-у Одеське обласне комунальне підприємство «Видавництво «Чорномор’я» намагалося через Господарський суд Одеської області позбавити редакцію приміщення, в якому вона працює вже майже 40 років. Тоді ухвала суду була на користь газети.

Ще через два роки — 2010-го — новопризначений голова Одеської обласної державної адміністрації Едуард Матвійчук підписав розпорядження про вихід ОДА зі складу співзасновників «Чорноморських новин». У результаті такого кроку, починаючи з липня 2010-го, єдину україномовну газету позбавили державної підтримки в сумі 800 тисяч гривень на рік. З одного боку, процес роздержавлення ЗМІ — необхідний, але це — не справа одного дня й одного безкомпромісного рішення.

Пояснюючи своє рішення вийти зі складу співзасновників видання, Матвійчук говорив про необхідність економії бюджетних коштів і... майже одночасно підписав ще одне розпорядження — про створення іншого друкованого органу ОДА — двомовної газети «Одещина»...

Сьогодні засновник «Чорноморських новин» — трудовий колектив редакції, який намагається створити належні умови для роботи журналістів та не втратити власного читача, готуючи для нього якісний інформаційний продукт. Втім, розгляд у Господарському суді Одеської області відразу двох справ, постійні звіти редактора та журналістів перед органами внутрішніх справ і прокуратури, м’яко кажучи, цьому заважають.

— На нашу редакцію чиниться великий психологічний тиск, — розповідає редактор газети «Чорноморські новини» Іван МЕЛЬНИК. — Замість того, щоб дбати про належний творчий процес, готувати якісний продукт для читачів, ми змушені давати пояснення правоохоронним органам, на їхню вимогу постійно множити і надавати пакети правоустановчих документів, відвідувати судові засідання, куди самі ініціатори цієї тяганини не завжди й з’являються, не надають документальних підтверджень своїх претензій.

Офіційних причин судових конфліктів газети й видавництва дві: перша — приміщення на одеській площі Незалежності, 1, де ще з радянських часів розташовані «Чорноморські новини»; друга — фінансові претензії видавництва до газети, яка нібито заборгувала чималу суму грошей.

На думку місцевих журналістів, громадських діячів та експертів, судова тяганина довкола «Чорноморки» — не що інше, як спроба обласної влади руками свого комунального підприємства «приструнити» незалежну та не підпорядковану їй газету. Адже ще 1991 року окремою постановою Кабінету Міністрів України «Про передачу приміщень колишніх партійних видавництв» газеті «Чорноморські новини» (до речі, так само, як ще двом місцевим газетам — «Югу» та «Вечерней Одессе») було передано на баланс інвентар, оргтехніку, меблі, транспортні засоби та службові приміщення в будівлі колишнього партійного видавництва «Чорноморська комуна». Натомість директор КП «Видавництво «Чорномор’я» Володимир Носач (колишній директор. – Прим. «ЧН».) вимагає від журналістів негайно звільнити зайняті ними приміщення, посилаючись на те, що цілісний майновий комплекс видавництва рішенням Одеської обласної ради було прийнято в спільну власність територіальних громад області. Тобто — або платіть за оренду згідно з ринковими розцінками, або з’їжджайте. З аналогічного приводу в судову тяганину втягнуто не тільки «Чорноморські новини», а й згадані газети «Юг» та «Вечерняя Одесса»...

Особливо катастрофічною ситуація була взимку. Видавництво «Чорномор’я» повністю заморозило стару опалювальну систему, тому в січні — лютому стовпчик термометра в кабінетах редакцій «Чорноморські новини», «Юг», «Вечерняя Одесса» опустився нижче нульової позначки. Тоді від холоду відмовляла оргтехніка, замерзала вода. Газети до друку готувалися фактично в екстремальних умовах. Щоб врятувати єдину україномовну газету, читачі самостійно приносили в редакцію обігрівачі.

— Ми — незалежні, не підконтрольні ні владі, ні керівній партії, — говорить редактор газети «Юг» Ольга КОЛОГРЬОВА. — А отже, виникає відчуття, що саме такими діями — судами, міліцією, зверненнями в прокуратуру — хтось намагається дестабілізувати роботу наших видань, необґрунтованими звинуваченнями підірвати авторитет відразу трьох найстаріших газет Одещини.

— У мене є небезпідставні припущення, що цю єдину обласну україномовну газету влада свідомо хоче закрити, — коментує ситуацію кандидат історичних наук, доцент, автор «Дня» Олександр МУЗИЧКО. — Облдержадміністрація вийшла зі складу співзасновників, позбавила фінансування. Сьогодні газету практично не знайдеш у кіосках. Та це й не дивно. У місті, де приймають програму підтримки російської мови, коли це єдина мова, яка тут підтримки не потребує, де місцеві дитсадки та школи лише номінально називаються українськими, зовсім не дивує утиск української преси. Тільки той, хто взагалі не володіє ситуацією, може припустити, що непорозуміння видавництва і «Чорноморських новин» — звичайний майновий чи фінансовий конфлікт...

За словами кандидата історичних наук, полковника Одеського крайового козацького товариства Соборного козацтва України «СІЧ» Олексія ВОЛОВИЧА, деякі представники місцевої влади чинять всілякі перепони розповсюдженню газети серед читачів:

— Проте, незважаючи на всі труднощі, завдяки самовідданій праці невеликого колективу «Чорноморка» продовжує виходити й радувати нас цікавими, змістовними, аналітичними публікаціями. В умовах, коли значна частина одеського українства зневірилась, а численні національно-демократичні партії та рухи послабили свою активність, саме ця газета об’єднує всі здорові державницькі українські сили регіону...

Щоб захистити газету «Чорноморські новини», в Одесі створено спеціальну ініціативну групу, яка всіляко, зокрема й фінансово, намагається допомогти виданню...

Вадим ЛУБЧАК.
Газета «День».
(Друкується зі скороченнями).

Переглядів: 4459
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua